Mudanya Rehberi

Mudanya Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Mudanya, Bursa’ya bağlı, masmavi denizin kenarında, yemyeşil ormanlara sırtını dayamış şirin bir ilçe. Gerek tarihteki yeri ve tarihi özellikleri, gerekse de denizi ve doğal güzellikleri ile çok da güzel bir belde. Bursa merkeze çok yakın konumda bulunan Mudanya, deniz yolu ile İstanbul’a da oldukça yakın. Hafta sonu bile günü birlik gelip vakit geçirebileceğiniz mesafede yer alıyor. Her gün düzenli seferlerin düzenlendiği Mudanya- İstanbul arasında ulaşım deniz yolu ile oldukça kolay ve ucuz.

Mudanya iklim özelliği olarak Marmara Bölgesi iklimini yansıtmanın yanı sıra oldukça ılıman bir havaya sahip. Bölge halkının geçim kaynakları arasında ise tarım ve balıkçılığın yanı sıra turizm de yer alıyor. Mudanya’nın tarihi M.Ö. 7 yüzyıllara kadar uzanıyor. Beldenin ilk adının da Myrlea olduğu biliniyor. Gemlik ve Erdek beldelerinin de kurucusu olan Kolofonlular tarafından kurulduğu tahmin ediliyor. Makedonlar tarafından istila edilen Myrlea yıkılarak, yerine Apameia adıyla yeni bir şehir kurulmuş. Apameia’nın denizden gelecek tehlikelere karşı korunması amacıyla şehri çevreleyen bir hisar yapılmış. Kalıntıları bugün Zeytinbağı ve Kumyaka’da halen mevcut. Apameia’nın işgalinin ardından tekrar inşa edilen kent, Montania adını almıştır. Mudanya isminin de buradan değişerek bugün halini aldığı sanılmaktadır.

1922 yılında düşman işgalinden kurtulan beldede, Kurtuluş Savaşı’nı sona erdiren Mudanya Mütarekesi imzalanmıştır. Bugün hala mütareke binasını ve tarihin izlerini görmeniz mümkün. Mudanya tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında zeytin bağları ile de ünlü. Bölgede Marmara’nın en güzel zeytinleri yetiştiriliyor. Özellikle Mudanya’ya bağlı Tirilye ilçesinde oldukça lezzetli zeytin çeşitlerini ve zeytinyağlarını bulabilirsiniz.

Her mevsim bir başka güzel Mudanya’nın havası, iyot kokulu daracık sokakları, eski evleri, tarihi binaları, lezzetli balıkları, denizi ve doğası gerçekten de görülmeye değer. Mudanya, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir. İlçenin tarihinde önemli yer tutan Mudanya Mütarekesi’nin gerçekleştiği tarihi bina günümüzde müze olarak ziyarete açıktır. 19. yüzyıl sonları mimarisine örnek teşkil eden “Mütareke Evi”nde döneme ait eşyalarla birlikte fotoğraf ve belgeler de sergilenmektedir. Mudanya’da tarihi dokusuyla öne çıkan Giritli Mahallesi’nin planlanması, iskele yakınındaki gümrük binası ve tren istasyonunun Fransızlar tarafından yapıldığı döneme rastlamaktadır. Eski ahşap evlerden oluşan mahallede, denizin her yerden görülebileceği şekilde yapılan planlama dikkat çekicidir.

Mudanya civarındaki Zeytinbağı (Tirilye) ve Kumyaka, gerek deniz kıyısında olması gerekse de tarihi dokuyu koruması nedeniyle görülmeye değer yerler arasında öne çıkmaktadır. Mudanya giderek artan bir turizm potansiyeline sahip. Ulaşımın giderek kolaylaşması dolayısıyla da her geçen yıl bölgeye gelen ziyaretçi sayısı artıyor. Sadece yaz aylarında değil, yılın her dönemi pek çok misafiri ağırlıyor Mudanya. Gelen misafirlerin konaklaması için de Mudanya otellerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. Mudanya otelleri ilçenin merkezinde ya da Güzelyalı ve Tirilye gibi civar beldelerde bulunuyor. Genellikle küçük ve butik otel tarzında hizmet veren Mudanya otelleri arasında oldukça lüks bir otelden daha mütevazı ve romantik bir tesise kadar her isteğe uygun konaklama bulmak mümkün.

Mudanya butik otelleri arasında bir de gemi otel şeklinde hizmet veren bir tesis var. Mudanya butik otellerinin hemen hepsinin muhteşem bir deniz manzarası var. Mudanya’da denize girilmesine rağmen bazı otellerin kendilerine ait yüzme havuzları da bulunuyor. Mudanya otelleri yılın her dönemi hizmete açık. Genellikle oda kahvaltı hizmet veriyorlar, ancak günün her saati lezzetli pek çok yemeği Mudanya otellerinin restoranlarında bulabilirsiniz.

Mudanya otelleri farklı dekorasyonlarının yanı sıra oldukça modern imkânlara da sahipler. Üstelik sadece tatilleriniz için değil, iş toplantılarınız, özel davetleriniz ya da organizasyonlarınız için de uygun olanaklara sahipler. Mudanya otel fiyatları ise yaz döneminde biraz artış gösterse de genellikle uygun fiyat seçeneklerine sahip. Her kesimden misafirin bütçesine uygun otel bulmak mümkün. Sitemizi inceleyerek Mudanya otelleri, Mudanya otel fiyatları, uygun fiyat seçenekler ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Bu hafta sonu güzel bir Mudanya kaçamağı iyi gelebilir. Rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.