Ordu Rehberi

Ordu Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Ordu: Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nde toprakları olan ve yemyeşil doğanın yanı sıra mavinin de her tonunu barındıran Ordu, deniz turizmi açısından da bölgenin en önemli kentlerinden biridir.   

Ordu, yaklaşık 90 kilometreye varan sahili ve yaylaları ile yaz turizmi yanında, yamaç paraşütü, doğa yürüyüşü gibi pek çok farklı aktiviteyle kış ve bahar aylarında turizm açısından ön planda.    

Ordu aynı zamanda bulunduğu bölgenin en güzel kumlu sahiline de sahip. Doğa bu şehre gerçekten de cömert davranmış. Doğal koyların ve plajların hemen arka tarafında ise yemyeşil bir orman uzanıyor.    

Bütün bu doğal güzelliklerin kucaklaştığı Ordu’nun tarihi de oldukça eski zamanlara kadar uzanıyor. MÖ 4000’li yıllara ait izler bile bulunmuş. Bölgede ilk yerleşim bugünkü şehir merkezinin biraz uzağında, milattan önce 300’lü yıllarda kurulmuş. O zamanlar bölgeye Kut yöresi anlamına gelen Kotyora deniyormuş. Buraya yerleşen Kutların, pek çok tarihçi tarafından Türk kökenli oldukları iddia ediliyor. Sonrasında Hititlerin, Medlerin ve Perslerin hâkimiyetine giren bölge roma ve Bizans gibi köklü medeniyetlere de ev sahipliği yapmış. Selçukluların Anadolu’ya gelmesi ile birlikte, bu devletin hâkimiyetine giren Ordu, sonrasında Osmanlı İmparatorluğu toprakların, Yıldırım Beyazıt zamanında dâhil olmuş.   

Ordu’nun iklimi ise tipik bir Karadeniz iklim özelliği gösterir. Her mevsim yoğun yağış alır, bölge. Bu yüzdendir ki bölgedeki yapılarda genellikle ahşap özellikli ürünler kullanılır. Dağlar kıyıya paralel uzandığı için deniz etkisinin iç kesimlere girmesi engellenmiştir. Bu sebeple bölgede, ulaşım olanakları da biraz zordur.   

Ordu halkının geçim kaynağı ise genellikle tarımdır. Son yıllarda turizm de buna dâhil olmuştur. Ordu son yıllarda gelişen imkânları ve büyükşehir olmasının getirileri ile turizm alanında oldukça gelişme göstermiştir. Gerek yaz aylarında deniz turizmi ve yayla turizmi ile gerekse de bahar ve kış aylarında farklı turizm aktiviteleri ile bölgeye turistlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır.   

Son yıllarda Ordu’ya, yılın her dönemi çok sayıda yerli turist gelmektedir. Gelişen turizm imkânları ile Ordu’da konaklama tesislerinin sayısı da oldukça artmıştır. Ordu’da pek çok farklı kategoride otel bulma imkânınız da var. Şehir oteli, tatil oteli, butik oteller ve pansiyonlar görebilirsiniz. Şehir merkezinde Bulunan Ordu otelleri genel olara şehir oteli tarzında çalışıyorlar. Deniz kenarında, yüksek kesimlerde ya da ilçelerde bulunan tesisler ise daha çok butik ve küçük otel tarzında hizmet veriyorlar. Hatta bazı ilçelerde eski zamanlardan kalan konakların restore edilerek otele dönüştürüldüğü tesisler bile görebilirsiniz.   

Ordu otellerinin hangisinde konaklarsanız konaklayın genel olarak pek çok turistik noktaya yakın oluyorsunuz. Üstelik tüm Ordu otelleri günümüz modern imkânlarına sahipler. Daha çok oda kahvaltı ya da yarım pansiyon olarak çalışıyorlar ve yılın her dönemi hizmete açıklar.    

Akdeniz ve Ege Bölgesi’ne alternatif olarak yaz aylarında, tatil beldelerinin kalabalığından uzakta, daha sakin bir tatil için Ordu ve ilçelerini de tercih edebilirsiniz. Hem deniz hem de doğa ile iç içe, yenileneceğiniz bir tatil olacağına emin olabilirsiniz. Tatil amaçlı konaklamalarınız için daha çok Ünye, Fatsa gibi ilçelerde bulunan Ordu butik otellerini tercih etmenizi öneririz. Hem sakin hem de samimi bir ortamda tatil geçirebilirsiniz.   

Ordu otellerinin fiyat seçenekleri ise genel olarak pek çok tatil beldesine göre daha uygun. Yaz aylarında deniz kenarındaki tesislerde biraz fiyat artışı görülse de çok abartılı rakamlar yok Ordu’da. Dolayısıyla her turistin zevkine ve bütçesine göre tesisler mutlaka var.
    Siz de güzel bir Ordu gezisi planlıyorsanız sitemizi inceleyerek Ordu butik otelleri, Ordu otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.