Altınoluk Rehberi

Altınoluk Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

ALTINOLUK
    

Balıkesir'e bağlı Altınoluk, mitolojide “İda” diye geçen, bugünkü adı ile Kazdağı Milli Parkı’nın güney yamaçları ve Edremit Körfezi'nin kuzeyinde kurulmuş mavi ile yeşilin birbirine karıştığı ender güzellikleri sinesinde toplamış şirin bir belde merkezidir. 1927 yılına kadar adı “Papazlık” diye bilinir. Altınoluk’un nüfusu özellikle yaz aylarında oldukça artar.
    

Altınoluk ve yöresi ilk medeniyetlerin kurulduğu yerlerdir. Her adımda çok eski zamanlara dayanan tarihi kalıntılara rastlanmaktadır. Hiç kuskusuz bunların en çarpıcı olanı da Antik Antandros kentidir. Altınoluk'un doğusunda (bugün içerisinde) yer alan bu şehrin, toprak üzerinde çok az kalıntısı bulunmaktadır. Kentin bulunduğu alan 1991 yılında birinci derecede sit alanı olarak ilan edilmiştir.
    Altınoluk’ta Türkler ve Rumlar tarih boyunca bir arada yaşamışlar. Bu sebepledir ki Altınoluk sokaklarında gezerken eski Rum ve Türk evelerine rastlayabilirsiniz. Altınoluk’un eski ahşap evlerin, cumbalı evlerin bulunduğu taş sokaklarında gezerken fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın. Gündüz denizi ve taş sokakları ile sizi büyüleyen Altınoluk, gecesi ile de bir başka güzel. İster merkezde gezerken bir yorgunluk kahvesi için, isterseniz de kumsalda yakamoz eşliğinde şarabınızı yudumlayın.
    Altınoluk bol oksijenli çam ormanlarından gelen havası, mavi bayraklı plajları, yöreye özgü lezzetleri ve çok sayıda konaklama tesisi ile tatilcilerin tercih ettiği mekânlardan. Altınoluk’ta Kaz Dağı’nın eteklerinde durup doğayı izlerken, muhteşem bol oksijenli çam kokusunu içinize çekerken bir yandan da maviliklere dalıp gidebilirsiniz.