Marmaris Selimiye Ne Yenilir Ne İçilir?

Marmaris Selimiye Ne Yenir İçilir? Birbirinden lezzetli yerel restoran ve mutfakları Marmaris Selimiye kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır.

Marmaris Selimiye

Marmaris Selimiye Ne Yenir, Ne İçilir?   

Selimiye mutfağı Marmaris’in mutfağı ile benzer özelliklere sahip. Tipik Akdeniz ve Ege mutfağından izler taşır. Ot yemekleri, salatalar ve zeytinyağlılar ön plandadır. Bunun dışında balık ve deniz ürünlerinin her çeşidini, her mevsim taze olarak bulabilmeniz mümkün Selimiye’de.   

Marmaris’in yerel mutfağında olduğu gibi Selimiye’de de çıtırmak tatlısı, sura doldurması, keşkek, pirinçli balık, çıntar (mantar) kavurması, çıntar köftesi, kıstırma, köreme böreği, karpuz reçeli, katmer, ballı kabak gibi lezzetler ön planda. Zeytin ve zeytinyağının da en güzel çeşitlerini yine burada tadabilirsiniz.   

Bunun dışında köydeki restoranlarda akşamları taze mevsim balıklarının ve çeşit çeşit mezenin tadına bakabilirsiniz. Gün batımına karşı balık keyfi güzel olabilir.   

Turistik bir belde olması sebebiyle tost, gözleme ve fast food ürünleri bulabilirsiniz. Izgara et çeşitleri, kebap, pide, lahmacun gibi lezzetleri yapan yerler bulabilirsiniz. Gün içinde güzel bir dondurma ve taze meyve suları ile serinleyebilirsiniz. Ve yine bölgedeki pek çok yerde bulabileceğiniz kabak çiçeği dolmasını burada da tadabilirsiniz.

Selimiye Losta tatlıcısı, mutlaka denemelisiniz keçi peynirli sıcak baklavasını :)