×
TR EN
Cunda Adası Gezilecek Yerler

Cunda Adası ya da bugünkü adıyla Alibey Adası, Ayvalık Adaları diye bilinen büyüklü küçüklü yaklaşık 22 adadan sadece biri. Ege Denizi’ndeki adalar arasında ise 4.büyük ada. 

Cunda Adası'nda Nereye Gidilir?

Plajlar: Sobe Plaj, Bıyıklı’nın Yeri, Ortunç Plajı

Bu küçük ve şirin adada mutlaka uğramanız gereken yerler arasında ise öncelikle Âşıklar Tepesi geliyor.  Âşıklar Tepesi, ada manzarasını seyredebileceğiniz adadaki ender yerlerden. Burada bulunun Agios Yannis Kilisesi’ni de görebilirsiniz. Aynı zamanda bu tepede adanın ilk yel değirmenini de görebilmeniz mümkün.

Bunların dışında bir de görmeniz gereken yer: Ay Işığı Manastırı… Manastır kendine özgü doğal yapısını, günümüze kadar büyük ölçüde korumayı başarmış. Bir de Kızlar Manastırı diye bilinen yeri ziyaret edebilirsiniz.  

Ayvalık civarında, bahsi geçen küçük adacıkları ve mükemmel denizi daha yakından görebilmeniz içinse günübirlik yat turlarına katılabilirsiniz.    

Şeytan Sofrası’na gidebilirsiniz. Ayvalık merkeze araçla 5 dk. uzaklıkta bulunan Şeytan Sofrası’nda, şeytanın ayak izinin olduğu rivayet edilir. Bu sebeple de “Şeytan Sofrası” ismini almıştır. Ayak izine benzeyen, kafes içine alınmış, küçük bir çukuru andıran şekil yerli yabancı turistlerin uğrak yeridir. İlgi çekici haliyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden.   

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı’na uğrayabilirsiniz. Eski ve harap bir kilise ve değirmenken, restore edilip ziyaretçileri ile buluşturulan kitaplık, şu an Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı bünyesinde hizmet veriyor. Yapının, tarih sayfasındaki izlerini görmek isteyen, ziyaretçilerine pazartesi hariç her gün kapıları açık.   

Cennet Ada Koyu’nda denize girmek keyifli olabilir. Bu güzel adanın serin sularıyla buluşmak için en uygun koylarından… Muhteşem denizi ve kumu ile tatilcileri çağırıyor.   

Cunda Despot Evi’ni ziyaret edebilirsiniz. Rumlar tarafından yapılmış bu yapı, adanın en ihtişamlı ve eski binalarından biridir. Farklı tarihi dönemlerde, farklı amaçlarla kullanılmış Despot Evi, dönmeden önce görmenizi istediğimiz yerlerden…   

Çamlık Koyu’nun karşı tarafında, küçük bir adanın üzerindeki bina gibi olan yapıyı yani Tımarhane Adası – Taşlı Manastır’ı ziyaret edebilirsiniz. Buradan Cunda Adası ve Çamlık Koyu manzarasını seyretmek bambaşka bir deneyim olabilir.

Ayvalık'ta Nereye Gidilir?   

Meltem ve imbat rüzgarı ile meşhur Ayvalık, pek çok ünlü tarihi ve turistik mekana da yakın konumda.   

Ayvalık’a geldiğinizde öncelikle Ayvalık merkezi ve çarşıyı gezmelisiniz. Belki sakin ve el değmemiş bazı koyları keşfetmek için günü birlik tekne turlarına katılabilirsiniz. Ayvalık’ın taşlı dar sokaklarında yürüyüş yapıp bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Ayvalık’ın tarihi evlerini görebilirsiniz. Ayvalık evlerinin pek çoğu Rumlardan kalan ve eski dokusu hala bozulmamış evler.   

Biraz tarih meraklısıysanız Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi’ni görebilirsiniz. Aya Athanasiu Kilisesi, Ayvalık Ayazma Kilisesi, Profit İliyas Kilisesi, Agia Paraskevi Manastırı gibi diğer tarihi binaları da ziyaret edebilirsiniz.   

Biraz daha yakın tarihe tanıklık etmek için Osmanlı’dan kalan camileri görebilirsiniz. Saatli Camii, Hacı Bayram Camii, Ayvalık Hamidiye Camii gibi yapılar bu tarihi eserlerin en önemlilerinden.   

Ayvalık’a geldiğinizde Cunda Adası’na ya da Şeytan Sofrası’na günü birlik geziler planlayabilirsiniz. Beldenin en gözde yerlerindne biri olan Cunda; tarihi evleri, balık restoranları, ünlü Taş Kahvesi, Cunda Aşıklar Tepesi ve Cennet Ada Koyu gerçekten görülmeye değer yerler. Günün yorgunluğunu Taş Kahve’de, kahvenizi yudumlarken atabilirsiniz. Taş Kahve’ye bayılacaksınız bizden söylemesi.    

Şeytan Sofrası ise efsanelere göre şeytanın ayak izinin olduğu ve bölgenin en güzel günbatımının izlendiği bir tepe. Ayvalık’a geldiğinizde merkeze sadece 2 kilometre uzaklıktaki bu yeri mutlaka görmelisiniz.   

Sarımsaklı Plajı’nda o tertemiz ve yumuşacık kumlarda güneşlenmeli ve Sarımsaklı’nın masmavi denizinde mutlaka yüzmelisiniz. Denizi oldukça sığ Sarımsaklı’nın, suyu berrak ve temiz. Upuzun kumsal, tertemiz deniz ve kumsal boyunca küçük küçük kafeler…   

Eğer biraz serinlemek isterseniz belki de Ayvalık Kozak Yaylası’nda bir piknik planlayabilirsiniz. Kozak Yaylası, Bergama’ya doğru konumlanmış. Buz gibi akan bir suyu var, havası da tertemiz. Bölgenin sık tercih edilen piknik alanlarından biri.

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
Filtreler
Cunda Adası Otelleri
Cunda Adası
Pür Beyaz Otel, Ayvalık Cunda adasının eşsiz manzarasına hakim kültürel dokuya uygun olarak inşaa edilmiş. Mübadil...
195 TL Rezervasyon
4.5
Cunda Adası
Begonvilla Evleri, mis kokulu rengarenk bir bahçe içerisinde, Ege Denizi’ne açılan Ayvalık ve Midilli Adası’nı gören...
4.6
Cunda Adası
Otel Sobe, Cunda aşıklarının, yeme içme meraklılarının, doğaya ve denize düşkünlerin, dalgıçların, geçmiş...
4.6
Cunda Adası
Sizlere Ege'nin en güzel yerlerinden biri olan Ayvalık'ta istisna bir dinlence mekanı sunuyoruz. Ayvalığın tarihi...
4.4
Cunda Adası
Cunda adasında yepyeni ama sanki yıllardır orada imiş gibi tarihi ve doğal Cunda’nın bir parçası Otel Labris....
4.4
Cunda Adası (Merkeze 300M)
Farklı tarzıyla Cunda ’ya yeni bir tat katan MŎLA Cunda Hotel , yerel mimariyi modern çizgilerle günümüze taşımış....
4.5
Cunda Adası
Macaron Konağı , Ayvalık merkezde  sayılı tarihi  binalarından birinin restorasyonu ile günümüz konforu, keyifli...
4.4
Cunda Adası
1980 yılında opera sanatçısı bir çiftin kurduğu ve bugüne getirdiği Ortunç, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içerisinde...