Adatepe Köyü Rehberi

Adatepe Köyü Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

ADATEPE KÖYÜ - KAZDAĞLARI :

Homeros’un İlyada destanında Gargaros olarak geçen bölge, Zeus’un öve öve bitiremediği bir yer. Kazdağları (İda Dağı), mitolojide, tanrılar ve aşklar dağı olarak geçer. Dünyanın ilk güzellik yarışması burada yapıldı. Afrodit, Paris'e burada aşık oldu.
4000 yıllık bir yaşam serüveninin beşiği (Troyalılar, Lidyalılar, Romalılar, Persler, Selçuklular, Osmanlılar,vs....)
    

Dünyada başka benzeri bulunmayan birçok endemik bitki türünü barındıran zengin flora, zengin bir fauna (Hayvan Varlığı) : Tilki, domuz, geyik, karaca, ayı, tavşan, kartal, şahin,v.s....
    

Havadaki oksijen oranının çokluğuyla dünya ikincisi. (Birincisinin İsviçre Alplerinde olduğu söyleniyor). Sıcağın da, soğuğun da etkisini azaltan rutubetsiz hava (Özellikle Yeşil yurt köyü ve çevresi).


Renkli kültür varlığı :


a) Dağın 3000 yıllık "İDA" olan ismini, "KAZDAĞLARI" olarak değiştiren SARIKIZ EFSANESİ.
b) Yörenin sanatçılarından yazar Sebahattin Ali 'nin kaleme aldığı HASAN BOĞULDU efsanesi.
c) Tahtakuşlar Köyü etnografya galerisi
d) Yörede yaşayan Türkmen ve Yörüklerin kültür etkinlikleri.    
    

Adatepe Köyü ise Kazdağı’nın batı kısmında yemyeşil çam ormanları ile kaplı ve bol oksijenli havası olan bir belde. Zeytin ağaçları ile kaplı ve köyün ortasında oldukça yaşlı iki tarihi çınar vardır. Adatepe Köyü tepeden muhteşem deniz manzarası ve eski taş evleri ile koruma altına alınmış bir köy. Tarihin izlerini günümüze kadar bozulmadan getirmiş…Köy halkı genelde zeytin ve zeytin yağı ya da sabunculuk ile uğraşıyor.

Tarihi, doğal güzellikleri, sağlık veren bol oksijenli havası, efsaneleri ve denizi ile görülmeye değer bir köy, Adatepe Köyü…