Cumalıkızık Rehberi

Cumalıkızık Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Cumalıkızık:

Yaşayan Osmanlı Köyü olarak da nitelendirebileceğimiz Cumalıkızık, Bursa’da bulunan yedi tane Kızık köyünden biri. Tarihi ise yaklaşık olarak 1300’lü yıllara dayanıyor. Osmanlı Devleti, Bursa’ya geldiğinde buraya yerleşmiş. Dolayısıyla köyün ilk sakinleri Osmanlı halkı.
    Uludağ’ın eteklerinde bulunan ve vadiler arasında kalan köylere Kızık adı verilmiş Bursa’da. Diğer altı tane Kızık köyünde yaşayan köylülerin, cuma namazı kılmak için toplandığı yer burası olunca köyün adı Cumalıkızık kalmış derler. Kimisi de hikâyeyi şöyle anlatır: Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in köyün kurulduğu gün cuma olunca köye Cumalıkızık demiştir.
    Vakıf köyü olarak kurulan Cumalıkızık köyünda tarihi doku ve mimari çok iyi korunmuş. Osmanlı Dönemi’nin pek çok mimari eseri ve evler, konaklar günümüze kadar olduğu gibi ulaşmayı başarmış. Bugün Cumalıkızık köyünde 180 tanesi halen kullanılan ve koruma altına alınmış toplam 270 adet ev ya da konak diyebileceğimiz yapı bulunuyor. Bölgede yenileme çalışmaları yapılıyor ve sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmış.  
    Cumalıkızık köyü Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı ve şehrin doğusunda bulunuyor. Ankara Yolu üzerindeki ayrımdan girerek ulaşıyorsunuz köye. Köye girdiğiniz andan itibaren daracık taş sokaklarından incecik akan dere karşılıyor sizi. Evler birbirine o kadar yakın ki köyde evler dâhil herkes iç içe ve samimi. Dar sokaklardan ve dereden başka sizi tezgâhlarını açmış köylü kadınlar karşılıyor. Erişteden, salçadan, tarhanadan, reçellere kadar pek çok kışlık malzemeyi bulabilirsiniz bu tezgâhlarda. Hepsi de el yapımı.
    Cumalıkızık evlerinin mimarisi de oldukça ilgi çekici ve güzel. Cumalıkızık evlerinin hemen hepsi iki ya da üç katlı taş veya ahşap yapılar. Akraba olan aileler genellikle birbirine yakın evlerde konaklamayı tercih ediyorlar. Zemin katta bulunan avlu ve evlerin hemen dış kısmı sokaklarla uyum sağlayacak biçimde taşlarla döşenmiş. Her evde avlu ve bahçe var Cumalıkızık konaklarında. Üst katlardaki odaların pencereleri ise kafesli ve cumbalı, dışarıdan evin içinin görünmesi mümkün değil. Evlerin asıl giriş kapıları iki kanatlı, tahtadan yapılmış kapılar. Kapı kulpları ve tokmaklar oldukça orijinal.
    Cumalıkızık evlerinin iç avluları oldukça önemli. Çamaşır burada yıkanır, kışlık salça ve reçeller burada yapılır ve burada depolanır. Evin girişte karşılaşılan ilk kısmı hemen burasıdır. İç avluda bulunan fırında çörekler, ekmekler, börekler pişirilir. Zemin katta iç avlu ve depo gibi kiler bulunurken bir üst katta oturma odaları ve yatak odaları bulunur. İkinci katı olan evlerde bir üst kata çıktığınızda ise sedir ve divan bulunan odalar yer alır. En üst kat genellikle yazlık kısımdır.
    Cumalıkızık evleri genellikle ahşap, taş ve molozdan yapılmıştır. Badanaları ise genellikle sarı veya beyaz renklerle yapılmış. Evlerin depreme çok dayanıklı olduğu söyleniyor. Bu evlerde yaşayan halk, sabah kalktığınızda asla yorgunluk ve halsizlik hissedilmediğini anlatıyor.
    Cumalıkızık köyü son yıllarda bazı tarihi dizilerde de mekân olarak kullanılmasıyla artan bir üne sahip. Yılın her dönemi çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Bursa halkı bile sabah kahvaltıları için özellikle hafta sonlarında Cumalıkızık’a geliyor. Yalnız köye araç girişi yasak. Zaten bu o kadar güzel bir karar ki, köyün dar sokaklarında akan derenin incecik sularında- özellikle de yaz aylarında- ayaklarınız, ayakkabılarınız ıslandığında “İyi ki de yürüyerek geldim.” diyeceksiniz.
    Cumalıkızık otelleri ise köyde bulunan eski konakların ya da evlerin restore edilerek otele dönüştürülmesi ile hizmete açılmış. Cumalıkızık butik otellerinde aynı zamanda işletmeci olan aile de konaklıyor. Bu da misafirlere çok daha samimi bir ortam oluşması demek. Cumalıkızık otellerinde bir gece konakladığınızda, oradaki halkın ve işletmeci ailenin sıcaklığını, mis gibi organik sabah kahvaltılarını, lezzetli köy yemeklerini yedikten ve sakin, huzurlu bir gece geçirdikten sonra köyden ayrılmak istemeyeceksiniz.
    Cumalıkızık otellerinin odaları oldukça güzel ve otantik dekore edilmiş. Duvarlarında tarihin sayfalarından izler göreceksiniz. Cumalıkızık otellerinin avluları ise misafirlerine Osmanlı mimarisinin özelliklerini yansıtıyor. Hangi Cumalıkızık otelinde kalırsanız kalın, aynı sıcak ilgiyle karşılanacak ve oldukça memnun ayrılacaksınız köyden.
    Cumalıkızık otelleri yılın her dönemi hizmete açıklar. Genellikle oda kahvaltı hizmet veriyorlar ama gün içinde o kadar lezzetli yemekler tadacaksınız ki şimdiden hazır olun.
    Cumalıkızık otel fiyatları genellikle uygun seçenekler sunuyor misafirlerine. Dolayısıyla herkesin bütçesine uygun bir Cumalıkızık oteli, evi var. Siz de bu hafta sonunuzu Cumalıkızık gezisi için ayırabilir ve tarihi Cumalıkızık evlerinde konaklayabilirsiniz.
    Sitemizi inceleyerek Cumalıkızık otelleri, Cumalıkızık otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Şimdiden tarihin kucağında geçireceğiniz iyi tatiller dileriz.