Karabük Ne Yenilir Ne İçilir?

Karabük Ne Yenir İçilir? Birbirinden lezzetli yerel restoran ve mutfakları Karabük kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır.

Karabük

Karabük'te Ne Yenir, Ne İçilir?
    Karabük’ün yöresel mutfağı hem Karadeniz mutfağından hem de tipik Anadolu mutfağından izler taşır. Safranbolu, Eskipazar gibi tarihi özelliklerin yoğun olduğu semtlerde ise eski Anadolu ve Osmanlı mutfağından izler görmenizde mümkün. Genel olarak hamur işleri ve sebze yemekleri ön plandadır.
    Karabük’te ve genel olarak Safranbolu, Yenice gibi ilçelerde cevizli yayım makarnası, sini böreği, gözleme, kuyu kebabı, Safranbolu bükmesi, peruhi, yaprak dolması, kara pancar, çullu börek, bandırma, safranlı zerde, su böreği, bazlama, haluşka, ev baklavası, yoğurtlu yumurta, Safranbolu çöreği, ekşili pilav, ceviz helvası, kara dolma ve höşmerim gibi adıyla da tadıyla da farklı lezzetleri bulabilirsiniz.
    Safranbolu’da yöreye özgü Safranbolu lokumunun her çeşidini, safranlısını, güllüsünü bulabilirsiniz.
    Bunların dışında turistik ilçeleri ile ön planda olan Karabük’te eski evlerin, konakların restore edilmesi ile eğlence mekânına ya da restorana dönüştürülmüş pek çok yer bulabilirsiniz. fast food restoranları, kebap, pide ve lahmacun gibi yiyecekler yapan yerler ve ızgara ürünleri, ev yemeklerini bulabilirsiniz.