×
TR EN
Bolu Hakkında

Bolu

Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Bolu, yeşilin ve mavinin her tonunun iç içe geçtiği bir ilimizdir. Köroğlu’nun memleketi olarak da bilinen Bolu, dünyada lezzetli yemekler yapan aşçıları ile tanınmıştır.   

Bolu yüzlerce yıldır pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan köklü kültürü ile bugünlere kadar uzanmış, doğası, tarihi ve kültürü ile bambaşka güzellikleri sergileyen bir şehirdir. Tarihi, ormanı ve gölü ile her mevsim bir başka yönünü, bir başka güzelliğini gösterir gelen misafirlere.    

Bolu’nun yerleşim olarak tarihi oldukça eskilere, MÖ 8. yüzyıla kadar uzanır. Bu topraklara ilk yerleşenlerin Bebrikler olduğu bilinmektedir. Daha sonraki yüzyıllarda Bitinyalıların yerleşmesi ile buralar Bitinya Krallığı olarak anılmıştır. Sonraları Romalılar, Bizanslılar, Beylikler ve Selçuklularla Osmanlı İmparatorluğu gibi büyük ve köklü medeniyetlerin himayesinde yaşamıştır. 1923’te cumhuriyetin ilan edilmesi ile de il haline getirilmiştir.    

Şehrin isim olarak kökeni de eskilere dayanır. Şehrin adı Bizans döneminde Polis olarak anılmış. 11. yüzyılda Türkmenlerin bu topraklara gelmesi ile de kente Bolu adı verilmiş. O günden bu yana da bu ismiyle anılır olmuş.   

Bolu’nun iklimi Karadeniz iklim özellikleri ile karasal iklim özelliklerini bir arada bulundurur. Kıyıya yakın yerlerde nemli ve ılıman bir hava hâkimken, dağlar bu nemliliğin iç kesimlere girmesini engeller. İç kesimde, kıyıya göre daha serin ve soğuk bir hava hâkimdir.    

Bolu orman oranı olarak ülkemizin en zengin şehirlerinden biridir. Kıyıya yakın kesimlerde kayın ve meşe, yüksek yerlerde sarıçam ve köknar, iç kesimlerde ise bozkırlar hâkimdir.   

Bolu tüm güzellikleri, kültürü ve tarihi ile yılın her dönemi çok sayıda turisti ağırlamakta. Yaz aylarında şehir merkezinde ya da yaylalarda, bahar aylarında ise Abant Gölü civarında, kışın ise Kartalkaya’da çok sayıda turist görebilirsiniz.   

Bolu’da gelen misafirleri ağırlamak için çok sayıda Bolu oteli bulunuyor. Bolu otelleri şehir merkezinde ya da Bolu’nun turistik ilçelerinde konumlanmışlar. Bolu’da beş yıldızlı bir tatil otelinde, daha sıcak ve sakin bir Bolu butik oteline kadar pek çok farklı kategoride konaklama tesisi bulabilirsiniz.   

Bolu otelleri yılın her dönemi hizmete açıklar. Merkezde bulunan Bolu butik otelleri genellikle kent oteli olarak hizmet verirken, ilçelerde, göl kenarında ya da dağdaki oteller tatil oteli ve butik otel tarzında hizmet veriyorlar. Genellikle oda kahvaltı çalışıyorlar. Ancak isterseniz yarım pansiyon ya da tam pansiyon konaklama da bulabilirsiniz.   

Kış aylarında kayak yapmak için Kartalkaya’da bulunan Bolu butik otellerini, bahar aylarında Abant Gölü ve civarındaki Bolu otelleri yaz aylarında ise genellikle yüksek kesimlerde ya da göllerin kenarındaki Bolu otellerini tercih edebilirsiniz.   

Bolu otelleri gerek mimarileri gerekse de iç dekorasyonları olarak oldukça estetik bir görünüşe sahipler. Odalarda ve genel olarak otelinizde günümüz modern imkânlarının hemen hepsini bulabilmeniz mümkün. Neredeyse sorunsuz bir tatil sizi bekliyor Bolu’da.   

Bolu otellerinin fiyatları genel olarak konakladığınız otelin kalitesine ve döneme göre farklılık gösterebiliyor. Dönemsel olarak fiyat farklılıkları olabiliyor. Kimi Bolu otelleri kış aylarında fiyat artışı yaparken, kimileri de bahar ve yaz aylarında fiyatlarını artırabiliyor. Ancak konaklama imkânı oldukça çeşitli olduğu için hemen her bütçeden ve zevkten turistin konaklayabileceği seçenekler mevcut.   

Bu yıl Bolu’ya gitmek için uygun bir zaman olabilir. Sitemizi inceleyerek Bolu otelleri, Bolu otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. İyi tatiller.

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
Filtreler
Bolu Otelleri
4.8
Mudurnu (Merkeze 0M)
Mudurnu ilçe merkezinde bulunan konak, klasik konak şıklığında döşenmiş 9 oda ile hizmet veriyor. 2015 yılında...
150 TL Rezervasyon
5.0
Fırsat Detayı

Balayı Çiftlerine Özel: Odaya pasta/tatlı ikramı. Bir sabah odaya kahvaltı servisi. Odaya meyve sepeti ikramı.

Abant
Doğanın içinde hizmet veren Abant Lotus Otel , Bolu Merkez’e 16 km, Abant Gölü’ne 15 km. Abant’ın muhteşem...
Abant
Abant Kartal Yuvası Hotel, çam ormanlarıyla kaplı dağların arasında, Abant'ın tenha bir bölgesinde konumlanmıştır....
4.6
Bolu Mengen (Merkeze 8KM)
Mis kokulu çiçeklerin ve ağaçların arasında yürümeyi, sporunuzu artık doğada yapmayı, kitabınızı okurken hamakta...
5.0
Fırsat Detayı

Balayı Çiftlerine Özel
Odaya pasta/tatlı ikramı
Bir sabah odaya kahvaltı servisi
Spa merkezinde ekstra indirim
Özel bornoz ve terlik
Mum ışında akşam yemeği
Odaya meyve sepeti ikramı

Abant
Abant Gölü kıyısında bulunan Abant Köşk Oteli'nin odalarında ücretsiz Wi-Fi ve özel balkon yer alıyor. Otelde...
4.0
Abant
YEŞİL EV BİR MASAL DÜNYASI... Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler… Çocukluğumuzun unutulmayan sevimli kahramanları…...
4.6
Abant
Yemyeşil bir ormanla çevrili Abant Aden Hotel & Spa, Abant'ta yer almaktadır. Otelde sauna, hamam ve masaj...
Abant
Ormanın yanıbaşında bazen baharın yeşilliğinin tüm tonlarını görmek, yazın serinliğine sığınmak, sonbaharda...
Fırsat Detayı

Balayı Çiftlerine Özel
Oda süslemesi
Odaya günlük gazete servisi
Bir sabah odaya kahvaltı servisi
Ekstra harcamalarda indirim

Bolu (Merkeze 100M)
Matışlar Konağı Otel 1921 yılında yapılmış. Bolu'nun şehir merkezinde yer alan otel, ulaşım araçlarına yakın bir...
Abant
Abant Yolu Bolu mevkiindeki tesis, Bolu şehir merkezine 15 km, Abant Gölü'ne 18 km ve Kartalkaya'ya 53 km mesafede...
4.7
Kartalkaya (Merkeze 42KM)
Doğa ve dağ turizmi otelciliğinin gözde markalarından Golden Key Kartalkaya , ödüllü mimarisi, konforu, doyumsuz...