Çeşme Ne Yapılır?

Çeşme beldesinde neler yapılır? Gezilecek ve görülecek yerler, yapılacak etkinlikler. Ören yerleri, tarihi yerler, antika pazarı.

Çeşme

Çeşme'de Ne Yapılır?

Kamp-Karavan: Büyük Liman ve Paşa Limanı koylarında kamp alanları ve yazlık konutlar açısından zengindir. Ayrıca Antik Erythrai kentinin bulunduğu Ildırı yöresindeki doğal plajlar ve kamp alanları kullanıma uygundur.
Avcılık: Çeşme, kara avcılığından hoşlananlar için de zengin bir yerdir. En ilginç ve heyecan verici av, kuşkusuz domuz avıdır. Yetkili makamlardan gerekli izinler alındıktan sonra herkes domuz avına çıkabilir. Çeşme, keklik ve tavşan bakımından da zengindir. Bu hayvanların en çok görüldüğü mevsim eylül-ralık ayları arasında olup bu mevsim süresince avlanmak serbesttir. Avcılıkla ilgilenenleri Çeşme kışın da ağırlayabilir.
Rüzgâr Sörfü: Alaçatı, Avrupa'nın sörf bölgeleri arasında en ilginç ve çeşitlik sunan bölgelerindendir. Bozulmamış bir örtüsü ile sörf merkezi V biçiminde berrak suyu olan bir koydadır. Çeşitli rüzgâr koşulları ve ideal sörf alanı ile Avrupa'daki en önemli sörf merkezlerinden biridir.

Deniz suyu oldukça sığdır ve rüzgâr genellikle kuzeyden esmektedir. Haziran ayından eylül ayının ortalarına kadar ortalama 4-6 şiddetinde eser. Nisan-ekim aylarında ise %50 güney rüzgârı eser ve güzel dalgalar oluşturur. Alaçatı'nın en güzel özelliği, rüzgârın soldan, yani meltem olarak esmesi ve şiddetli rüzgârda dahi düzenli dalgaların oluşmasıdır. Akıntının da rüzgâr ile aynı yönde olması sörf yapanlara kolaylık sağlamaktadır. Alaçatı, meltem rüzgârına sahip bölgeler arasında hiç şüphesiz en güvenilir olanıdır. Burada dört ayrı rüzgâr Ege'nin içlerine uzanan Çeşme Yarımadası'na okşarlar. Meltem, lodos, poyraz ve gerence rüzgârları yıl boyunca bölgeyi ziyaret eder.   

Çeşme’de özellikleri birbirinden faklı koylara gidebilirsiniz. Dalyan sakin denizi, Pırlanta Koyu soğuk, sığ ve de dalgasız denizi muhteşem kumu, Ilıca dalgalı ama sıcak denizi ve de termal suları, deniz içinde kaynayan sıcak suyu ile sizi cezp edecektir. Çeşme’de su sporları ve dalışta yapabilirsiniz. Alaçatı sörf için bir dünya merkezi konumundadır ya da sahil kulübü tarzındaki yerlerde deniz kenarında vakit geçirebilirsiniz. Karaburun’da ise deniz ve dalış bir alternatif ya da balık tutabilirsiniz.   

Bunların dışında eğer nisan ayında Alaçatı’daysanız Alaçatı Ot Festivali’na katılabilirsiniz. Alaçatı sokaklarında yürüyüş yapıp fotoğraf çekebilirsiniz.   

Çeşme plajlarında vakit geçirebilir, bolca güneşlenip denize girebilir ve yüzebilirsiniz. Çeşme’nin eğlenceli mekânlarında vakit geçirebilir, restoranlarında balık keyfi yapabilir ve Çeşme sokaklarında yürüyüş yapabilirsiniz.   

Tekne turlarına katılıp Çeşme’nin koylarını ve plajlarını gezebilir, engin maviliklerde yüzerek keyifli bir gün geçirebilirsiniz.