×
TR EN
Kars Rehberi, Kars Hakkında

Ülkemizin en doğusundaki illerinden biri olan Kars’ta, son yıllarda artan turizm potansiyeli ve turist sayısı ile birlikte çok sayıda Kars oteli de hizmete giriyor.

Kars: Pek çoğumuzun hatta tüm Dünya’nın Orhan Pamuk’un “Kar” adlı romanı ile tanıdığı Kars, Doğu Anadolu’nun gelişmekte olan şehirlerinden biri. Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeyinde bulunan Kars, son yıllarda özellikle kış turizmi ile ön plana çıkmaya başlamış bir şehir. Kars, ülkemizin denizden yüksekliği en fazla olan il merkezi, kışın en sert ve soğuk geçtiği şehirlerimizden biri de aynı zamanda.   

Kış aylarının ve iklimin bu kadar sert oluşu Kars’ta sanayinin gelişmesini olumsuz etkilemiş. Ancak sanayi yönünden pek gelişemese de Kars, turizm, tarım ve hayvancılık yönünden ön plana çıkmayı başarmış. Özellikle kış turizmi ve kültür turizmi için oldukça uygun bir kent.   

Kars, oldukça farklı din ve kültürden insanların yaşadığı kozmopolit bir kent. Tarihi ve kültürel geçmişi de oldukça zengin. Geçmişte pek çok farklı kültüre ev sahipliği yapmış ve izlerini bugün bile taşıyor. Eski zamanlardan kalan pek çok tarihi eser ve harabeyi görebilirsiniz Kars’ta. Özellikle de Rumlardan kalan tarihi evleri ve kalıntıları bulmanız mümkün.   

Kars, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2023 yılı için “Türkiye Turizm Stratejisi 2023” ve “Turizm Stratejisi Eylem Planı” kapsamına alınan 15 il merkezinden birisi. Bu proje ile hedeflenen amaç, il merkezlerini "Kültür Turizmi Geliştirilecek Marka Kentler" ilan edip gelişmelerini sağlamak.   

Kars’ın bir diğer önemli özelliği ise ülkemizin en çok heykele sahip şehri olması. Kars sokaklarında gezerken her köşe başında farklı heykellere rastlayabilirsiniz. 90’ların başında başlayan heykelcilik akımı ile şehrin pek çok meydan ve parkına çok sayıda heykel yapılmış, her ne karda bazıları saldırıya da uğrasa hala pek çok heykel görebilmeniz mümkün.   

Kars ilinin, yerleşim olarak tarihinin neredeyse Cilalı Taş Devri’ne kadar indiğini söyleyebiliriz. Yazılı dönemler ise bölgeye Urartuların hâkim olması ile başlamış. Daha sonraları Hurriler, İskitler, Sasaniler, Bizanslılar ve Selçukluların hâkimiyetine girmiş. Son olarak da Osmanlı hâkimiyetine giren şehir, bugün Türkiye Cumhuriyeti topraklarında. Geçmişten gelen tarihi özellikleri ile Kars’ta bugün pek çok antik kent kalıntısı ve ören yeri mevcut.    

Kars geçmişte Bagratlı Krallığı’na ve Güneybatı Kafkasya Cumhuriyetine başkentlik yapmış. Bu özelliğiyle tarihte başkentlik yapmış nadide şehirlerimizden biridir.   

Kars’ın isim olarak kökeni de oldukça eskilere dayanır. Milattan önceki yıllarda “karsak” olduğu bilinmektedir. Kaşgarlı Mahmut’un da eserlerinde bölgenin adı Karsak olarak geçer. Ülkemizde bu isimden daha eski bir şehir adının olmadığı bilinmektedir.    

Kars’ın iklimi karasal özellikte. Doğu’nun en soğuk ve en uzun kışı Kars’ta yaşanıyor diyebiliriz. Kışlar oldukça uzun ve karlı geçiyor. Yaz mevsimi ise ılıman ve kısmen serin. Şehrin bitki örtüsü ise bozkır, ormanlık alanlar yok denecek kadar az.   

Kars’ın turizm açısından geçmişi çok eski değil. Son yıllarda kışlar uzun sürdüğü için kış turizmi ile ön plana çıkmaya başlamış. Kayak merkezleri ve otellerin sayısı her geçen yıl artıyor. Kars’ın popülerliği de özellikle yurt içinde oldukça artmaya başladı. Son yıllarda Kars’a gelen turistlerin sayısında büyük artışlar var. Üstelik Kars, sadece kış turizmi ile değil kültür turizmi ile de oldukça ön planda. Şehirde pek çok ören yeri ve tarihi kalıntı görebilirsiniz. Yaz ve bahar aylarında da yoğun bir kültür turizmi potansiyeline sahip.    

Kars’ta açılan Kafkas Üniversitesi ve şehir merkezine yaklaşık beş dakikalık mesafede yer alan havaalanı da şehrin gelişiminde önemli bir rol oynamış. Üniversite sayesinde genç nüfusun ve okuryazar oranının arttığı Kars’ta, havaalanı sayesinde ekonomi de biraz daha canlanmış. Üstelik ulaşımın kolaylaşması ile de yatırımlar biraz daha artmış. Bugün Kars, demiryolu ve havayolu ulaşım ağı ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde pek çok kentin ulaşım ağının birleştiği bir kavşak noktasında yer alıyor.   

Özellikle yerli turistlerin yoğun olarak uğradığı bir Doğu Anadolu Bölgesi kenti olan Kars’ta konaklama tesislerinin sayısı da her geçen yıl artıyor. Kars otelleri oldukça kaliteli konaklama tesisleri. Yılın her dönemi hizmete açıklar. İş seyahatleri dışında kültür ve kış turizmi için gelen misafirlerini de ağırlıyorlar. Kimileri eski Rus mimarisinden izler taşırken kimisi de oldukça modern ve günümüz mimarisinin izlerini yansıtıyor.   

Kars otelleri genellikle oda kahvaltı hizmet veriyorlar, ancak yarım pansiyon çalışan Kars otelleri de mevcut. Restoranları ise günün her saati yöresel yemekleri ve pek çok farklı lezzeti sunuyorlar misafirlerine.   

Kars butik otelleri konum olarak merkezde ya da kış turizmi için elverişli dağların eteklerinde konumlanmışlar. Merkezde bir Kars otelinde konakladığınızda pek çok tarihi ve turistik yere de yakın oluyorsunuz. Zaten kent içinde ulaşım oldukça kısa süreli ve kolay.   

Kars otellerinin fiyatları ise oldukça uygun diyebiliriz. Eğer şehir içinde bulunan büyük bir şehir otelinde konaklıyorsanız biraz fiyat farklılıkları olabilir. Ancak genellikle merkez ve civarındaki otellerin fiyat seçenekleri oldukça uygun. Bizim önerimiz geleneksel mimarisi ile ön plana çıkmış bir Kars otelini tercih etmeniz. Böylece bölgenin ruhuna daha yakından tanık olabilirsiniz.   

Siz de eğer güzel bir kültür turu planlıyorsanız Kars, gerçekten de görülmeye değer şehirlerden. Sitemizi inceleyerek Kars otelleri, Kars otel fiyatları ve uygun fiyat seçenekleri ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. İyi tatiller…
 

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
Filtreler
Kars Otelleri