×
TR EN
Aydın Hakkında

Aydın: Ege Bölgesi’nin turizm açısından önemli kentlerinden biri olan ve Aydın Dağları boyunca uzanan Aydın ili; mavinin, doğanın ve tarihin iç içe geçtiği bir kenttir.

Aydın, ülkemizde “Efeler Diyarı” olarak da bilinir. Üstelik dünyanın en güzel incirlerinin yetiştiği yerlerden biridir. Ege Bölgesi’nin, İzmir’den sonra, ikinci kalabalık ilidir. İç kesimlerinde tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan halk, kıyı kesimlerde daha çok turizm ile ilgilenir. Kuşadası, Söke, Didim gibi hem turistik hem de tarihi açıdan oldukça önemli beldeleri sınırlarında barındırır.

Aydın şehrinin ismi ise Beylikler Dönemi’nde şehri Aydınoğulları Beyliği’nin ele geçirmesi ile gelir. Aydınoğlu Mehmet Bey, şehri ele geçirince buraya “Aydın’ın Güzelhisar’ı” demeye aşlar. Sonraları şehrin adı Aydın olarak kalır.

Aydın’ın yerleşim olarak tarihi de oldukça eskilere dayanır. Ege ve Orta Anadolu’da yapılan incelemelerde, Aydın’ın ilk tarihi bilgilerine Hitit kaynaklarında rastlandığı açıklanmaktadır. Hitit kaynaklarına göre, batıda “Seha” adında bir ırmaktan ve onun suladığı bir vadiden söz edilmektedir. Bu, hiç kuşkusuz Büyük Menderes’tir. Seha’nın kuzeyindeki topraklara ise “Lukka” ülkesi denmiştir.

Aydın’ın o zamanlardaki adı Atria’dır. Tralles Antik Kenti’nin üzerine kurulduğu söylenir. M.Ö. 400’de Spartalılar Aydın ve çevresini Perslerden almaya çalışır, fakat başaramazlar. M.Ö.334’te ise Büyük İskender tarafından alınır ve üs olarak kullanılır. Roma İmparatoru Neron döneminin sonuna kadar “Ceasarec” adıyla anılan Aydın, MS 1.yüzyılda “Tralles” adıyla anılmaya başlar. 11. yüzyılda Türklerin eline geçen bölge daha sonra Bizanslılar tarafından ele geçirilir. 1280 yılında Menteşe Beyliği tarafından zapt edilen kent daha sonra Aydınoğlu Beyliği tarafından ele geçirilir ve kentin adı “Aydın Güzelhisar” olur. Daha sonra bu ad “Aydın” şekline dönüşür.


1425 yılında II. Murat tarafından Osmanlı topraklarına katılan kent, Anadolu eyaletine bağlı bir sancak olur. Anadolu’nun ilk demiryolu Aydın-İzmir arasında yapılıp işletmeye açılır. 27 Mayıs 1919’da Yunanlar tarafından işgal edilir, 30 Haziran 1919’da geriye alınan kent tekrar işgal edilir. Kent 7 Eylül 1922 yılında işgalcilerden kurtarılır ve Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katılır.

Bugün Aydın, özellikle kıyı kesimlerine, yılın her dönemi yerli ve yabancı binlerce turistin uğradığı bir şehir. En önemli turistik ilçelerinin başında Kuşadası ve Didim gelir. Özellikle Kuşadası, yaz tatil sezonunun başlaması ile kalabalıklaşır ve limana çok sayıda yabancı turist gemisi yanaşır. Efes’e ulaşmak isteyenlerin deniz yolculuğu ile geldiği ve konakladığı ya da gezdiği bir ilçedir Kuşadası.

Aydın’da gerek merkezde gerekse de civar ilçelerde, misafirlerin konaklaması için çok sayıda konaklama tesisi bulunuyor. Şehir merkezinde genellikle şehir oteli tarzında hizmet veren oteller bulunurken, Kuşadası, Altınkum, Didim gibi tatil bölgelerinden daha çok butik otel, apart otel ve tatil oteli tarzında hizmet veren oteller bulunur.

Aydın otelleri genellikle yılın her dönemi hizmete açıklar. İster şehir oteli ister tatil oteli olsun zevkinize göre konaklamayı her dönem bulabilmeniz mümkün. Üstelik turizmin bu kadar gelişmiş olduğu Aydın’da, hemen hemen tüm konaklama tesislerinde günümüz modern imkânlarının hepsini bulabilmeniz mümkün.

Aydın otelleri genellikle oda kahvaltı ya da yarım pansiyon hizmet veriyor. Restoranları ise günün her saati hizmete açık. Türk ve Dünya mutfağından lezzetli yemeklerin her an tadına bakabilirsiniz. Tatil beldelerindeki Aydın butik otelleri genellikle deniz oldukça yakın konumda. Diğer Aydın butik otellerinin ise pek çoğunda yüzme havuzu mevcut.

Aydın otel fiyatları ise genel olarak herkesin bütçesine uygun şekilde düzenlenmiş. Çünkü Aydın oteller oldukça çeşitli ve çok sayıda. Dolayısıyla zevkinize ve bütçenize uygun bir konaklama mutlaka var. Siz sadece nasıl bir tatil istediğinizi hayal edin.

Bu yıl hayalinizdeki tatili Aydın’da geçirmek isterseniz sitemizi inceleyerek Aydın otelleri, Aydın otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında gidecekseniz, rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin. İyi tatiller.
 

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
Filtreler
Aydın Otelleri
4.5
Kuşadası
Meyve ve sebze bahçeleriyle ün salmış Kirazlı Köyü’nde, Ephesus Boutique Hotel’den tüm köyü seyretme şansına...
4.6
Fırsat Detayı

Balayı Çiftlerine Özel
Oda süslemesi
Gül yaprakları ile süsleme

Didim
Didim Yat Kulübü, doğal güzelliklerinin yanında Ege’nin en güzel kıyılarına sahip, düşük nem oranıyla ünlü Didim’de...
4.5
Kuşadası
Modern tarzda Ege mimarisi esintilerini taşıyan Sare Hotel , rahatlayacağınız serin bir cennet ve huzurlu bir tatil...
4.3
Kuşadası (Merkeze 5KM)
Lüx ve konforun birbiriyle buluştuğu Melis Hotel, kalabalıktan uzak doğa ve deniz manzarası ile başbaşa ve tamamen...
4.8
Fırsat Detayı

Balayı Çiftlerine Özel
Oda süslemesi
Odaya meyve sepeti ikramı

Kuşadası
Hotel Carina, Ege’nin en güzel liman şehri Kuşadası’nda denizin gökyüzüne karıştığı doyumsuz manzaraya karşı...
Şuan Kapalı Rezervasyon
5.0
Kuşadası (Merkeze 400M)
Emel Pansiyon ve Villa Emel, Türkiye’nin batısında Milli Park’ın yeşiliyle Ege Denizi’nin mavisinin kucaklaştığı...
Şuan Kapalı Rezervasyon