×
TR EN
Marmaris Bozburun Rehberi, Marmaris Bozburun Hakkında

Yunan adası Simi'nin karşısında, korunaklı bir limanda bulunan Bozburun, 2500-3000 nüfuslu şirin bir sahil kasabası. Datça Yarımadası'nın yemyeşil dağları arasında, portakal ve limon ağaçlarıyla çevrili...

Bozburun: Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Bozburun; yemyeşil ve henüz pek de el değmemiş doğası, cam gibi berrak denizi ve tertemiz havası ile sakin ve huzur dolu bir tatil vaat eden beldelerimizden biri. Yunan adası Simi'nin karşısında, korunaklı bir limanda bulunan Bozburun, yaklaşık 2000-2500 nüfuslu şirin bir sahil beldesi.

Datça Yarımadası'nın yemyeşil dağları arasında, portakal ve limon ağaçlarıyla çevrili bu alternatif tatil beldesi, Marmaris'in çok bilinen ve yazları kalabalık olan bölgelerine nazaran oldukça sakin. Marmaris merkeze yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Bozburun’a daha giderken yolda bile yemyeşil ağaçlar karşılıyor sizi. Önceleri kendi halinde küçük bir köy olan Bozburun, daha sonraları belde ilan edilmiş. Son yıllarda da gittikçe artan bir turizm potansiyeline sahip. Her ne kadar son zamanlarda tanınmaya başlasa da ,yapılaşmalar artsa da hala daha el değmemiş yerleri ve keşfedilmemiş koyları var Bozburun’un. Ege ve Akdeniz’in kalabalık tatil beldelerine inat sakin, huzurlu ve dingin. Belki ilk geldiğinizde belde sizi şaşırtacak ve hiç beğenmeyeceksiniz. Ancak hemen ertesi gün güzel ve sakin bir sabaha uyandığınızda kıymetini anlayacaksınız Bozburun’un. Zaten belde halkının anlattığı efsaneye göre Bozburun’u ilk gören beğenmezmiş, ne zaman ki bir gece kalır ve Bozburun’un tertemiz havasını içine çeker, işte o zaman âşık olurmuş beldeye. Eminiz siz de Bozburun’a, doğasına ve denizine âşık olacaksınız.

Beldedeki huzur ve sakinlik sizi de saracak. Bozburun’un normalde nüfusu yaklaşık 2000 civarında iken bu sayı, özellikle de yaz aylarında iki katına çıkıyor. Bölgenin iklim özelliği tipik Akdeniz iklimi. Güneşli gün sayısı oldukça fazla ve bölgede yaz mevsimi, neredeyse hiç bitmiyor. Sıcak yaz günlerinde sizi serinleten güzel de bir rüzgârı var, devamlı esiyor. Bozburun’un tarihi ise antik çağlara kadar uzanıyor. Beldenin antik dönemlerdeki adı Tinos’muş. M.Ö. 4000’lere kadar uzanan tarihinde bölgeye ilk yerleşenler İyonlar. Daha sonraları pek çok köklü medeniyete ev sahipliği yapan Bozburun, en son beylikler dönemi ile Türklerin hâkimiyetine girmiş. Bozburun dediğimizde aklımıza deniz ve güneşten sonra ilk akla gelen de “gulet” adı verilen tekneler. Dünyanın dört bir yanına burada yapılan tekneler gönderiliyor. Mavi yolculukların yapıldığı bu guletler için İngiltere, Almanya, Hollanda ve Belçika'dan devamlı tekne yapımı için sipariş alınıyor. Hatta gulet yapımı bölge halkı için önemli bir geçim kaynağı. Öğrenciler yetiştiren gulet ustaları bile var. Gulet yapımının sanat olduğunu belirten halk, nesilden nesle geçen bir yeteneğe sahip. Uzun yıllardır atalarından öğrendikleri gulet yapımı ile ilgileniyorlar. Bugün beldenin limanında da çok sayıda gulet bulunuyor. Belde halkı guletleri üretmenin yanı sıra aynı zamanda işletmeciliğini de yapıyorlar.

Bölgede her sene geleneksel olarak düzenlenen bir de Gulet Festivali yapılıyor. Bozburun'un, bütün yıl esen ve yelken sporu için oldukça müsait olan rüzgârları, yelkencileri bu küçük beldeye çekiyor. Ayrıca Bozburun, dalış sporu için de çok elverişli koylara sahip. Kıyılarının doğal yapısından, burada deniz çok temiz ve berrak. Tıpkı mercan adalarında olduğu gibi, çıplak gözle, denizin metrelerce dibi görülebiliyor. Bozburun yılın her dönemi çok sayıda yerli ve yabancı turist geliyor. Özellikle İngilizlerin ve Almanların tercih ettiği bölgede, gelen misafirleri ağırlamak için çok sayıda konaklama tesisi bulunuyor. Her geçen yıl sayısı daha da artıyor Bozburun otellerinin. Bozburun otelleri, pek çok farklı kategoride ve kalitede. Butik otelden pansiyona kadar pek çok farklı seçeneğiniz var. Bozburun butik otellerinin hemen hepsi denize sıfır konumda. Öyle ki sabah kahvaltınızı yaparken, masadan elinizi uzatsanız denize dokunuyorsunuz. Bazı Bozburun butik otellerine kara ulaşımı yok, oteller tekneleri ile sizi alıyorlar. Bozburun otellerinin bazıları tüm yıl hizmete açık, bazıları da yaz tatil sezonunun başladığı dönemlerde hizmete açılıyorlar. Genellikle oda kahvaltı ya da yarım pansiyon hizmet veriyorlar. Ancak otelinizin restoranı günün her saati pek çok lezzeti yemeği sunuyor.

Bozburun otellerinin işletmecileri de oldukça güler yüzlü, sıcak ve ilgili. Doğanın kucağında, hiçbir sorun yaşamadan, sakin ve dingin bir tatil geçiriyorsunuz Bozburun’da. Bozburun otel fiyatları ise sunulan hizmete, kaliteye ve huzur dolu tatile göre oldukça uygun. Pek çok tatilcinin bütçesine göre fiyatlar bulmak mümkün. Yaz aylarında dönemsel fiyat artışları olsa da bahar ve kış aylarında daha uygun fiyatlar bulabilirsiniz. Eğer hala Bozburun’u görmediyseniz bu yaz huzur dolu bir tatil sizi bekliyor olacak. Güzel bir Bozburun tatil planı yapmak için sitemizi inceleyerek Bozburun otelleri, Bozburun otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

×
Fiyat Aralığı
Filtre
Marmaris Bozburun Otelleri
4.4
Marmaris Bozburun
Tabiat, konfor ve eşsiz lezzetleri bir arada bulabileceğiniz Bozburun Yat Kulübü, Bozburundaki yazlığınız olmaya...
0 TL Rezerve Et
4.4
Marmaris Bozburun
Arkası dağ, önü deniz, adeta saklanmış bir tatil mabedi, Baldan Suites. Öyle bir saklanmış ki arabayla...
0 TL Rezerve Et
4.7
Marmaris Bozburun
Kocabahçe Glamping, Bozburun Dirsekbüyü Koyu’nun hemen arkasında yer alıyor. Buraya ismini veren koyun ortasındaki...
0 TL Rezerve Et
4.0
Marmaris Bozburun (Merkeze 500M)
Şehzade Otel & Restaurant , Marmaris ’in en güzel koylarından birine sahip, ege ve akdenizin kesiştiği...
0 TL Rezerve Et
5.0
Marmaris Bozburun
Adını, M.Ö. IV. yüzyılda Rodos'un karşı yakası için önemli bir merkez olan Loryma antik kentinden alan, doğanın...
0 TL Rezerve Et
4.0
Marmaris Bozburun
Yeşilin ve mavinin muhteşem karışımı, Miamai... Miamai Otel’in terasından görebileceğiniz Bozburun’un masmavi suları...
4.5
Marmaris Bozburun
Şehrin tüm yorgunluğunu, stresini, boğucu kalabalığını arkanızda bırakın. Mavinin en güzeliyle bezenmiş denizleri ve...
0 TL Rezerve Et
4.3
Marmaris Bozburun
Karia Bel’, Datça Yarımadası’nda yeni keşfedilmeye başlanan küçük bir balıkçı kasabası olan Bozburun Köyü’nde, Ege...
0 TL Rezerve Et