Kapadokya Göreme Rehberi

Kapadokya Göreme Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Kapadokya Göreme

Göreme: Nevşehir'e 10 km. uzaklıktaki Göreme kasabası Nevşehir-Ürgüp-Avanos üçgeni arasındaki etrafı vadilerle çevrili bölgede yer alır. Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı bir köydür Göreme. Bölgede bulunan peribacaları ile dünya çapında bir üne kavuşan Göreme, her yıl dünyanın her yerinden çok sayıda turisti misafir ediyor.   

Bölgenin tarihi çok eskilere dayanır. İlk yerleşimin Kalkolitik Çağ’da yapıldığı tahmin edilmektedir. Bölgede eski çağlardan kalma kaya mezarları ya da Bizanslardan kalma kiliseler, kayalara oyularak yapılan barınaklar vardır. Bu kalıntıların tarihi öneminden dolayı da bölgeye çok sayıda ziyaretçi gelir.   

Bölgenin eski dönemlerdeki isimlerinden bazıları "Korama, Matiana, Maccan ve Avcılar"dır. Göreme ile ilgili 6. yüzyıla ait bir belgede ilk olarak "Korama" adına rastlanılmıştır. Bu belgede, Hieron adındaki bir azizin 3. yüzyıl sonlarında Korama'da doğduğu, Malatya'da 30 arkadaşı ile birlikte şehit olduğu ve elinin kesilerek annesine, Korama'ya getirildiğinden bahsedilmektedir. Aziz Hieron'un, Göreme Açık Hava Müzesi'ndeki Tokalı Kilise'de bir freski bulunmaktadır.
   

Göreme ve çevresinin Roma döneminde Venessa (Avanos) halkı tarafından mezarlık olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Göreme'nin merkezindeki büyük peribacasının içine oyulmuş olan iki sütunlu Roma mezarı ile çevrede bulunan çok sayıda mezar bu görüşü ortaya çıkarmıştır. 
   

Orta çağın başlarında, Hıristiyanlar için önemli bir dini merkez olan Göreme, 11. ve 13. yüzyılda bir başpiskoposluk merkezi durumundadır. Nitekim Göreme ve çevresinde çok sayıda dini yapılar mevcuttur. Ancak, bu yapıların yapılış tarihleri hakkında yeterli doküman bulunmamaktır. Bu itibarla tarihleme, yapının mimari özelliğine göre veya varsa fresklerine bakılarak yapılmaktadır.
   

Kapadokya kiliseleri, fresk adını verdiğimiz duvar resimleriyle ünlüdür. Bu resimler genelde iki aşamalıdır. Birincisinde resimler, doğrudan duvarın üzerine yapılmış ve kırmızı renkli aşı boyası kullanılmıştır. Bu tip resimler çeşitli bezeme, şekiller ve sembollerden oluşmaktadır. İkincisi ise, kaya duvarın üzerine alçı, kum, saman karışımı bir sıva yapılmış ve bu sıvanın üzerine, konuları İncil'den alınmış ve Hz. İsa'nın hayatını anlatan sahneler resmedilmiştir.   

Ürgüp Göreme Bölgesi’nin en büyük özelliği volkanik özellikli Hasan Dağ ve Erciyes Dağı’nın tüflerinin rüzgâr ve su aşındırması sonucu oluşan muhteşem güzellikteki kaya şekilleridir. Kışın ılık, yazın serin olan kayalara oyulan mağara evler ise iklim özelliğinden dolayı çokça tercih edilir.   

Yer şekillerinin meydana getirdiği görsel güzelliğin yanında Hıristiyanlık için de oldukça önemli konumda bulunan Göreme, UNESCO tarafından da Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. 6 Aralık 1985 yılında listeye alınan bölgeler arasında Göreme Milli Parkı, Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri, Karain Güvercinlikleri, Karlık Kilisesi, Yeşilöz Theodoro Kilisesi ve Soğanlı Arkeolojik Alanı yer alıyor.   

Göreme’ye geldiğinizde doğanın, tarihin ve kültürün nasıl bir uyum içinde bütünleştiğini gördüğünüzde büyüleneceksiniz. Her şeyiyle muhteşem olan Göreme, gerçekten de ölmeden önce görülmesi gereken yerlerden biri. Kafanızı çevirdiğinizde gördüğünüz her alan adeta bir fotoğraf karesi karda büyüleyici ve mükemmel. Bastığınız her toprak, gördüğünüz her manzara sizi adeta tarihin sayfalarında gezdiriyor.   

Göreme otelleri ise oldukça otantik bir havaya sahip. Bölgede ve civar beldelerde çok sayıda konaklama tesisi bulabilirsiniz. Çoğu da tarihten bize miras kalan yapıların restore edilmesi ile hizmete açılmış. Göreme otelleri kayalara oyulmuş ve Kapadokya’nın mistik havasıyla muhteşem bir uyum içerisinde dekore edilmiş. Otelinizin odasında tarihle modernizmin birleştiğini görüyorsunuz. Günümüz modern imkanlarının tümüne sahip Göreme butik otelleri, odalarının dekorasyonu ve havası ile de adeta tarihin izlerini taşıyor. Konakladığınız Göreme butik otelinin terasına çıktığınızda ise göreceğiniz manzara ise tarifi imkânsız güzellikte. Hele de oteliniz biraz daha yükseklerdeyse, tüm Göreme ayaklarınızın altında olacak.   

Göreme otelleri genellikle kayalara oyulmuş otellerden oluştukları için öyle çok odalı değiller. Ortalama 2-3 katlı ve yaklaşık 8-10 odalı konaklama tesisleri. Yılın her dönemi hizmete açıklar. Genellikle oda kahvaltı çalışıyorlar. Ancak otel restoranları gün içinde misafirlerine pek çok farklı lezzetler sunuyorlar.   

Göreme otel fiyatları ise genellikle uygun seçenekler sunuyorlar misafirlerine. Dönemsel fiyat farklılıkları pek yok, ancak Göreme otel fiyatları konakladığınız otelin kalitesine ve tarihine göre değişiklik gösterebiliyor.    

Eğer hala Göreme’ye gitmediyseniz bu yıl çok iyi bir fırsat olabilir. Planladığınız Göreme tatiliniz için sitemizi inceleyerek Göreme otelleri, Göreme otel fiyatları ve uygun fiyat seçenekleri ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.