Gaziantep Şahinbey Rehberi

Gaziantep Şahinbey Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Gaziantep Şahinbey

Gaziantep, bilinen adıyla Antep, bir kısmı Güneydoğu Anadolu bir kısmı da Akdeniz Bölgesi’nde bulunan, Türkiye’nin büyük şehirlerinden biri. Gaziantep’in Şahinbey, Oğuzeli ve Şehitkâmil olarak üç büyük merkez ilçesi mevcut. Gaziantep, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki şehirlerden en kalabalık olanı.    

Gaziantep’in tarihi çok eskilere dayanıyor. Tarihte uygarlıkların ilk kurulduğu yer olarak bilinen Mezopotamya ve Akdeniz arasındaki bölgede bulunuyor. Anadolu’daki ilk yerleşimin görüldüğü yerlerden biri olan Antep, Kalkolitik, Paleolitik, Neolitik Çağları; Hitit, Pers, Büyük İskender, Selevkoslar, Roma, Bizans, İslam, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini yaşayan Gaziantep, bu dönemlere ait eserleri günümüze kadar taşımayı başarmış. İlk uygarlıkların doğduğu Mezopotamya ve Akdeniz arasında bulunuşu, güneyden ve Akdeniz’den doğuya, kuzeye ve batıya giden yolların kavşağında oluşu, Tarihi İpek Yolu’nun buradan geçmesi ile kent, her dönemde kültür ve ticaret merkezi olma özelliğini korumuş. 

Eski Antep, bugün Dülük Köyü’nün bulunduğu yerde kurulmuş. Şu andaki merkeze yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yapılan kazı ve arkeolojik araştırmalarda pek çok taş, eser ve tarihi kalıntı bulunmuş. Bu kalıntılar göstermektedir ki Antep, Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden biridir. Dülük şehri ise Hititlerin M.Ö. 1700’lü yıllarda, en önemli dini merkezlerinden biri haline gelmiştir.    

Helenistik, Roma ve Bizans Dönemlerinden ise Zeugma Antik Kenti kalıntıları günümüze kadar ulaşmıştır ve UNESCO’nun korumaya aldığı değerler arasındadır. Türk – İslam Dönemi’ne ait olarak ise Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden ya da Memluklulardan çok sayıda cami, medrese, han, hamam ve saray gibi eserler günümüze kadar ulaşmıştır. Kent Osmanlı Dönemlerinde el sanatları ve kültür yönünden de oldukça gelişmiş olduğu için bu özelliği günümüze de yansımıştır.   

Hititlerce kurulan bu şehrin ismi önceleri “Hantap” idi. Hz. Ömer zamanında ise İslâm orduları tarafından fethedilince, şehrin çevresindeki pınar ve sulardan dolayı şehre, “pınar şehri” (parlak pınar) anlamına gelen “Ayntâb” ismi verildi. Şehir Türklerin eline geçtikten sonra da Antep olarak kullanılmaya başlandı.   

Kurtuluş Savaşı yıllarında İngilizler ve Fransızların işgaline uğrayan şehir, üstün bir savunma gösterip düşmanı yurtlarından attıkları için, kahramanlıklarının sembolü olarak 1921 yılında TBMM tarafından “Gazi” unvanı ile ödüllendirildiler.    

Gaziantep, bölgenin hem nüfus, hem ekonomi hem de ticaret açısından en gelişmiş kentidir. Hiç doğal göl bulunmayan şehirde, en önemli akarsu Fırat Nehri ve kollarıdır. Şehrin en önemli projesi ise Antep ve pek çok Güneydoğu şehrini kapsayan GAP’tır.   

Gaziantep, çok eskilere dayanan köklü tarihi, medeniyeti, doğal güzellikleri ve kültürü ile dünyanın her yerinden çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Güneydoğu’nun en büyük ve etkileyici şehirlerinden Antep’te çok sayıda konaklama tesisi de hizmet vermekte.     

Gaziantep otelleri genellikle şehrin merkezinde ya da civardaki ilçelerde konumlanmışlar. Merkez otellerin dışında tarihi ve turistik bölgelerde ya da Şahinbey, Oğuzeli gibi ilçelerde de Gaziantep butik otelleri bulabilirsiniz. Gaziantep otelleri şehir oteli, butik otel ya da konuk evi tarzında hizmet veriyorlar. Yılın her dönemi hizmete açıklar. Şehir oteli olan konaklama tesislerinin yanında ilçelerde butik oteller yoğunlukta. Bazı butik oteller ise tarihi konakların restore edilmesi ile hizmete açılmışlar ve tarih kokan odalarında konakladığınızda otelinizin ve Antep’in otantik havası sizi bambaşka yerlere sürüklüyor.   

Gaziantep otelleri yılın her dönemi hizmete açıklar. Genellikle de oda kahvaltı hizmet veriyorlar. Çocuklu aileler için de uygun olanaklara sahipler. Gaziantep otellerinin pek çoğu kültür seyahatleriniz dışında davetleriniz, organizasyon, toplantı ve seminer gibi etkinlikleriniz için de uygun olanaklara sahipler.    

Gaziantep otel fiyatları ise genellikle kaldığınız otelin kalitesine ve tarihine göre farklılık gösterebiliyor. Deniz kenarındaki tesisler gibi dönemsel fiyat farklılıkları öyle çok belirgin değil. Kültür ve tarih gezileriniz için genellikle Gaziantep butik otelleri daha uygun. Şehir otelleri, iş seyahatleri için tercih edilebilir. Üstelik Gaziantep butik otellerinin fiyat seçenekleri de uygun.   

Siz de güzel bir Gaziantep kültür seyahati için sitemizi inceleyerek Gaziantep otelleri, Gaziantep otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. İyi tatiller.