×
TR EN
İznik Otelleri

Bursa il merkezine yaklaşık 70 km. uzaklıkta bulunan İznik, Bursa’nın kuzeyinde yer alan, İznik Gölü ve tarihi ve doğal güzellikleri ile adından söz ettiren bir ilçe.

Tarih, Kültür ve İnanç Merkezi İznik: İznik; Tarihin “Gizemli, Sakin ve Mütevazi Başkenti” . Medeniyetin en eski uygarlıklarına ev sahipliği yapmış, Homeros’un İlyada Destanı’ndan Nazım Hikmet'in Şeyh Bedrettin Destanı'na kadar her daim kendinden söz ettirmiştir. Bitinya Krallığı'ndan Roma İmparatorluğu'na, Bizans İmparatorluğu'ndan Osmanlı İmparatorluğu'na birçok İmparatorluğun başkentliğini yapmıştır. İznik’te tüm bu zengin tarihin onlarca kanıtını görmeniz, dokunmanız ve tarihi solumanız mümkündür.

Hıristiyanlık âleminin ünlü Nikaia Kânunlarını belirlediği ve "Hz. İsa'nın Tanrı' nın oğlu olduğu" tezinin kabul edildiği ilk konsül toplantısı ve yüzyıllar sonra da “Resim ve heykelin haram olmadığının” kabul edildiği 7. Konsülünü topladığı yerdir İznik… İslam âleminin ve tasavvuf dünyasının ünlü düşünürleri Davud-el Kayseri ve Eşrefzade Rumi’nin yaşadığı ve eserlerini bıraktığı yerdir İznik…

%100'ü yeşil İznik Doğa Gezileri: İznik, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde yazdığı gibi 5. iklimin görüldüğü yerdir. Her mevsim yapabileceğiniz doğa yürüyüşlerinde mutlaka dalından kopararak yiyebileceğiniz bir meyve bahçesi sizi bekliyor olacaktır. Tarihi İpek Yolu ve Evliya Çelebi Yolu'na ilaveten birçok kültür ve doğa rotası bulunmaktadır.

Ateş, Toprak ve El Emeğinin Ürünü, İznik Çinisi: Birçok Selçuklu ve Osmanlı Eserlerinde gördüğümüz o güzel çinilerin İznik’te yapıldığını, gerek hammaddesi gerek üretim süreci gerekse de üzerinde taşıdığı motifler olarak benzersiz ve ölümsüz olduğunu, her bir motifin aslında derin bir hikâyesi olduğunu biliyor musunuz? Evet, hamurunun hazırlanması, kullanılan hammaddeler, pişirim teknikleri, astar, boya ve sırlar, zengin renk yelpazesi, karakteristik desenler, hepsi bir araya gelerek İznik Çinisinin sihrini yaratır. Bu nedenle eşsiz ve sonsuzluğa erişmiş nadide bir üründür, İznik gibi… Siz de bu dünya kültür mirasını yakından tanımak, dokunmak ve bu süreci yaşamak istiyorsanız İznik sizi bekliyor… Ölümsüz “An” ların kenti, İznik: Fotoğraf Tutkunları için her sokağında, köşesinde ve doğasında fotoğrafın gizlendiği bir yerdir İznik, keşfedilmeyi bekler ama kolayca değil sakince ve sabırla… Örneğin gün batımının İznik Gölü üzerindeki büyülü görüntüsünün, dünya üzerinde ancak birkaç yerde mümkün olduğu tescil edilmiş bir yerdir İznik… İlkler kentidir İznik: Osmanlının “İlk Camisinin”, “İlk Medresesinin”, “İlk İmarethanesinin”, tüm Hıristiyanlık âleminin toplandığı “İlk Konsülünün”, Su altında kilisesi olan ilk gölün İznik’te olduğunu biliyor musunuz? Bolluk, bereket, şarap ve toprak tanrısı 'Dionizos'un yıkandığı yer, İznik Gölü: Evliya Çelebi’ye kulak verelim: “Burası beşinci iklimin yaşandığı yerdir. Suyu ve havası çok güzeldir. Bu gölün çevresinde 45 tane köy vardır ki, bunlar bağlı bahçeli, camili, hamamlı, küçük birer çarşılı mamur köylerdir. Bu gölün suyunda civar ahali çamaşır yıkar. Hiç sabun sürmedikleri halde yine de bembeyaz olur. Bu gölde 70 çeşit balık bulunur.” Siz de isterseniz Dionizos gibi gölün tatlı ve mistik sularında yüzebileceğiniz gibi, tekne gezisine katılabilir ya da balık tutabilirsiniz. Ya da sadece kıyısında o güzel göl esintisinde karabatakları, balıkçılları (Erguvani, gece ve alacabalıkçıllar), bahri kuşlarını izleyebilir, ördeklerle ve martılarla ekmeğinizi paylaşabilirsiniz.

Uygun fiyat seçenekleri ile de tatilcilerin tercihi olan  İznik otelleri, göl kıyısında ya da göl manzarasına karşı konumlanmışlar. Bursa İznik otellerinde konaklamaya karar verdiğinizde, gölün kıyında yürüyüş yapmayı ve muhteşem gün batımını izlemeyi ihmal etmeyin.

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
Filtreler
İznik Otelleri
4.0
İznik
İznik Gölü kenarında bulunan Antik İznik kentinin 4 tarihi ana kapısından birisi olan “Göl Kapı”nın bitişiğinde...