Ankara Beypazarı Rehberi

Ankara Beypazarı Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Beypazarı

İç Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş ili olan Ankara’ya yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunan Beypazarı, Ankara’nın tarihi ve turistik ilçelerinden biri.
    Beypazarı bölgesinin tarihi ve yerleşimi çok eskilere dayanır. Pek çok köklü medeniyete ev sahipliği yapan Beypazarı, aynı zamanda tarihi İpek Yolu üzerinde de bulunur. Dolayısıyla pek çok farklı kültürün izlerini ve tarihini barındıran Beypazarı’ndan, Evliya Çelebi de ünlü Seyahatnamesi’nde bahsetmiştir.
    Eski yerleşim yeri olan Beypazarı’nda Frigler, Hititler, Romalılar, Bizanslılar, Anadolu Selçukluları ve Osmanlılar egemenlik sürmüştür. Bölge, Roma döneminde önemli bir piskoposluk merkezi haline gelmiştir.  Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Beypazarı, Selçuklular döneminde de İstanbul ve Bağdat arasında oluşan ticaret yolun üzerinde bulunan, önemli bir merkez konumundadır. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in dedesi Gazi Gündüz Alp’in mezarı ise bugün, Beypazarı’nın Hırkatepe Köyü’nde bulunur.
    Beypazarı beldesinin ismi ise Bizans ve Roma Dönemi’nde Lagania imiş. Osmanlı Dönemi’nde ise bölge çok sayıda tımarlı sipahinin bulunduğu bir merkez haline gelmiş ve bölgede bulunan sipahi beyinden kaynaklanarak bölgeye Beypazarı denmeye başlamış ve günümüze kadar ismi böyle kalmış.
    Beypazarı beldesi bugün tarihi konakları, kültürü ve mimari özellikleri ile neredeyse ülkemizi aşan bir üne sahip. Beypazarı konakları genellikle iki ya da üç katlı, ahşap ve kerpiçten oluşan iskeletleri ile göze çarpan bir mimariye sahip. Beypazarı konaklarının üst kısımlarında bölgede guşgana ya da çantı diye adlandırılan, yazın sıcak olan bir bölüm bulunur. Bu bölümde kışlık erzaklar hazırlanır, gerekirse yazın kurutulur. Bunun dışında çantı denilen bu bölüm, geniş aile kültürünün bir özelliğidir. Ailenin genişleme ve nüfusunun artma ihtimaline karşı hemen tüm konaklarda böyle bir kısım bulunur.
    Birbirine komşu olan Beypazarı konaklarında ise guşgana denilen bölümler ve pencereler birbirine bakar. Bu iç içe yaşam tarzı köklü bir mahalle kültürünün de işaretidir. Çoğu Beypazarı konağı genellikle bahçelidir. Evlerin girişlerinde mahzen denen bölümler bulunur. Taşlık adı verilen ve zemin katta bulunan bölümde ise genellikle ocak yer alır.
    Günümüzde yörenin kültürünü ve mahalle geleneğini olduğu gibi yansıtan Beypazarı evlerinin bazıları restore edilmiş ve hala konak olarak kullanılıyor. Bazı Beypazarı evleri ise restore edilerek otele ya da pansiyona dönüştürülmüş. Ama eski tarihi dokularını hala koruyorlar. Beypazarı’nda bugün yaklaşık 3000 ahşap ev bulunuyor.
    Beypazarı otelleri ise öyle çok katlı ve lüks oteller değiller tabii ki de. Beypazarı otelleri eskiden kalma Osmanlı konaklarının restore edilerek pansiyona ya da otele dönüştürülmesi ile hizmete açılmışlar. Giderek artan bir turizm potansiyeline sahip Beypazarı, yılın her dönemi çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Dolayısıyla Beypazarı butik otelleri de yılın her dönemi hizmete açıklar. Genellikle 6-7 odalı küçük işletmeler. Beypazarı otellerinin işletmecileri genellikle orada konaklayan aileler. Dolayısıyla müşteri gibi değil de bir dostunuzun evindeymiş gibi ağırlıyorlar sizi.
    İstanbul, Bursa ve Ankara gibi büyükşehirlere de yakın konumda olmasından dolayı hafta sonu kaçamaklarının için bile uygun olan Beypazarı’na gittiğinizde, mutlaka bir iki gece Beypazarı otellerinde konaklamalı ve sabah, o muhteşem kahvaltının tadına bakmalısınız. Bazlama, sahanda yumurta, ev yapımı reçeller ve yöresel pek çok tadın sunulduğu Beypazarı kahvaltısının tadına doyamayacak ve bu tadı unutamayacaksınız.
    Beypazarı otellerinin, konakların mimari yapısından dolayı, hemen hepsinin bahçesi ya da çardağı bulunuyor. Konakların bahçesinde kahvaltının üzerine şöyle bol köpüklü bir Türk kahvesinin tadı ise paha biçilemez. Harika bir tatil için Beypazarı otelleri sizleri bekliyor.
    Beypazarı otellerinin fiyatları ise genellikle uygun. Kaldığınız Beypazarı Konağı’nın tarihine ve özelliklerine göre değişiklik gösterse de Beypazarı otel fiyatları, sunulan hizmetin ve harika bir tatilin yanında oldukça uygun kalıyor. Hemen her turistin bütçesine ve zevkine göre bir Beypazarı oteli mutlaka var.
    Siz de bu sonbaharda planladığınız Beypazarı gezisine artık çıkabilirsiniz. Sitemizi inceleyerek ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Beypazarı otelleri, Beypazarı otel fiyatları, Beypazarı otelleri hakkında bilgileri, uygun fiyat seçeneklerini ve rezervasyon olanaklarını sitemizden görebilirsiniz. Şimdiden tarih dolu, iyi tatiller…