Demre Rehberi

Demre Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Demre

Demre, tarihteki adıyla Myra, Likya’nın en önemli merkezi olarak tarihte yerini almış. Noel Baba’nın kilisesinin olduğu ve yaşadığı yer olarak bilinen Demre, İtalya’nın Bari kenti ile de bir bağı vardır, zira Bari’de de Saint Nicholas Kilisesi vardır. Bari halkı Türk’lere karşı çok büyük sempati duymaktadır.
    

Finike, antik çağda Likya diye bilinen, Teke Yarımadası’nda yer almaktadır. O zamanki Likya; doğuda Pamfilya, batıda Karya, kuzeyde ise Psidya şeklinde adlandırılan bölgelerle çevriliymiş.
    Finike ile Kaş arasında, Finike'ye 25, Kaş'a 48 km. uzaklıkta olan Antalya'nın Demre ilçesi Likya uygarlığının en önemli 6 kentinden birisi olup kuruluşu ilk kez M.Ö. V. yüzyılda yerleşim merkezi haline gelen Demre, önceleri deniz kıyısında iken Demre Çayı’nın getirdiği alüvyonlar sonucunda denizle olan bağlantısı kesilmiştir. M.S. IX. yüzyılda Arap akınları sonucu terk edilmiştir. Kaya Mezarları, Tiyatro ve St.Nicholas Kilisesi varlığını günümüze değin sürdürebilmiş yapılardan bazılarıdır. Hadrian tarafından yaptırılan, içinde tahıl ambarı da bulunan Andriake Limanı’nın, Demre ile bağlantısı vardır.
    Noel Baba olarak bilinen St.Nicholas (Aziz Nikola, Santa Claus, Heilige Nikolaus, Noel Baba) M.S. 245 yılında Fethiye yakınlarında Patara kentinde doğmuş, M.S. 363 yılına değin Anadolu'da yaşamış bir azizdir. Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak iyi bir eğitim görmüş ve kendini insanlara adamıştır. Yaptığı yardımlarla çevresinde sevgi bağı oluşturan St.Nicholas, denizcilerin ve çocukların koruyucusu olarak Noel Baba adı ile bu güne değin yaşatılarak efsaneleştirilmiştir. Demre Piskoposu olarak çevresinde yaptığı dini ve sosyal çalışmalarla halkın sorunlarına insancıl çözümler getirmiştir. Öldükten sonra Demre'de gömülmüş ve adına bir kilise yaptırılmıştır. St. Nicholas'ın kemiklerinin bir kısmı 1080 yılında İtalyan tacirler tarafından Bari'ye kaçırılmıştır. Ancak acele ile götürülemediği anlaşılan bir kısım parçaları ise bugün Antalya Müzesi'nde sergilenmektedir.
    Hollanda'da Sinterkoas, Fransa'da Pere Noel, İngiltere'de Father Christmas, Amerika'da Santa Claus ve Almanya'da Heilige Nikolaus hikâyelerinin aslı St. Nicholas'dır. Bugün pek çok ülkenin baş azizi olan St. Nicholas'ın ölüm tarihi olan 6 Aralık'ta törenler düzenlenir, çocuklara hediyeler verilir ve bu kutlamalar Noel Yortusu’na değin uzayarak yeni bir yıl özelliği kazanır. İlki 5-7 Aralık 1983 yılında yapılan Noel Baba Sempozyumu o günden beri değişik din ve eğitimlerden gelen insanların katılımlarıyla her yıl tekrarlamaktadır. Sempozyumlarda, Anadolulu St. Nicholas'ın insan sevgisinden yararlanarak, dini ve inancı değişik tüm insanlara barış, dostluk ve kardeşlik çağrısı yapılır.

    Antalya’nın en güzel sahil beldelerinden olan Demre’de öyle çok katlı ve çok sayıda konaklama tesisleri yok. Var olan az sayıda Demre otelleri de doğayı bozmadan inşa edilmiş, mimarileri de doğayla oldukça uyumlu. Şu an Demre otellerinin sayısı az, ancak giderek artan bir turizm potansiyeline sahip olan beldede, Demre otellerinin sayısı her geçen gün artıyor.
    Demre otellerinin işletmecileri genellikle beldenin halkı. Yaş sebze ve meyve üretiminden gelir sağlayan halkın bir kısmı turizme yönelmiş ve otel açmaya karar vermiş. Böylece de şirin ve güzel Demre butik otelleri ortaya çıkmış. Demre otellerine butik ve küçük otel diyebiliriz. Bazı Demre otelleri ise otantik köy evlerinden oluşan bir konsept sunuyor misafirlerine.
    Demre butik otelleri doğayla iç içe konumlanmışlar. Harika bir doğa ve deniz manzaraları var. Yaz tatil sezonunun başlaması ile hizmete açılıyorlar ve ekim ayının sonuna kadar da açıklar. Genellikle oda kahvaltı tarzı çalışıyorlar. Demre otellerinin kendilerine ait yüzme havuzları da var. Hem yüzme havuzlarının olması hem de çocuklar için uygun çevre ve konaklama koşulları ile çocuklu aileler için de güvenli bir tatil sunuyorlar.
    Demre otel fiyatları ise genlikle bütçeyle dost. Misafirlerinin bütçelerini de düşünen Demre otellerinin işletmecileri, bu yıl fiyatları oldukça uygun düzenlemişler. Demre otel fiyatları, kaldığınız döneme ve otelinizin kalitesine göre değişse de genellikle her misafirin bütçesine uygun bir Demre oteli var.
    Siz de aklınızdaki Demre tatiliniz için sitemizi inceleyerek Demre oteller, Demre otel fiyatları ve uygun fiyat seçenekleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin, iyi tatiller…

Noel Baba İle Dünya Barışına Çağrı Etkinlikleri
     

1 - 7 Aralık Noel Baba İle Dünya Barışına Çağrı Etkinlikleri (Antalya - Demre), Noel Baba adına 1993 yılından itibaren Antalya-Demre’de kutlanmaya başlamıştır. Etkinliklerin amacı, günümüz dünyasına başta doğu-batı kültür ayrımcılığı olmak üzere, her türlü farklılıkların yaşanmasının gerekli olduğunu ve barışın tüm değerlere saygılı olmakla sağlanacağını, sürekliliği olan bir uluslararası etkinlikle hatırlatmaktır. Bu değerleri dünya insanlığına hatırlatmanın süresi bir dakika bile olsa çok önemsenmelidir. Etkinliklerin isminde yer alan “Noel Baba” ise, bilindiği gibi tüm dünyaca tanınan, barışın, kardeşliğin, hediye verme, çocukları sevindirme, çocukça duygular ve çocuk sevgisinin önemli evrensel bir sembolü oluşudur. Bu değerlerin hepsini, tüm ülkelerin ve insanlığın ortak değeri olarak görmekteyiz. Yoksa hangi ülke veya insan “... benim için, sevgi, barış ve çocuk önemli değildir; bu değerlerin hiç birisinin benim medeniyetimle ilgisi yoktur” diyebilir! İşte bu amaçlara yönelik ortaya çıkan, “Uluslararası Noel Baba ve Dünya Barışına Çağrı Etkinlikleri” konusunun tek örneğini oluşturmuştur. Bu isimle veya bu anlayışla, günümüz dünyasında benzer de olsa hiçbir etkinlik yapılmamaktadır. Onun için de tüm insanlığın bu değerlere sahip çıkarak, ortak bir eylem içerisinde olması, yaşadığımız dünyadaki ayrımcılığın zayıflamasına neden olacak ve sürekli bir barışı yaşanabilir kılacaktır.