Istanbul Heybeliada Rehberi

Istanbul Heybeliada Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Istanbul Heybeliada

Heybeliada: Halki yani Heybeliada. Kuşbakışı bir heybeye benzediği söylenir. Geminiz adaya yaklaşırken bunu görebilirsiniz. Heybeliada’da kentin gürültüsünden ve trafiğinden uzak ancak dilediğiniz kadar da hareketli bir gün geçirebilirsiniz.  

Heybeliada, İstanbul’daki Prens Adaları diye bilinen adalar arasında ikinci en büyük ada.  Tarihte Demonisos ve Halki gibi isimlerle de anılan ada; Heybeliada ismini, uzaktan bakıldığı zaman yere bırakılmış bir heybe görünümüne benzemesinden dolayı almıştır.    

1800’lü yıllara kadar üzerinde pek yerleşim bulunmayan Heybeliada’ya 1846 yılında vapur seferlerinin başlaması ile birlikte nüfus artışı da olmuş. Bu yıllardan önce kendi halinde küçük bir balıkçı kasabasıyken birden zenginlerin konaklarının bulunduğu, yazlık evlerin olduğu bir ada halini almış. Özellikle İstanbul’da yaşayan ve varlıklı olan Rumların ilçede evleri ve konakları inşa edilmeye başlamış. Bugün bile bu konakları adada görebilirsiniz.  

1800’lü yılların sonuna doğru ise Heybeliada’ya Türklerin de ilgisi artmaya başlamış. Heybeliada Senatoryumu ise bugün şiirlerini, kitaplarını okuduğumuz pek çok şair ve yazarın anılarının biriktiği yerlerden biri olmuş.

İstanbul’dan adaya yaklaşırken sahildeki Deniz Lisesi yani eski adıyla Bahriye Mektebi görülür. Bu okulun orada olmasından mı bilinmez, vapurdan iner inmez Heybeli’nin öbür adalardan ne kadar farklı olduğu anlaşılır. Sizi çok daha az gürültü, daha az kalabalık bir ada karşılar. Heybeli, adeta sakinliğin adasıdır.   

Dört tepesi bulunan Heybeliada, bugün Büyükada’dan sonra en çok turistik hareketliliğin yaşandığı adadır. Eskiden kalan konakların restore edilmesi ile açılan işletmeler, kapatılarak müzeye dönüştürülen manastır, okul ya da hastaneler, adanın kendine has muhteşem İstanbul manzarası, doğal ve tarihi güzellikleri ise turistleri daha çok kendine çekmeye başlamış.

Bugün büyükşehrin karmaşasından sıkılan İstanbullular kendilerini, Heybeliada’nın kendine has muhteşem doğasına, sakin sokaklarına ve tertemiz havasının kucağına atıyorlar. Hafta sonları kaçamak yapmak için pek çok İstanbullu, hatta Bursa ve Ankara gibi yakın büyükşehirlerden de pek çok kişi adaya geliyor.  

İskeleden faytonlara doğru yürürken, çay bahçesinde, Orhan Pamuk’u görebilirsiniz. Karşısında martılar, aldığı notlara dalmıştır. Dayanamayıp ona “Heybeli’yi sizin için bu kadar özel yapan nedir” diye sorsanız alacağınız cevap şöyle olacaktır: “Bundan aşağı yukarı elli yıl önce, doğduktan iki hafta sonra Heybeliada’ya gelmişim. O gün bu gün hep gelirim. Burası yazları benim hayatımın merkezidir. Hala çok seviyorum, yazları burada geçiriyorum. Çok da memnunum. Öbür adalar biraz daha orta yukarı sınıfların zenginliklerini gösterme yeridir. Burasıysa insanların tatillerini geçirdikleri, dinlendikleri gerçek bir tatil beldesidir. Bir de İstanbul’u olduğu gibi burayı da tanıyorum ve burası artık vücudumun bir parçası olmuş. Buraya alışmışım. Onun için seviyorum. Gerçekten sevdiğimiz yerleri ve kişileri neden sevdiğimizi bilmeyiz, bilmek de istemeyiz.” “bedenimin bir parçası” olmuş diyor Orhan Pamuk. Evet, denemeye görün, bu ada sizin de bedeninizin bir parçası olacaktır.
 Orhan Pamuk size ayrıca Çamlimanı’nı görmenizi de önerecektir.   

Heybeliada’nın iklimi ise Akdeniz iklimi gibi ılıman özelliklere sahip, tertemiz harika plajları var. Dolayısıyla eğer yaz mevsiminde geldiyseniz adaya denize de girebilirsiniz.   

Heybeliada’da gelen misafirleri ağırlamak için çok sayıda otel ve pansiyon bulunuyor. Büyük tatil köyleri yok. Heybeliada otelleri genellikle butik otel ve pansiyon tarzında hizmet veriyorlar. Zaten Heybeliada otellerinin büyük çoğunluğu eskiden kalan tarihi konakların restore edilmesi ile hizmete açılmış.
    

Heybeliada otelleri merkezde ya da merkeze oldukça yakın yerlerde konumlanmışlar. Biraz daha gerilerde, tepelerde konumlanan Heybeliada otellerinin ise muhteşem bir manzaraları var. Tüm yıl hizmete açık olan Heybeliada butik otelleri, genellikle oda kahvaltı çalışıyorlar. Günümüz modern imkânlarının tümüne sahip olan otellerin, odalarının dekorasyonları da oldukça güzel ve otantik. Hele ki bazı odaların duvarlarını incelerken tarih sayfalarının içine geçiyormuşsunuz hissi yaratabilir.    

Heybeliada butik otelleri öyle çok büyük ve çok odalı oteller değiller. Yaklaşık olarak 8-10 odalı konaklama tesisleri. İşletmecileri oldukça güler yüzlü ve ilgililer.
    

Heybeliada otellerinin fiyatları ise dönemsel farklılıklar gösterebiliyor. Ancak genellikle uygun fiyatlar sunuyorlar misafirlerine. Dolayısıyla her kesimden misafirin bütçesine hitap edecek fiyatları var.   

Siz de bu hafta sonu harika bir Heybeliada kaçamağı yapmayı planlıyorsanız sitemizi inceleyerek Heybeliada otelleri, Heybeliada otel fiyatları ve uygun fiyat seçenekleri ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin, iyi tatiller.