Gaziantep Şahinbey Ne Yenilir Ne İçilir?

Gaziantep Şahinbey Ne Yenir İçilir? Birbirinden lezzetli yerel restoran ve mutfakları Gaziantep Şahinbey kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır.

Gaziantep Şahinbey

Gaziantep'te Ne Yenir, Ne İçilir?   

Gaziantep köklü bir kültür ve medeniyete sahip olduğundan Antep Mutfağı da gerçekten Türk mutfak kültüründe önemli bir yere sahiptir. Bulgur, acı, ekşi ve yoğurdun ön planda olduğu Antep mutfağından damak tadınıza hitap edecek pek çok farklı lezzet bulunur. Köfteler, pilavlar, hamur işleri, çorbalar, kebaplar, et yemekleri hepsi birbirinden lezzetli ve güzeldir.   

Yöresel lezzetler bahsetmemiz gerekirse içli köfte, çiğ köfte, ekşili köfte, akıtmalı köfte, iç katması (kısır), patlıcan kebabı, Ali Nazik Kebabı, simit kebabı, soğan kebabı, beyran çorbası, dövmeli alaca çorba, yoğurtlu soğan yahnisi, mıcırık aşı, borani, kabaklama, sarımsak tavası, firikli acur dolması, mumbar dolması, pancar sarması, havuç aşı, Özbek pilavı, firik pilavı, etli dövme pilavı, pişi böreği, lahmacun, loğlaz piyazı, maş piyazı, salatalık cacığı, koruk salatası bu lezzetlerden sadece birkaçı.   

Tatlılar açısından da oldukça zengin olan Antep’te her şeyden önce dünyaca ünlü Antep baklavasını tatmalısınız. Hatta satın alarak sevdiklerinizle de paylaşmalısınız. İçinden kaymak akan Antep Baklavası’nın tadı damağınızda kalacak, unutamayacaksınız. Baklava dışında burma kadayıf, bastık, zerde, sütlaç, şıllık, nüşe helvası, kerebiç, mayanalı kahke, hedik gibi farklı tatlıları da deneyebilirsiniz.   

 İsterseniz yöresel yemekler dışında tost, gözleme, ızgara et ve tavuk ürünleri, salata ve ev yemekleri yapan yerleri de bulabilirsiniz.