Midyat Rehberi

Midyat Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Midyat

Midyat: Dinlerin buluşma noktası, mistik havası ile büyüleyici bir atmosfere sahip, tarihi ve doğal güzellikleri ile bulunduğu coğrafyanın göz bebeği Midyat,

Mardin

’in bir ilçesi. Son yıllarda ise giderek artan bir turizm potansiyeline sahip. Üstelik sadece ülkemizden değil, dünyanın pek çok yerinden de turistler geliyor bölgeye. Artan turistik potansiyelde son yıllarda bölgede çekilen dizi ve filmlerin de etkisi oldukça fazla.
    Bugün geçmişin izlerini hala taşıyor. Gerek tarihi kalıntılarda gerekse de kültüründe… Midyat’ın yerleşim olarak tarihi oldukça eskilere dayanır. M.Ö. 13. Yüzyılda Asurluların tabletlerinde dahi ismi geçer Midyat’ın. Eski ismi ise Matiate diye geçer bu belgelerde. Zaten Midyat, dünyanın en eski yerleşim, olan yukarı Mezopotamya’da yer alır. Dolayısıyla dünya kurulalı beri pek çok farklı ve köklü medeniyete ev sahipliği yapmış topraklara sahip Midyat.
    Midyat yer şekilleri ve iklim özellikleri olarak tipik karasal iklim özelliklerine sahip. Yazları oldukça sıcak, kışlar ise çok soğuk geçer. Ormanlık alan pek yoktur. Güneyden gelen çöl rüzgârları etkisindedir.
    Medeniyetler beşiği Mardin’in gerçekten de farklı bir kültüre sahip ilçesi Midyat, bugün de tüm bu uygarlıkların izlerini taşıyor. Midyat halkı geçmişten beri hayvancılık ve el sanatları ile geçimini sağlıyor. Beldenin en önemli el sanatı olan telkarinin ünü ise artık ülkemiz sınırlarını aştı. Gümüş işlemeciliği olan telkarinin yanında diğer öne çıkan sanat ise taş işlemeciliği. Bugün eski Midyat olarak bilinen yerde yaklaşık 25- 30 kadar küçük atölyede hala bu sanatlar devam ettiriliyor. İsterseniz gidip ustaları izleyebilirsiniz de. Gümüşten pek çok farklı figür ve aksesuar yapıyorlar.
    Midyat’ta geçmişten günümüze kadar ulaşan pek çok tarihi eser bulunur. Kiliselerden, manastırlardan, camilerden tutun da köprülere kadar pek çok farklı kalıntıya rastlayabilirsiniz. Bunların en önemlisi ve artık sadece Midyat’ın değil dünyanın doğal güzelliği kabul edileni Hasankeyf. Gelin Hsanakeyf’in tarihine birlikte göz atalım.  Milattan önceki dönemlerde Hasankeyf'in ne gibi tarihi gelişmelere sahne olduğu, kimlerin burada hüküm sürdüğü tarihin gizli kalmış yanlarından. Bu konuda herhangi bir yazılı kaynak bulunmuyor. İleride yapılacak arkeolojik çalışmalar, bu konuya mutlaka ışık tutacaktır. Yalnız Mezopotamya Bölgesi’ne hâkim olan kavimlerin en gözde yerlerinden birinin Hasankeyf olduğunu söylemek mümkün.
    Milattan sonraki ilk yıllarda Hasankeyf, Bizanslılar'la Sasaniler'in arasında el değiştirmiş. Zaman zaman Bizanslılar'ın, zaman zaman da Sasaniler'in elinde kalmış. M.S. 4. yüzyılın ortalarında Hasankeyf'e sağlam bir kale yapan Bizanslılar, hemen hemen burayı bir daha Sasaniler'e hiç kaptırmamışlar. Bizans'ın hâkimiyeti, Müslümanların burayı fethettiği 7. yüzyılın başlarına kadar sürmüş.
    Müslümanlar, burayı 2. Halife Hz. Ömer döneminde M.S. 638 yılında fethettiler. Halifeler döneminin ardından sırası ile Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Mervaniler, Artuklar, Eyyubiler ve Osmanlılar buraya hâkim oldu. Hasankeyf, tarihi önemini Artukluların M.S. 1101 yılında hâkim olmasıyla ile ün kazandı. Bu tarihten itibaren o günkü ismi ile HISN KEYFA, Ortaçağ'ın önemli şehirlerinden biri oldu. Artuklular, bölgenin idaresinde zaman zaman söz sahibi oldukları gibi, Hasankeyf'te de önemli eserler bıraktı. Kuzeyden güneye kıvrılıp giden Dicle Nehri üzerinde yer alması ve o günlerde ticaretin önemli bir kısmının nehir yoluyla yapılması nedeniyle Hasankeyf, ticari ve ekonomik olarak da gelişti. Hasankeyf'i Artuklular'dan alan (M.S. 1232) Eyyubiler, henüz bölgeye tam hâkim olamadan Moğol istilası ile karşılaştı. Birçok yerleşim yeri gibi burası da alt üst oldu. Eyyubiler, Moğol şokunu atlattıktan sonra 14. yüzyılın başlarından itibaren Hasankeyf'i yeniden imar etmeye başladı. Özellikle, bugün Hasankeyf, bu yıllarda tarihinin en parlak dönemlerinden birini yaşadı. Nihayet Osmanlı'nın gücüne karşı direnmeyen, Safeviler'in baskıları ve iç hesaplaşmalarla iyice yıpranan Eyyubiler 1515 yılında burayı Osmanlılara bıraktı. Bu tarihten itibaren şehrimiz tarihi önemini gittikçe kaybederek günümüze kadar geldi.
    Tarih ve doğanın kesiştiği, medeniyetlerin odak noktasında önemli bir tarih ve kültür potansiyeline sahip Hasankeyf'te, Orta Çağ havasını teneffüs etmek mümkün. Hasankeyf ilçesi özellikle hafta sonları yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğruyor. Yerli ve yabancı turistler Dicle Nehri kenarında kurulan çardak tipi lokantalarda yemek yemekte, mağaralarda bulunan Yolgeçen Hanı gibi tesislerde dinlenme imkânı bulmaktadırlar.
    Mardin’in en büyük ilçelerinden biri olan Midyat, yılın her dönemi pek çok tarihi ve kültürel özelliklerini görmeye gelen yerli yabancı turistleri ağırlıyor. Gelen misafirlerin konaklaması içinse pek çok Midyat oteli mevcut. Midyat otelleri ilçenin her yerine yayılmış konumda. Büyük bir şehir otelinden küçük ve butik bir Midyat oteline kadar her zevke uygun konaklama bulmak mümkün.
    

Midyat otelleri

, bölgenin tüm kültürel ve tarihi özelliklerini yansıtan mimariye sahip. Odalarının dekorasyonu, mimari özellikleri, dış görünümleri tam olarak bir Midyat evi özelliğinde. Konakladığınız Midyat otelinin duvarlarında tarihin izlerini görebilirsiniz.
    Midyat otelleri yılın her dönemi hizmete açık. Özellikle bahar aylarında çok güzel olan bölge, bahar ve yaz aylarında çok fazla sayıda misafire ev sahipliği yapıyor.

Midyat butik otelleri

genellikle oda kahvaltı hizmet veriyorlar. Ancak gün içinde

Midyat otelleri

nin restoranlarında bölgenin en lezzetli yemeklerini tatma fırsatı bulabilirsiniz.
    Midyat butik otellerinin hemen hepsi otantik dekorasyonlarının yanı sıra modern imkânlara sahipler. İsterseniz sevgilinizle güzel bir kültür tatili isterseniz de ailenizle bir tatil için her imkânı bulabilirsiniz. Üstelik sadece tatilleriniz için değil özel davetleriniz, organizasyonlarınız ya da iş toplantılarınız için de uygun imkânlara sahipler.
    

Midyat otellerinin fiyatları

da genellikle her kesimden turistin bütçesine uygun seçeneklere sahip. Bahar ve yaz aylarında dönemsel fiyat artışları görülse de genel olarak uygun fiyatları var.
    Eğer hala medeniyetler beşiği Mardin Midyat’ı görmediyseniz gerçekten pek çok şey kaçırdınız. Bu yıl belki de güzel bir fırsat olabilir. Sitemizi inceleyerek Midyat otelleri, Midyat otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. İyi tatiller.