Hiçbirşey Bulamadık

Listeleniyor...
×

Yunanistan’da Erken Bir İlkbahar kaçamağı Neler Yapmalı

Atina şehri kendine güveni ve yaratıcılığı ile dünyanın en popüler tatil şehirleri arasındaki yerini alır. Eski ve yeninin harmanı, ziyaretçilerine bir romanın sayfalarından çıkmış zevkleri sunar. Akropol müzesinden yakın komşuları, sanat atölyeleri, hip restoranlar ve mağazalara kadar… Diğer taraftan yeni tasarımcılar, sanatçılar ve bilim adamları klasik dönemden kalan iyi korunmuş kültürel miraslarını toplumlara aktarabilmek için Modern Sanatlar Müzesi’nde ortam bulabiliyorlar. İşte size Atina ve Nafplio’ya ideal bir erken ilkbahar gezisi için ipuçları.

1. Gün: Atina’ya Varış Atina’ya varış günü şehrin kalbindeki otelinize transfer ve yürüyüş mesafesindeki birçok tarihi bölge, mağaza ve restorana gerçekleştireceğiniz kısa gezilerden oluşacaktır zaten.

2. Gün: Atina: Klasik Dönem Otel resepsiyonundan Atina’da muhteşem klasik dönem tarihi eserlerini gezmek üzere bilgi alabilirsiniz. Akropol Parkı’ndan başlayarak antik kalıntılar boyunca yürüyorsunuz. Burada eski Atina tarihi ve kültürü ile felsefenin temellerinin atılışını yeniden yaşayacaksınız. Bu yürüyüşün ardından Akropol müzesinde yapılacak tur ve ardından da tarihi sit alanı manzarasına sahip teraslı restoranda alacağınız öğle yemeği güzel olacaktır. Müze, müthiş tarihi senaryosu ve her biri klasik dönemden türünün tek örneği olan sergi eserleri ile biliniyor.

Öğle yemeğinden sonra isterseniz Lalaounis Müzesi’ne bir tur planlayabilirsiniz. Müzedeki kalıcı koleksiyonlar, tarih öncesi Yunanistan ve Avrupa’daki sanatsal, arkeolojik ve antropolojik buluntulardan esinlenmiş. Müze, 1993 yılında kurularak ziyarete açılmış. Bugün müzenin kurucusu Ilias Lalaounis’in 1940 ile 2000 yılları arasında dizayn ettiği 50 koleksiyon 4000’den fazla mücevher ve heykelcik sergileniyor. Koleksiyon tüm dünyadan yapılan mücevher ve dekoratif sanat eserleri ile zenginleşiyor.

3. Gün: Atina: Modern Dönem Atina, her zaman olduğu gibi kültürü ile ön planda. Olimpiyat öncesi yenilemelerle kendini gençleştiren şehir, bu alanda da misafirlerine romansı zevkleri sunuyor. Bugün Psiri’yi ve buradaki sanat atölyelerini gezebilir ve öğle yemeğinizi bu sanatsal kentte yiyebilirsiniz.

Yemekten sonra Modern Sanatlar Müzesi kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer. Burada tüm öğleden sonranızı geçirebilirsiniz. 2014 yılında kapılarını açan müze, şehir ve ziyaretçileri için yeni bir referans noktası oldu.

4-6 Günler: Nafplio (Atina’ya 95 km) Argolis bölgesinin en güzel şehirlerinden biri aynı zamanda da Yunanistan’ın en romantik şehirlerinden biri olan Nafplio, 1823 ile 1834 yılları arasında ülkenin başkentliğini de yapmış. Mitolojiye göre şehir Tanrı Poseidon’un oğlu Náfplios tarafından kurulmuş. Şehrin tarihi, prehistorik dönemde, Troya’ya benzer bir savaşa katılmak için buradan ayrılan askerlerin anlatıldığı Argonaftika şiirine kadar uzanır. Şehir, Roma zamanında kan kaybederken Bizans döneminde tekrar yükselişe geçmiş.

Frank, Venedikli ve Türk fatihler yüzyıllar boyunca şehre kültür, mimari ve geleneklerini güçlü bir şekilde etkileyen izlerini bırakmışlar. Eski duvarlar, Orta Çağ’dan kalma kaleler, anıt ve heykeller, Osmanlı çeşmeleri ile Venedik veya neoklasik yapıları eşsiz güzellikteki mimarileri ile sizi etkisi altına alıyor.

İsterseniz daha sonra Nafplio’nun eski merkezinin dar Arnavut kaldırımlı sokaklarında tarihi bir rüyayı keşfetmek üzere yolculuğa çıkabilirsiniz. Neoklasik mimarideki iyi korunmuş konaklar, bahçe ve teraslarındaki begonviller, Türk çeşmeleri, Palamidi Kalesi ve tabii ki en çok fotoğraflanan alanlardan Bourtzi Kalesi, bu bölgenin en önemli tarihi figürleri.

Yakınlardaki Nemea bölgesinde, isterseniz Yunanistan’ın en iyi şarap evlerini ziyaret edebilirsiniz. Arkeolojik kazılara göre Nemea’daki ilk şarap üretimi bundan tam 3500 yıl önce yapılmış. Nemea, Yunanistan’ın en büyük ve en iyi şarap üretim merkezlerinden birisi. Bölgenin önde gelen üzümü Ayoryitiko, Yunanistan’ın gurur duyduğu en gözde kırmızı üzümü, ismini burada yaşamış Aziz Georgion’tan alıyor. Ayoryitiko üzümü ile üretilen şaraplar diğerlerine kıyasla derin kırmızı rengi ve sıra dışı kompleks aroması ile ayrılıyor.

Yakınlarda Gidilebilecek Yerler: 7 km kuzeydeki Tiryns. Eski Tiryns olarak bilinen arkeolojik alan gerçekten görmeye değer. Ayrıca 1 km kuzeybatıdaki Miken Tolos mezarını da görmek ilginizi çekebilir.

7 km batıdaki popüler kıyı kasabası, Néa Kios Nafplio körfezi kıyısında. Bölge, kültür ve konferans merkezi ve Laskarideio Halk Sanatları Müzesi ile görülmeye değer. Yaz ve sonbahar festivalleri zamanında burası gerçekten çok eğlenceli oluyor.

12 km güneybatıda Myloi bölgesinde Herkül’ün Lernalı Hydra’yı öldürdüğü yer olan eski Lerna kalıntılarını da gezebilirsiniz.