Kapadokya Mustafapaşa Rehberi

Kapadokya Mustafapaşa Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Kapadokya Mustafapaşa

Mustafapaşa Ürgüp'ün 7 km. güneyinde kurulmuş bir yerleşim. Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı bir turistik belde. Aynı zamanda Kapadokya Bölgesi’nin önemli turizm merkezlerinden biri. Oldukça mistik ve gizemli bir havası olan Kapadokya Mustafapaşa, daha beldeyi uzaktan gördüğünüz andan itibaren sizi kucaklıyor ve etkisi altına alıyor.

Eski adı "Sinasos" olan Mustafapaşa, Kapadokya'ya özgü tüf tabakalarından oluşmuş Golgoli Tepesi'nin eteğine konumlanmış. Yerleşim tarihi oldukça eski olan bu topraklarda pek çok köklü medeniyet hüküm sürmüş.   

Kapadokya'nın çoğu yerleşim merkezinde olduğu gibi, Mustafapaşa da 20. yüzyılın başlarına kadar Rumların oturduğu bir kasabaymış. 1924'lerde başlayan mübadele ile Rumların çoğunluğu Sinasos'u (halkın çoğunluğu, özellikle yaşlılar hala eski ismini kullanırlar.) terk etmiş. Yerlerine özellikle Yunanistan'dan göç eden Türkler gelmişler. 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarına tarihlenen Rumlardan kalma çok sayıda, taş işçiliğinin ve süsleme sanatının zengin örneklerini içeren evler bulunmakta beldede.

Son yıllarda, bir televizyon kanalında yapılan dizi film ile popüleritesi artan "Asmalı Konak", yani "Old Greek House" da bunlardan biridir. Ne yazık ki, bugün dahi insanın sahip olmak için can atacağı güzelliğe ve işçiliğe sahip evlerin, büyük bir kısmı, kısmen de olsa yıkılmıştır. Neyse ki, turizmin gelişmesinin bir sonucu olarak, yatırımcılar bu tür eski evleri restore ettirerek, yeniden canlandırmakta ve turizmin hizmetine açmaktadırlar.

Mustafapaşa, 1980’li yıllardan sonra ünü artmaya başlamış ve turizm beldesi ilan edilmiş bir yöredir. Beldede bakanlık tarafından korumaya alınmış yaklaşık 93 ev bulunmaktadır.   

Mustafapaşa'nın batısında yer alan Gomeda Vadisi, jeomorfolojik açıdan Ihlara Vadisi'ne benzemektedir. Vadinin içinden küçük bir dere geçmekte ve yamaçlarında kiliseler, manastırlar, güvercinlikler bulunmaktadır. Mustafapaşa'nın merkezinde bulunan Konstantin-Helena Kilisesi yakın çağa ait, Rumların 19. yüzyılda kesme taştan yapmış oldukları bir kilisedir. Bunun yanında, Aios Vasilios Kilisesi, Gomeda Vadisi’nde Alakara Kilisesi ile Aziz Basil Şapeli kaya kiliselerine bir örnektir. Sinasos'ta, Osmanlı döneminde inşa edilmiş olan, taş ve ağaç işçiliğinin güzel örneklerini görebileceğimiz bir de kervansaray vardır.   

Bugün Kapadokya Mustafapaşa’nın ünü gerek yer şekilleri ve doğal güzellikleri gerekse de mistik havası artık dünyaca tanınıyor. Her yıl dünyanın ve ülkemizin pek çok yerinden binlerce yerli ve yabancı turist akın ediyor Kapadokya’ya. Beldede birbirinden güzel evler, konaklar misafirlerini ağırlamak için sabırsızlanıyor.

Mustafapaşa otelleri, Kapadokya’nın diğer beldelerinde de görebileceğimiz gibi kayalara oyulmuş otellerden oluşuyor. Bazı Mustafapaşa otelleri ise eskiden kalma tarihi Rum konaklarının restore edilmesi ile otele dönüştürülerek hizmete açılmış. Otellerin hepsinde günümüz modern imkânlarını hatta daha fazlasını bulabilirsiniz. Odalarının dekorasyonları muhteşem. Sizi bambaşka diyarlara götürecek.

Mustafapaşa butik otelleri, Kapadokya’nın tüm güzelliklerine hâkim noktada. Kaldığınız otel hangisi olursa olsun ya mistik bir mağara odada ya da tarihin sayfasından fırlamış harika bir Rum konağında unutulmaz bir tatil yaşayacaksınız. Bölgenin pek çok tarihi ve turistik yerlerine de yakın konumda olacaksınız.

Mustafapaşa otelleri tüm yıl hizmete açıklar. Genellikle oda kahvaltı çalışıyorlar. Ancak tüm gün hizmet veren restoranlarında Türk ve dünya mutfağından, Anadolu mutfağından pek çok farklı lezzeti bulabilirsiniz.

Mustafapaşa otel fiyatları ise genellikle uygun seçenekler sunuyor. Tüm yıl hizmete açık oldukları için fiyat farklılıkları dönemsel olarak değil de kaldığınız otelin kalitesine ve tarihine bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Ama sundukları fiyatlar ve uygun ödeme seçenekleri ile hemen hemen her turistin bütçesine hitap ediyorlar.

Eğer hala Kapadokya’yı görmediyseniz bu yıl tam zamanı. Sitemizi inceleyerek sizin en uygun tatil planını yapabilir, Mustafapaşa otellerini, Mustafapaşa otel fiyatlarını, uygun fiyat seçeneklerini ve rezervasyon olanaklarını öğrenebilirsiniz. Şimdiden gizemli ve unutulmaz bir tatile hazır olun, iyi tatiller.