Didim Rehberi

Didim Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Didim

Didim, Aydın ilçesine bağlı ve 90’lı yıllardan sonra turizm açısından müthiş bir gelişme gösteren ilçelerdendir. Aydın şehir merkezine yaklaşık olarak 120 kilometre uzaklıkta. Tertemiz ve tamamen kum olan plajları, berrak ve sığ denizi, sahip olduğu doğal güzellikleri ve tarihi ile Didim, turistik açıdan en iyi merkezlerden biridir.   

Didim, çevresindeki körfezlerle ve akarsularla sınırlandırılmış bir yarımada şeklindedir.  Güllük Körfezi’nde yer alan yarımadalardan kuzeyde olanı Didim’in yaklaşık 50 kilometre uzunluğunda bir sahil şeridi bulunuyor. Ve bu uzun sahil şeridinin üzerinde çok sayıda denize girmeye uygun koy bulunuyor.   

Bugün Didim’in denizden biraz daha uzak iç kesimlerinde mahalle kültürünün izlerini görebilirken gözünüze çok sayıda yabancı çarpar. Bu yabancılar zamanında Didim’e tatil için gelmiş ve Didim’e âşık olarak buradan ev almış ve artık Didim’de yaşayan insanlar.    

Didim, güneydeki diğer tatil bölgelerinin yanında biraz daha sakin bir deniz ve eğlence hayatına sahip. Özellikle yaz aylarında oldukça yoğun olsa da pek çok turistik bölgenin hareketli eğlence hayatına yine de uzak. Güneydeki tatil bölgelerinin hareketliliğini istemeyenler için ideal bir turizm cenneti.   

Didim’in tarihteki ilk yerleşime ait izleri M.Ö.8000’lere Neolitk Çağ’a uzanıyor. M.Ö. 16 yüzyılda ise Mikenler, Giritliler ve Romalıların yerleşim merkeziymiş.   

Didim, Balat’ın (Miletus) 18 km. güneyinde şimdiki adı Yenihisar olan, fakat tarihten aldığı ismi Dydma ile tanınan bir ilçemiz. İsminin tarihi, burada adına tapınak yapılmış olan Kehanet Tanrısı Apollon'a dayanır. Didim'in kelime anlamı İyoncada "ikiz" anlamına gelir. İkiz anlamına gelen bir isim konmasının nedeni ise Tanrı Apollon'un, Tanrıça Artemis'in ikiz kardeşi olmasıdır.    

Şimdilerde turizmi ile tanınan Didim, bir zamanlar kehanetin merkeziydi. Her yerden gelen kâhinler burada toplanırken, Apollon kâhinlerinden biri de burada yaşıyordu. Didim'in tarihte yer almasını sağlayan Apollon Tapınağı, M.Ö.494 yılında Pers'ler tarafından yıkılmış. M.Ö.313 ile M.S. I. yy. başı arasında Ephesoslu Paionios'la Miletuslu Daphnis'in planına göre yeniden yapılmışsa da tamamlanamamıştır. Yunan tapınaklarının en büyüklerinden biridir. Bizans döneminde çıkan bir yangın ve XIV. yüzyılda olan bir deprem sonucu yıkıntı haline gelmiştir. Kalıntılarda XIX. yy. ile XX. yy. başlarında yapılan arkeolojik kazılar sonucu tapınağın tümü ortaya çıkarılmıştır. Tapınağın uzunluğu 109, genişliği 51 m’dir. İnsan ve hayvan kabartmaları ile süslenmiş taş duvarları, ustalıkla işlenmiş üç tane İon sütunu kalıntısı ve merdivenleri görülmeye değer güzelliktedir. İon sütunlarının iki tanesi Louvre Müzesindedir. Tapınağın dört yanı yedi basamaklı bir merdivenle çıkılan platformla çevrilidir. Yapıyı iki sıralı 124 sütun sarar. Yüzdeki 13 basamakla tapınağa çıkılır ve 12 sütunlu ön salona girilir. Sütunlar sekiz köşeli kaideler üzerine oturmuş yüzleri bitki motifleri ile süslüdür. Sütun yüksekliği 19,40 m’dir. Pranaos, kâhinlerin Apollon'dan aldıkları sözleri halka bildirmek için toplandıkları ve anıt kapı arkasındaki iki sütunlu salon, bu salondan 22 mermer basamakla inilen ve içinde kutsal kuyu bulunan sarnıç ve kilise bölümleri vardır.    

Didim Miletus'a 4 km.lik mermer döşeli kutsal bir yolla bağlıydı. Son iki km.sinde koltukta oturan rahip ve rahibelerin heykelleri bulunmaktaydı. M.Ö. II. yy’da Didimeia şenlikleri, Yunanlıların burada bir araya gelmesini sağlardı. Sömürgecilik için girişilen hareketlerde bu tapınak bir haber alma merkezi olarak kullanılmıştır.   

Kısacası Didim, plajları ve denizinin yanında tarihi ile de göz dolduran ve görülmesi gereken bir belde. Kendine has özelliklerinin, doğasının ve tarihinin bozulmadan turizmin geliştiği Didim’de, her yıl gelen yerli ve yabancı misafirleri ağırlamak için çok sayıda otel bulunuyor. Üstelik Didim sadece yaz sezonunda yoğun olan bir belde değil. Çünkü yılın pek çok gününü güneşli geçiren Didim, yılın her döneminde pek çok ülkeden turistleri ağırlıyor. Altınkum sahilinde yer alan plaj bölgelerinin de düzenlenmesinin bitmesi ile turizm potansiyeline artış meydana gelmiş. Çok büyük yatırım yapılarak açılan D-Marina’nın da Didim’in yüksek turizm potansiyeline katkısı oldukça büyük diyebiliriz. Önümüzdeki yıllarda turizm potansiyelinin daha da artması bekleniyor.
    

Didim otelleri ise pek çok farklı kategoride. İsterseniz büyük bir tatil köyünde isterseniz Didim butik otellerinde ve ya pansiyon ya da apart otellerde konaklayabilirsiniz. Ancak genellikle butik ve küçük oteller daha yaygın diyebiliriz. Didim otelleri, genellikle Altınkum ilçesinde yoğunlaşmışlar. Hemen hepsi deniz kenarında. Kendilerine ait plajları da var. Altınkum dışında Didim merkezde ve diğer mahallelerde de pek çok Didim oteline rastlayabilirsiniz.    

Didim otellerinin çoğu yılın her dönemi hizmete açıklar. Genellikle de oda kahvaltı tarzında hizmet veriyorlar. Ancak Didim otellerinin restoranları günün her saatinde lezzetli yemeklerle misafirlerini ağırlıyor. Didim otellerinin pek çoğunun denize kıyısı olmasına rağmen kendilerine ait yüzme havuzları da mevcut. Misafirlerine pek çok farklı seçenek sunarken çocuklu aileler için de rahat ve güvenli bir tatil ortamı amaçlamışlar.
    

Didim otel fiyatları ise hemen her tatil bölgesinde olduğu gibi, kalacağınız konaklama tesisinin türüne ve konakladığınız döneme göre farklılık gösterebiliyor. Ancak otel seçeneği çok fazla olduğu için Didim’de, Didim otel fiyatları genellikle uygun seçenekler sunuyor misafirlerine. Yaz aylarında biraz fiyat artışı görülürken bahar aylarında ve kış mevsiminde Didim otel fiyatları oldukça uygun.   

Siz de hala Didim’i görmeyenlerdenseniz bu yıl çok uygun bir fırsat olabilir. Hem doğa ve tarihle iç içe hem sakin ve huzurlu hem de masmavi berrak Didim denizinde yorgunluğunuzu atıp bolca enerji depoladığınız bir tatil olacağına emin olabilirsiniz. Sitemizi inceleyerek Didim otelleri, Didim otel fiyatları ve uygun fiyat seçenekleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Ancak yaz aylarında gitmeyi düşünüyorsanız erkenden rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin. İyi tatiller….