Bölge Aktiviteleri

 

Tuz Gölü’nde turizm canlanacak
Doğal güzelliği ve manzarasının yanı sıra ülkemizin tuz ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Tuz Gölü’nde “koruyarak kullanma” yöntemiyle hem tuz üretiminin yapılacağı hem de turizminin canlandırılacağı bildirildi. Şereflikoçhisar Belediye Başkanı Hakverdi Altuğ, Tuz Gölü’nün İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara, Konya ve Aksaray illerine kıyısı bulunduğunu hatırlattı. Altuğ, bölgenin en önemli ticaret alanı olan tuzun artık dünyaya açıldığını belirtti. “Tuz Gölü’nü koruyarak, hem tuz üreteceğiz hem de turizmi canlandıracağız” diyen Altuğ, gölün ilçe ve ülke ekonomisi için önemine dikkati çekerek, ihalesi gerçekleştirilen 10 yeni tuzlanın, ihaleye çıkarken, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile Özel Çevre Koruma Kurumundan ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından olumlu görüşlerin alındığını hatırlattı. (A.A)

Travertenlerde gün batımı
UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan Pamukkale, fotoğraf sanatçılarına ve hobi olarak fotoğrafçılık yapanlara ilham veriyor. Pamukkkale’de manzara fotoğrafı görüntülemek isteyenler daha çok gün batımını tercih ediyor. Turistleri Pamukkale’ye iten bir başka neden şifalı suları. İlçenin yıl sonuna kadar ziyaretçisinin 2 milyona ulaşması bekleniyor. Ferah IŞIK/ (DHA)

Kaçkarlar sergisine fotoğrafınızla katılın
Doğa fotoğrafçılarının Doğu Karadeniz’deki cenneti Kaçkarlar kollektif bir sergiye konu olacak. Çamlıhemşin - Hemşin Vakfı’nca (ÇAHEV) düzenlenen “Sizin Objektifinizden Kaçkarlar” sergisi tüm fotoğrafçılara açık. 15 Kasım’a kadar internet üzerinden vakfa iletilen fotoğraflar sergiyle aynı adı taşıyan internet sitesinde sergilenecek. Site ziyaretçilerince oylanan eserlerden en çok beğenilenleri 12-23 Aralık’ta Ankara’daki Zafer Çarşısı’nda sergilenecek. En beğenilen 12 fotoğraf ÇAHEV’in 2012 takviminde yer alacak. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi ÇAHEV’den alabilirsiniz (cahevbilgi@gmail.com). Fotoğraflarınızı serginin adresine kendiniz yükleyebilirsiniz. (www.sizinobjektifinizdenkaçkarlar.com)

Alaçatı Jazz Rüzgarı

ALAÇATI’NIN RÜZGARI DURMAZ... BU KEZ JAZZ RÜZGARI ESİYOR!
Sürekli esen rüzgarı nedeniyle dünyanın en ünlü rüzgar sörfü merkezleri arasına giren Alaçatı’da bu kez bambaşka bir rüzgar esiyor : Jazz Rüzgarı
Son yıllarda sporun yanısıra pek çok sanatsal etkinliğe de evsahipliği yapan Alaçatı, Buğra Özçetin ve Oğulcan Şişman’ın girişimiyle artık sezon dışında da capcanlı olacak. Özçetin ve Şişman, Alaçatılı iki işletmeci olarak bölgeye sonbaharda da hareket katmak adına bu yıl ilk Alaçatı Jazz Rüzgarı Festivali’ni düzenliyorlar.
22 Ekim – 12 Kasım 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivale Türk caz dünyasına yıllarca emek vermiş solist ve enstrümantalistler yer alıyor. Alaçatı Belediyesi, Bu’ra Lokal ve Kesre Otel’in işbirliğiyle hazırlanan Alaçatı Jazz Rüzgarı Festivali’ne Ayten Alpman, Melis Sökmen, Ayşe Gencer, İmer Demirer, Sibel Köse, Önder Focan ve Sibel Tüzün katılıyor.
Festival boyunca sanatçılar toplam 8 konserle Bu’ra Lokal’de sahne alacaklar : 22 Ekim’de Ayten Alpman, 29 Ekim’de Melis Sökmen, 5 ve 6 Kasım’da Ayşe Gencer&İmer Demirer, 7 ve 8 Kasım’da Sibel Köse&Önder Focan, 11 ve 12 Kasım’da ise Sibel Tüzün....
Saat 22:00 başlaması planlanan konserler için 0536 219 16 16’dan Elif İzgi’ye rezervasyon yaptırılabiliyor.  www.alacatijazzruzgari.com

Doğaseverlerin olimpiyatı

52 ülkeden 3 milyon üyesi bulunan IVV’nin (Uluslararası Halk Sporları Birliği) bu yılki olimpiyatına Antalya evsahipliği yapıyor. 19-23 Ekim’de olimpiyat yaşlı, genç, çocuk, kadın, erkek, din, dil farkı gözetmeden, her milletten doğa ve spor sever katılımcıya açık olacak. 1989’dan bu yana iki yılda bir düzenlenen IVV Olimpiyatları’na en son Japonya’da 9 bin kişi katılmıştı. Organizasyonun amacı ulusları rekabetten uzak, eğlence ve dostluğa dayalı spor aktivitelerinde bir araya getirmek. Başlıca sporlar yürüme, yüzme ve bisiklet. Etkinliklerde hedef parkuru tamamlamak. (www.ivvturkey.org)

Mavi Bisiklet’in altıncı etabı

Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) ve Roche firmasınca meme kanserinde erken teşhisin önemini hatırlatmak için başlatılan Mavi Bisiklet turunun altıncı etabı 22-23 Ekim’de Edirne ve Tekirdağ’da gerçekleştirilecek. Milli bisikletçilerin sürdürdüğü tur tüm vatandaşların katılımına açık. Roche, bisikletiyle kampanyaya katılan her vatandaş adına “Kansere Karşı Elele Platformu”na bağışta bulunacak. (www.mavibisiklet.com)

Side'de hava gösterileri nefes kesti...

Antalya'nın gözde turizm merkezlerinden Side, geçen hafta 'Airshow Side' adlı havacılık şenliğine ev sahipliği yaptı. Organizasyonu yaklaşık 100 bin kişi izledi.

Dünyanın sayılı hava akrobasi pilotlarından Ali İsmet Öztürk'ün yanı sıra yerli ve yabancı katılımcıların gösterileriyle renklenen organizasyonu yaklaşık 100 bin kişi izledi.Antalya'da ilk defa bir ilçede havacılık şenliği düzenlendi. Şenlik havacılık tutkunu Side Belediye Başkanı Kadir Uçar'ın, birkaç ay önce Pilot Ali İsmet Öztürk ile tanışması sonrası planlanmış.

1985'te Hava Harp Okulu 'nu kazanan, sonra da İzmir Gaziemir'de uçuşlara katılan Uçar'ın tutkusu, okuldan ayrıldıktan sonra da devam etmiş. Uçar, eline geçen ilk fırsatı değerlendirerek belediye başkanlığı döneminde (2002-2003) 2 yıl üst üste Türk Yıldızları'nı ilçeye davet etmiş ve gösteri yapmasını sağlamış. Daha büyük bir organizasyonun hayalini kuran Başkan Uçar, başarısı nedeniyle hayran olduğu Pilot Ali İsmet Öztürk ile tanışınca Airshow için kolları sıvamış.
Başkanı Kadir Uçar'ın, Ali İsmet Öztürk ile planladığı havacılık şenliği, 2 ay gibi kısa sürede hayata geçti. Organizasyonda, beklentilerin üzerinde performans sergilendi. Amerikalı ünlü akrobasi pilotu Barrett Brummett'in gösterisi, özel jetlerin yanı sıra paramotor uçuşları, paraşüt atlayışları, yangın söndürme helikopteri ile model uçak ve helikopter şovları, 3,7 kilometre uzunluğundaki Side sahilini dolduran yaklaşık 100 bin kişi tarafından büyük ilgiyle izlendi.
Ali İsmet Öztürk'ün, kendi tasarımı 407 beygir gücündeki uçağı 'Mor Menekşe' ile sunduğu gösteride adeta nefesler tutuldu. Yerden 3 metre yükseklikteki kurdeleyi uçağıyla kesen Öztürk, izleyicilerden büyük alkış aldı. Havacılık şenliğinde akrobasi uçuşlarının yanı sıra, Türkiye model helikopter şampiyonu Emir Yanar'ın sunduğu gösterilere ilgi de büyüktü.
Gösterilerde çok dikkat çeken biri daha vardı: Başkan Uçar'ın 7 yaşındaki kızı İpek... Ali İsmet Öztürk ile uçağa binerek gökyüzünde taklalar atan İpek, yaşadığı heyecanı sevinç gözyaşlarıyla anlattı.
Tamamen sponsorların desteğiyle gerçekleştirilen şenliğinde 50 bin Euro harcanmış. Gelecek yıl mayıs veya haziranda gerçekleştirilecek şenliğin ikincisi için çalışmalar ise şimdiden başlamış. Başkan Uçar ikinci organizasyonda büyük sürprizlerin yaşanacağını söylüyor. Uçar'dan Türk Hava Kuvvetleri'nin gururu Türk Yıldızları ve Solo Türk'ün uçuşlarıyla renk katacağını öğreniyoruz. Helikopterden atlayan dalgıçlar da denize atılan cisimleri bulmaya çalışarak şenliğe ayrı heyecan katacak. Ancak Başkan Uçar, 1 hafta sürmesi kararlaştırılan şenlikte, deniz uçakları ve hava balonlarının gerçekleştireceği gece şovları gibi ilginç etkinliklere de yer vermeyi planlıyor.
Side'de 160 bin yatak kapasiteli 340 otel bulunuyor. Antalya'daki turizm pazarının yüzde 30'una sahip ilçe, en yüksek konaklama ücretlerine rağmen en uzun süre doluluk oranına sahip olması nedeniyle 'Antalya'nın pırlantası' olarak gösteriliyor. Side, yüzde 96'lık doluluk oranıyla mart-kasım döneminde yerli ve yabancı turistlere hizmet sunuyor. İlçeye en çok Almanlar ilgi gösterirken bunu Ruslar ve İskandinav ülke vatandaşları izliyor. Başkan Uçar, turizm potansiyeli yüksek ilçede düzenlenen Airshow'un gerek Antalya gerekse Türkiye'nin tanıtımına büyük katkı sağladığını söylüyor. kaynak: turizm aktüel

 

***Elazığ’da bağbozumu turu
Kayra firması, eylülün dördüncü haftasında Türkiye’nin en ünlü yerel kırmızı şaraplık üzümlerinden öküzgözü ve boğazkerenin yetiştiği Elazığ bağlarına iki gezi düzenliyor. 23-24 Eylül ve 24-25 Eylül’deki bağbozumu turlarında Şükrü Baran’ın Aydıncık köyündeki bağları gezilecek. Bağlarda kahvaltıyla başlayacak geziye katılanlar üzümlerin şaraba dönüşmesi sürecine tanık olacak. Daha sonra Buzbağ şaraplarına adını veren Buzluk Mağaraları, Harput şehri görülecek. Tur ücreti 350 TL. (www.kayrawinecenter.com)

***Gümüşlük’te bu yıl 8.’si düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin yanı sıra bir de JAZZ keyfi yaşanacak. CLUB HOTEL ZEMDA’nın bahçesinde yaz boyu düzenlenecek konserler, Gümüşlük’e ve Bodrum Yarımadasına ayrı bir renk katacak.
 
Kış boyunca Gümüşlük’te düzenlenen Jazz konserlerine yaz boyunca CLUB HOTEL ZEMDA’nın denize nazır bahçesinde devam edilecek. Bundan sonra her yaz devamlı olarak düzenlenip geleneksel hale getirilmesi planlanan konserler, yarımadanın kültürel yüzünü JAZZ’la zenginleştirecek.
  
19 Temmuz’da ERKAN OĞUR’un TELVİN projesiyle başlayacak olan konserler, 26 Temmuz’da, Amerika’da yaşayan ve kariyeri ödüllerle dolu genç Türk kızı SİNEM SANİYE QUARTET ile devam edecek. Jazz tutkunları daha sonra 9 Ağustos’ta AKIN ELDES PROJECT’i, 16 Ağustos’ta ECE GÖKSU QUARTET’i izleme fırsatı bulacaklar. Konserler, 2 Eylül Cuma akşamı DOLUNAY OBRUK QUARTET’le son bulacak.

Saat 21:30’da başlayacak olan konserlerden önce CLUB HOTEL ZEMDA’nın lezzetli yemeklerini de tadabilir ve Gümüşlük’ün eşsiz günbatımını izleyebilirsiniz.


PROGRAM:

19 Temmuz  - ERKAN OĞUR & TELVİN
26 Temmuz  - SİNEM SANİYE QUARTET
 9 Ağustos     - AKIN ELDES PROJECT
16 Ağustos   - ECE GÖKSU QUARTET
 2 Eylül         - DOLUNAY OBRUK QUARTET

BİLGİ VE REZERVASYON:
CLUB HOTEL ZEMDA
TEL: 0 252 394 31 51 

***BODRUM - GÜMÜŞLÜK

8. Gümüşlük Festivali Bodrum Kalesi’nde seyirciyle buluştu

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Hollandalı viyolonselci Frank Wakelkamp’ın solist olarak katıldığı, Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde verdiği konserle açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesi’nin ana sponsorluğunda bu yıl 7 Temmuz - 14 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin ilk konuğu olan Frank Wakelkamp başarılarıyla tanınan Hollandalı bir viyolensel ustası. 

Frank Wakelkamp Orkestra müzik sanatçısı olarak Anima Eterna, Concerto d'Amsterdam, Currende, Les Musiciens du Louvre, Al Ayre Español orkestralarıyla; aralarında Jos van Immerseel, Eduardo Lopez Banzo, Erik van Nevel, Ton Koopman, Klaas Stok gibi isimlerin bulunduğu önemli şeflerle birlikte çalıştı. Holland Boys Korosu'yla continuo-viyolonselcisi ve pikolo viyolonselcisi olarak J.S.Bach'ın Kantatalarının kaydını gerçekleştirdi. Birçok CD kaydı bulunan sanatçı, kariyeri boyunca orkestralarda solist olarak sahne aldı. Wakelkamp’ın müzikal başarıları yine birçok ödüle layık görüldü.

Klasik müzikseverlerin ilgiyle izlediği Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’ndeki konserin ilk yarısında solist Frank Wakelkamp, Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’yla Bizet’in “Carmen Suiti”ni ve Saint-Saens’ın “Çello Konçertosunu” seslendirdi. Sanatçı konserin ikinci yarısında ise Tchaikovsky’nin “Kuğu Gölü” ve “Fındık Kıran” operalarından seçme eserlere yer verdi.

Konser öncesi basının karşısına çıkan solist Wakelkamp, Bodrum’da olmaktan ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrasıyla birlikte Bodrum Kalesi’nin etkileyici atmosferinde seyirci karşısına çıkmaktan çok
mutlu olduğunu ifade etti. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın başarılı şefi İbrahim Yazıcı ise Gümüşlük Festivali’ni gönülden desteklediğini belirterek, “Çok daha büyük festivallerde yer almak bizim için çok daha kolay. Gümüşlük Festivali bizim için daha zor bir deneyim ama biz bu büyük zorluklarla hayata geçirilen festivale destek vermek için buradayız” şeklinde konuştu.

8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nde bir sonraki konser 11 Temmuz Pazartesi akşamı saat 21:30’da Gümüşlük Eklisia’da gerçekleştirilecek. Programda Alman soprano Christine Wolff ve şef piyanist İbrahim Yazıcı yer alacaklar.


Sponsorlar
8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne bu yıl Turizm ve Kültür Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesi ana sponsor olarak destek verecek.
Ayrıca, Bosch, Salmakis Resort and Spa ve Engel & Voelkers festivalin Etkinlik Sponsorları olarak yer alıyorlar. Festivale sponsorluk yapan diğer kurum ve kuruluşlar ise şöyle: A2  ses, Arion Hotel, Club Hotel Zemda, The Marmara – Bodrum, Amavi – Gümüşlük, Hollanda Kraliyeti’nin Ankara Büyükelçiliği, Çağdaş Peyzaj, Valtur Tatil İşletmeleri, İbak Homes, THY, Yarımada Gazetesi, İge Giysi ve Tasarım ve
Bebek Güzellik Salonu, Günbatımı Restaurant.

8.  Gümüşlük Uluslararası Klasik Müzik Festivali Konser Programı
 
7 Temmuz –   Bodrum Kalesi - İzmir Devlet Senfoni Orkestrası – Frank                
                      Wakelkamp ( Viyolonsel )
11 Temmuz – Christine Wolff – (Soprano) and İbrahim Yazıcı ( Piyano)
14 Temmuz -  Eklisia Yaz Müzik Okulu Şan Konseri
15 Temmuz -  Misha Dacic -  (Piyano) ‘Bir Lizst Gecesi’. Lizst’in 200. Doğum Yılı Konser
17 Temmuz – Bodrum Kalesi - Zeynep Tanbay Modern Dans Topluluğu
23 Temmuz – Julian Gorus – (Piyano)
29 Temmuz-   Eklisia Yaz Müzik Okulu Piano Konseri
30 Temmuz – Ilya Itin – (Piyano)
3 Ağustos   –  Ilya Itin – Gülsin Onay  - (Piyano) ‘2 konçerto-2 virtüöz - 2 piyano’. Lizst’in 200. Doğum yılı Konser
5 Ağustos   -   Eklisia Yaz Okulu Piyano Konseri
6 Ağustos    -  Burcu Uyar (Soprano) İbrahim Yazıcı ( Piyano)
8 Ağustos   -   Peter Katin  - (Piyano)
12  Ağustos  - Eklisia Yaz Okulu Piyano Konser
13 Ağustos -   Gülsin Onay -  (Piyano)
17 Ağustos –  Jackie Jaekyung Yoo  - (Piyano)
19 Ağustos  -  Eklisia Yaz Okulu Flüt Konseri
20 Ağustos -   Gülşen Tatu - Ümit İşgörür - Eren Levendoğlu
4 Eylül             Alexander Baillie -  (Viyolonsel)
7 Eylül      -      Bodrum Kalesi - Burhan Öçal ve Paganini Trio
8 Eylül      -      Eklisia Yaz Okulu Viyolonsel Konseri
13 Eylül   -       Escher Quartet
14 Eylül    -      Escher Quartet
 

Bilet Satış
Eklisia Gümüşlük 0 507 349 59 68
Biletix – www.biletix.com

Bilet fiyatları
25tl – 20tl – 15tl – 10 tl

İletişim
0 507 349 59 68
www.gumuslukfestival.org
gumuslukfestival@gmail.com

Konserlerin başlama saatleri 21:30