Sakarya Rehberi

Sakarya Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Sakarya: Marmara Bölgesi’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Sakarya, bölgenin ÇatalcaKocaeli Bölümü’nde yer alıyor. Büyükşehirlere olan yakın konumu itibariyle de özellikle hafta sonları oldukça sık tercih edilen tatil bölgelerinden biri haline geldi.   

Sakarya doğal güzellikleri, tarihi eserleri, denizi, gölü, kaplıcaları, vadileri ve doğası ile son yıllarda ön plana çıkmaya başlayan turizm beldelerimizden biri. Sınırlarında bulunan Sapanca, Taraklı gibi turistik beldelerle de potansiyeli oldukça artmaya başladı. Özellikle bahar ve kış mevsiminde muhteşem bir güzelliğe bürünen Sapanca Gölü, gerçekten de görülmeye değer yerlerden biri. Üstelik sadece göl değil, Karadeniz kıyısı boyunca uzanan harika bir de sahile sahip.    

Sakarya’nın yerleşim tarihi milattan önceki yıllara kadar uzanır. Yapılan çalışmalar sonucu bölgede, MÖ 300’lü yıllara kadar uzanan kalıntılar bulunmuştur. Roma ve Bizans gibi köklü medeniyetlere ev sahipliği yapan Sakarya ilinin bulunduğu topraklar, 13. Yüzyılın sonlarına doğru Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır.    

Kurtuluş Savaşı yıllarında ise Sakarya şehrinin bulunduğu topraklarda bir destan yazılmıştır adeta. Türk savaş tarihine geçen Sakarya Meydan Muharebesi bu topraklara yaşanmış ve kazanılmıştır.    

Sakarya şehrinin adı ise tarihi olarak uzun bir geçmişe sahiptir. İlk olarak buradan geçen ırmağa Frig tanrılarından biri olan Sangari’nin adı verilmiştir. Eski Yunan’da ise bu bölgeye “saldırgan” anlamına gelen Zakharion denmiştir. Bu isimler zamanla değişikliğe uğrayarak bugünkü Sakarya halini almıştır.   

Sakarya şehri, Marmara Bölgesi’nin en büyük dördüncü kentidir. Şehrin ekonomisi büyük ölçüde sanayi, ticaret ve turizme dayalıdır. Bölgede bulunan Sapanca Gölü ve Taraklı Köyü yılın her dönemi çok fazla turisti ağırlamaktadır.   

Son yıllarda gelişen turizm potansiyeli ile Sakarya ili yılın her dönemi gerek turistik ve kültürel gerekse de iş amaçlı seyahatler sonucu gelen çok sayıda yerli ve yabancı turisti misafir etmektedir. Gelen misafirlerin sayısı arttıkça Sakarya otelleri de bu talebe cevap vermek için ellerinden geleni yapmaktadır. Özellikle deniz ve doğa turizmi ile ön planda olan bölgelerde yeni tesisler inşa edilmektedir.   

Sakarya otelleri şehir merkezinde, deniz kenarında, Sapanca Gölü ve civarında ve turistik bölgelerde konumlanmışlardır. Şehrin hemen her yerinde pek çok Sakarya oteline rastlayabilirsiniz. Hangi oteli tercih ederseniz edin Sakarya’nın farklı bir yönü ile karşılaşacaksınız. Sonbahar ve kış aylarında Sapanca Gölü’nün bembeyaz ya da kızıl örtüsü sizi büyülerken, baharda güneşin ilk ışıkları ile yeşillenen ve çiçeklenen doğanın hareketliliği ile yaz aylarında denizin ve güneşin tadına doyamayacaksınız.   

Sakarya butik otellerinin şehir merkezinde olanları daha çok şehir oteli tarzında hizmet veriyorlar. İlçelerdeki ve deniz, göl kenarındaki Sapanca butik otelleri ise tatil oteli, butik ve küçük otel tazında hizmet veriyorlar. Yılın her dönemi hizmete açıklar ve genel olarak oda kahvaltı çalışıyorlar. Turistik yerlerdeki Sakarya butik otelleri daha samimi ve sıcak hizmet sunan butik otel tarzında ve işletmecisi orada yaşayan aileler olan tesisler. Dolayısıyla tatiliniz oldukça samimi ve arkadaşça bir ortamda geçiyor.   

Sakarya otellerinin fiyatları ise genel olarak kaldığınız döneme ve otelinizin kalitesine göre farklılık gösterebiliyor. Ancak genel olarak her turistin bütçesine uygun oteller bulmak mümkün Sakarya’da.   

Güzel bir hafta sonu kaçamağı ya da Sapanca Gölü kenarında romantik bir tatil planlıyorsanız sitemizi inceleyerek Sakarya otelleri, Sakarya otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. İyi tatiller.