Antakya Ne Yenilir Ne İçilir?

Antakya Ne Yenir İçilir? Birbirinden lezzetli yerel restoran ve mutfakları Antakya kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır.

Antakya

Antakya'da Ne Yenir, Ne İçilir?   

Birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmışAntakya’nın mutfağı da oldukça zengin. Yöreye ait yaklaşık 400 kadar yemek var. Yemeklerde en çok kullanılan ise bulgur, et, baharat ve yoğurt. Antakya mutfağında arap aşı, tepsi kebabı, Antakya kebabı, belen tavası, aşür, tuzda tavuk, tuzlu yoğurt, cercerun, bezirgani, kömeç, şahudi, şeyh muallâ, sürk peyniri, çökelek ve kumbursiye gibi adıyla da farklı olan yemeklerin tadına bakabilirsiniz.   

Bu güzel tatların dışında denemenizi önerdiklerimiz ise patlıcan salatası, Antakya simidi, sakız murçu, libye ve sıhılmahsi gibi yemeklerden de mutlaka denemelisiniz.   

Antakya’ya özgü en meşhur tatlı ise herkesin bildiği künefe. Antakya’da hemen her yerde en güzel künefenin tadına bakacağınız ustaları bulabilirsiniz.

Gezlong'dan;

Pöç Kasabı. Hatay yemeklerini denemek için en iyi adreslerden biri. Sini (Tepsi) Kebabı ve Kağıt Kebabı ilk göze çarpanlardan...

Çınaraltı Künefe – Yusuf Usta’nın Yeri. Künefe dendi mi akla ilk Hatay gelir. Peyniri derin, kadayıfı ince, şerbeti dengeli...

Sveyka Restaurant. Antakya mutfağı'nın yanı sıra Halep mutfağı'ndan da örnekler bulabileceğiniz restaurant. Özellikle Kaz Başı ve mezeler mutlaka denemeye değer.

Uzun Çarşı. Hemen her yemeğin bir ustasını bulabileceğiniz Uzun Çarşı’daki kasaplarda kebap türlerini, humusçularda turşu ve humusu, baklacılarda ise Türkiye’de yiyebileceğiniz en güzel baklaları tadabilirsiniz.