Burhaniye Ören Rehberi

Burhaniye Ören Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Burhaniye Ören

Burhaniye Ören

Türkiye’nin en geniş plajlarından birine sahip olan Ören, Balıkesir’in Burhaniye ilçesine bağlı bir tatil beldesi. Burhaniye Ören, ünlü tatil beldesi Ayvalık ve efsaneleri ve doğası ile ünlü Kaz Dağları arasında kalmış bir belde.
    Bugün Burhaniye Ören olarak bildiğimiz yer eski Adrimittion kenti üzerine kurulmuş, höyük özelliği taşıyan bir yerleşim. Bu kente ait kalıntılar çıkarıldıktan sonra beldede sergilenmeye başlamış. Eski döneme ait mezarlar, bir kilise ve antik limana ait kalıntıları görebilirsiniz. Bugün bile Ören mahallesinin altında, yürüdüğünüz sokakların ve caddelerin altında tarihi kalıntıların varlığını hissetmek otantik bir hava katabilir tatilinize. Ören beldesi tüm bu tarihi kalıntılar ve neredeyse asırlık meşe ve çınar ağaçlarının varlığından dolayı doğal sit alanı olarak ilan edilmiş ve korumaya alınmış.
    Bugün Ören, Burhaniye’nin deniz kenarında olan beldelerinden bir tanesi. Üstelik en tanınmış ve en turistik olanı da Ören. Asırlık meşe ve palamut ağaçlarının gölgesinde ilerlediğiniz yoldan denize ulaşırsınız Ören’de.  2 kilometreye yakın uzunlukta ve tertemiz bir plaja sahip Ören. 2005 yılında mavi bayrak da almış Ören plajlarından dört tanesi. Ören’in denizi berrak ve tertemiz. Yosun veya başka hiçbir kirlilik yok plajında ve denizinde. İlk metreler biraz taşlı ve çakıllı olsa da biraz ilerledikçe tamamen kumdur deniz. Plajları oteller değil belediye denetliyor. Belediyenin denetiminde olduğu için oldukça temiz ve duş, kabin gibi kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler de bulabilirsiniz.
     Zeytin, çam ve meşe ağaçları ile örülü doğası, tarihi kalıntıları, doğal güzellikleri ve masmavi denizi ile Ören sakinliği ve huzuru arayan tatilcilerin adresi. Marmara Bölgesi’ne ve pek çok büyük şehre daha yakın bir konumda olduğu için en yakın kaçış noktalarından biri Ören.
    Ören, son yıllarda giderek artan bir turizm potansiyeline sahip. Öyle ki bölge halkının en önemli ekonomik faaliyeti turizm. Gerek yazlıkçılarla gerekse de gelen yerli ve yabancı turistler ile birlikte Ören’in nüfusu yaz aylarında neredeyse üç katına çıkıyor diyebiliriz.
    Burhaniye Ören’de konaklama tesislerinin sayısı da giderek artıyor. Büyük tatil otelinden, termal tesisten, butik ve küçük otele ya da apart otel ve pansiyona kadar her çeşit konaklama tesisi bulabilirsiniz Ören’de. Burhaniye Ören otelleri genellikle denizin biraz daha gerisinde ve yemyeşil doğanın içerisinde konumlanmışlar. Muhteşem bir Kaz Dağları ve Ege Denizi manzarasına sahipler. Tam da yılın yorgunluğunu atmanız ve bol bol enerji depolamanız için en uygun yerdeler.
    Ören otelleri henüz Ege’nin güney kıyıları ve Akdeniz kıyıları gibi popüler olmadığı için el değmemiş ve gözlerden uzak diyebiliriz. Dolayısıyla biraz da doğa ve tarih düşkünleri ile huzurlu bir tatil arayışı içinde olanların tercih ettiği bir bölge.
     Ayrıca Ören, solunum hastalarına iyi gelen temiz havası ve şifalı suları olan kaplıcaları dolayısıyla da tercih ediliyor. Ören’de termal tesisler ve termal oteller de görebilirsiniz.
    Ören konaklama tesislerinin pek çoğu yılın her dönemi hizmete açıklar, ancak asıl yoğunluk yaz aylarında yaşanıyor. Genellikle oda kahvaltı ya da yarım pansiyon hizmet veriyorlar. Ancak Ören otellerinin restoranlarında günün her saati istediğiniz lezzetleri bulabilir, deniz manzarasına karşı akşam yemeğinizin keyfini çıkarabilirsiniz.
    Ören otellerinin kendilerine ait yüzme havuzları da mevcut. Dolayısıyla çocuklu aileler de gönül rahatlığı ile güvenli ve konforlu bir tatil geçirebilirler. Ören otellerinde günümüz modern imkânlarının hemen hepsini bulabilirsiniz.
    Ören otel fiyatları ise konakladığınız döneme ve konaklama tesisinin kalitesine göre değişiklik gösterebiliyor. Yaz aylarında fiyatlarda biraz artış olsa da genellikle hemen her tatilcinin bütçesine ve zevkine uygun bir Ören oteli bulmak mümkün. Eğer biraz daha uygun fiyatlı bir konaklama isterseniz Ören butik otellerini ve pansiyonlarını tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında bir Ören ziyareti planlıyorsanız rezervasyon yaptırmanızda fayda var.
    Sitemizi inceleyerek Ören otellerini, Ören otel fiyatlarını, uygun fiyat seçeneklerini ve rezervasyon olanaklarını öğrenebilirsiniz. İyi tatiller…