Kapadokya Nevşehir Rehberi

Kapadokya Nevşehir Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Kapadokya Nevşehir

Kapadokya, tarih ve doğanın iç içe geçerek bir güzellik sergilediği beldeleri ve bölgede yaşamış uygarlıkların zenginleştirdiği kültürel birikimi ile Türkiye’nin eşsiz turizm cennetlerinden biridir.   

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Kapadokya, Açıkhava Müzesi ile Göreme, Ürgüp ve el yapımı çömlekleri ve doğal güzellikleri ile ön planda Avanos gibi dünyaca ünlü turizm merkezlerini sınırlarından barındıran Nevşehir, Orta Anadolu’nun en gözde şehirleri arasındadır.   

Tüm bu saydığımız güzellikleri, tarihi, doğası ve farklı yeryüzü şekilleri, gizemli mağaraları ve mistik havası, kaya evleri ile Nevşehir ölmeden önce görülmesi gereken yerler arasında desek, abartmış olmayız. Her yeri farklı sürprizlerle dolu, her yeri başka güzel, sizi mistik ve tarihi bir atmosfer içinde bir tatile davet ediyor Nevşehir.    

Nevşehir’in doğal oluşumları yıllar öncesinde meydana gelmiş. Jeolojik devirlerde volkanik özellikli bir dağ olan Erciyes ve Hasan Dağı’ndan püskürtmeler sonucu etrafa saçılan tüflerle oluşan düzlükler, zamanla rüzgâr, yağmur gibi dış kuvvetlerin aşındırmasıyla bugünkü şekillerini almışlar. Dünyada sayılı bölgelerde bulunan bu oluşumlar, bugün turizm açısından önemli bir potansiyel oluşturmuşlar.   

Kapadokya, coğrafi özelliklerinin yanında tarihi ile de ön planda. Şehrin yerleşim olarak tarihi oldukça eski yıllara uzanıyor. Bölgede yapılan çalışmalar sonucu, şehrin geçmişinin Neolitik Çağ’a uzandığı biliniyor. Milattan önceki dönemlerde Hitit Krallığı’nın egemenliği altında olan kent, sonraları Asurlar ve Perslerin egemenliğinde kalmış. Burada Perslere bağlı bir Kappadokia Krallığı kurulmuş. Milattan sonraki zamanlarda ise kent Roma İmparatorluğu’na dâhil olmuş. Sonrasında Bizans, Sasani ve Anadolu Selçuklu Devleti ile Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmış. Cumhuriyet Dönemi’ne geldiğimizde ise başlarda Nevşehir bir il değilken, 1954 yılında il ilan edilmiş.   

Bölgenin ismiyle ilgili ise farklı hikâyeler var. Nevşehir, ilk dönemlerde Nyssa, daha sonraki dönemlerde Soandos Nisa ve Muşkera adları ile anılmış. Osmanlı Dönemi’ne gelindiğinde ise Nevşehirli Damat İbrahim Paşa sadrazam olduğunda Muşkera adını değiştirerek, “Yenişehir” anlamına gelen “Nevşehir” adını vermiş. O zamandan bu yana da şehrin adı aynı kalmıştır.   

Nevşehir iklim özellikleri olarak, tipik İç Anadolu iklimi olan karasal iklim özelliğine sahiptir. Kışları soğuk ve yağışlı geçerken, yazlar oldukça sıcak ve kuraktır.    

Ülkemizin her yerine ulaşım imkânının da kolay olduğu Nevşehir, son yılların ülkemizde ve dünyada en gözde turizm merkezlerinden biridir. Yılın her dönemi iki milyondan fazla turistin geldiği Nevşehir’de konaklama tesislerinin sayısı da çok fazladır. Nevşehir’de farklı kategorilerde ve kalitede pek çok otel bulabilirsiniz.   

Kapadokya otelleri genellikle şehir merkezinde ya da Ürgüp, Göreme, Avanos gibi civar ilçelerde konumlanmışlardır. İsterseniz büyük beş yıldızlı bir otel de bulabilirsiniz ki genellikle şehir merkezinde karşınıza çıkar. İsterseniz de Kapadokya butik otelleri ve küçük otellerini, apart otellerini ve pansiyonlarını da görebilirsiniz. Mistik ve büyüleyici bir havanın hâkim olduğu Nevşehir otellerinde, ilçelerde, genellikle kayalara oyulmuş oteller ya da taş oteller görebilirsiniz. Bölgeyi etkileyici kılan da bu gibi özellikleridir zaten.   

Kapadokya butik otelleri yılın her dönemi hizmete açıklar ve oldukça yoğun çalışıyorlar. Dolayısıyla gitmeden önce, hele de bahar ve yaz aylarında, rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin. Genel olarak oda kahvaltı hizmet veriyorlar. Ancak akşam, otelinizin balkonunda Kapadokya manzarasına karşı içkinizi yudumlamak da bambaşka bir keyfi, bizden söylemesi.   

Kapadokya otellerinde merkezde bulunanlar ise genellikle şehir oteli tarzında hizmet veriyorlar. Ancak hangi Nevşehir otelini tercih ederseniz edin tarihi ve turistik mekânlara oldukça yakın oluyorsunuz. Üstelik tüm Nevşehir otellerinde günümüz modern imkânlarını da bulabilirsiniz. İsterseniz ailenizle güzel bir kültür seyahati, isterseniz sevgilinizle romantik bir kaçamak ya da bu büyülü atmosferde unutulmaz bir evlilik teklifi ya da iş seyahati için tercih edebilirsiniz, Nevşehir otellerini.    

Kapadokya otel fiyatları ise genellikle kaldığınız otelin kalitesine, mimarisine ve sunduğu hizmete göre farklılık gösterebiliyor. Genel olarak bahar ve yaz aylarında yoğun oldukları için dönemsel fiyat farklılıkları ile de karşılaşabilirsiniz. Ancak otel sayısı fazla olduğu için herkesin zevkine ve bütçesine göre bir otel mutlaka bulabilirsiniz.   

Eğer hala Kapadokya'ya gitmediyseniz bu zamanlar uygun bir fırsat olabilir. Sitemizi inceleyerek Kapadokya otelleri, Kapadokya otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Fotoğraf makinenizi unutmayın, iyi tatiller…