Karadeniz Bölgesi Rehberi

Karadeniz Bölgesi Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Türkiyenin kuzey kıyılarını boylu boyunca kaplayan ve hey gidi karadeniz !diye şarkılarla anılan yeşilin en hakikisinin, doğanın en hakikatlisinin, yöresel etkilerin ve adetlerin en fazlasıyla yaşandığı bölgedir, Karadeniz Bölgesi. Bölge için belli mevsimler fazlasıyla önemlidir. Bahar aylarında renklerin kahverengi ile yeşil arasındaki dönüşümünü izleyebildiğiniz Karadeniz'e, yağmurla gelen ve giden baharı deneyimlersiniz. Denizi değişken akıntıların ve kıyı kayalık bölgelerinin çoğunluğu nedeniyle çok popüler olmasa da bazı yörelerde sayfiye yerleri talep görmektedir. Bu derece hırçın deniz turistik özellikte geri duruyor olmasına rağmen, balıkçılıkta çok önemli bir değerdir. Bölgeye özgü hamsi, hem tüm yurda buradan gitmekte, hemde bin bir çeşit hamsi yemeği tadıyla ününe ün katmaya devam etmektedir. Karadeniz yemekleri de deniz ürünleri dışında şanını dünyada ispatlamıştır. Kültür ve yaşam tarzı ile Karadeniz toplumu belki de kendisiyle şakalaşmayı bilen ve bunu her dönem olumlu şekilde kullanabilen son derece dinamik vede eğlencelidir. Misafirperverliği ile de yöre halkının, hem kapıları hem de sofraları her daim konuklara açıktır. Kaçkar Dağlarının sırasında yol alan bölge sizi hem doğası hemde kültürü ile karşılamayı yılın her dönemi bekler.

Ayrıca Pansiyon Rehberi.com adresine göz atabilirsiniz; http://www.pansiyonrehberi.com/

Karadeniz Bölgesi'nin akılları başlardan alan güzellikleri yükseklerinde gizli. Sadece yemyeşil bir doğa, duru zirveler, zamanın hiç geçmediği tarihi yapılar ve sımsıcak yöre insanı değil, yaylaların lezzet hafızanızda derin izler bırakacak nimetleri de Karadeniz hastalığına yakalanmanız için başlı başına yeterli. Nisan 2009 Food and Travel

Herkesin gidip görmek istediği fakat nedense hep ertelediği; gidenlerin unutamadığı, mutlaka ama mutlaka tekrar gittiği Orta ve Doğu Karadeniz, dağları, yaylaları ve az da olsa tarihi güzellikleriyle en gözde alternatif tatil destinasyonlarından biri. Özcan Alper'in bu yıl ödüle doymayan ilk filmi Sonbahar'da tüm güzelliğiyle arzı endam eden Karadeniz Bölgesi'nin sahil şeridinde, azgın dalgaların dışında ne yazık ki görülecek fazla bir şey yok. Karadeniz'in sizi aklınızı başınızdan alacak güzellikleri yükseklerinde gizli. Kimisine herhangi bir araçla ulaşabilirsiniz kimisini de görmek için 3-4 saat yürümeniz gerekiyor. Peki, nereden başlamalısınız?
Gezimize Trabzon'dan başlıyoruz. İlk durağımız Sumela Manastırı. Trabzon'un en önemli turistik değeri olan manastır, Maçka ilçesinin 17 kilometre güneyinde Meryemana Deresi Vadisi'nde bulunuyor. Manastır, vadi tabanından 200 metre yükseklikte duvar gibi dik bir yamaçta bulunan bir mağaraya, MÖ 385 yılında inşa edilmiş. Daha sonra pek çok onarım geçiren manastıra iki şekilde çıkılabiliyor. Birincisi manastırın yapımında kullanılan ve çıkışı yaklaşık 20 dakika süren patika, ikincisi ise manastırın çok yakınına kadar giden araba yolu. Buradan yürüyerek beş dakikada manastıra varılıyor. Manastırı inşa eden rahiplerin neler çektiğini anlamak için patikayı kullanmanızı tavsiye ederiz.