Seferihisar Rehberi

Seferihisar Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Seferihisar

Seferihisar: 2009 yılında “ Türkiye’nin Cittaslow Başkenti” seçilen, İzmir’e bağlı Seferihisar; gerçekten de son derece sakin ve huzurlu bir ilçe. Seferihisar, İzmir merkeze yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta, kendi halinde, halkı oldukça güler yüzlü ve yardımsever olan bir ilçe.   

Seferihisar, İzmir’in güneyinde yer alıyor. Denizi, yemyeşil doğası, güler yüzlü halkı, sokaklarında bisikletle dolaşan insanları ve gürültüden uzak huzur veren havasıyla sükûnet dolu bir ilçe.   

Seferihisar’ın yerleşim olarak tarihi ise oldukça eskilere dayanıyor. Burasının ilk olarak Teos diye bilindiği ve Giritliler tarafından kurulduğu düşünülüyor. Dolayısıyla tarihi yaklaşık olara 4000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Karyalıların bir kenti olan Seferihisar, ilk kurulduğu günlerden beri Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi pek çok farklı ve köklü medeniyete ev sahipliği yapmış. Bugün hala bu medeniyetlere ait izleri ilçenin farklı yerlerinde görebiliriz.   

Seferihisar iklim olarak Ege iklim özelliklerine sahip. Ilıman, kışları yağışlı, yazları da sıcak bir özellikte. Denizin ılıman etkisi ilçenin iç kesimlerine kadar yayılmış.   

Ülkemizin sakin şehri olarak biline Seferihisar, küreselleşmenin etkilerinden uzakta, yerel kimliğini korumaya özen gösteren ve bunun için çaba sarf eden bir ilçe. Dünyadaki cittaslow (sakin şehir) ülkelerinin Türkiye ayağı. Burada insanlar kendi sağlıklarını ön planda tuttukları için, hava kirliliği, gürültü, trafik gibi yorucu ve yıpratıcı etkenler neredeyse yok denecek karda azdır. İlçede özellikle araba yerine bisiklet gibi hava kirliği ve gürültüye sebebiyet vermeyen araçlar kullanılmaktadır.   

Seferihisar, sakin şehir özelliği kazandıktan sonra hızla gelişmeye ve kalkınmaya başladı. Ancak sakin şehir özelliğinden ödün vermeden, değerlerini korumaya devam ederek ve doğaya, insanlara saygılı olarak gelişimini sürdürdü.   

Sakin şehir ününün yanı sıra Seferihisar, denizi, doğası ve tarihi eserleri ile de oldukça popülerleşmeye başlayan bir ilçe. İlçeye gelen turistlerin sayısı son yıllarda giderek artmaya başladı. Önceleri İzmir ve çevredeki halkın hafta sonlarında ve yaz aylarında sıklıkla geldiği beldeye, artık ülkemizin hatta dünyanın her yerinden pek çok ziyaretçi geliyor.   

Seferihisar’da gelen misafirlerin konaklaması için konaklama tesisleri de mevcut. Sayıları da yıldan yıla artıyor. Seferihisar otelleri genellikle deniz kenarında ve ilçe merkezinde konumlanmışlar. Hangi otelde konaklarsanız konaklayın denize ve merkezdeki yerlere oldukça yakın konumda olacaksınız.  

Seferihisar otelleri sadece tatil sezonunda değil, yılın her dönemi hizmete açıklar. Genellikle oda kahvaltı ya da yarım pansiyon hizmet veriyorlar. Sadece turistik konaklamalarınız için değil, özel davet ve organizasyonlarınız ya da iş seyahatleriniz, toplantılarınız için de gerekli olanaklara sahipler.  

Seferihisar butik otelleri genellikle büyük tatil ya da şehir oteli tarzında değil de butik ve küçük otel şeklinde hizmet veriyorlar. İşletmecileri ve çalışanları oldukça güler yüzlü ve yardımsever.
Seferihisar otel fiyatları ise Ege ve Akdeniz’deki pek çok tatil beldesine nazaran oldukça uygun. Hem sakin ve huzur dolu hem de bütçe dostu bir tatil bekliyor sizi Seferihisar’da.
Bu yıl güzel ve dinlenebileceğiniz bir tatil için sitemizi inceleyerek Seferihisar otelleri, Seferihisar otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. İyi tatiller.

Seferihisar Hakkında severek takip ettiğimiz Gezlong'dan alıntı yazıyı da paylaşmak isterim;

Biraz ‘yavaş’ lamayı sevenler, Türkiye’nin ilk Sakin Şehri (Slow City/Citta Slow) Seferihisar’ı mutlaka radara almalı. Her Cumartesi gerçekleşen %100 Ekolojik Pazar, Türkiye’nin en çevreci, yerel-yerli ve en ucuz organik pazarı. Ayrıca Seferihisar örnek bir kent. Türkiye’de ilk defa doğasını, tarihini, esnafını, yemeklerini koruyarak kalkınmayı uygulamaya koyan örnek ve idealist belediye başkanı Tunç Soyer sayesinde Seferihisar Türkiye’de ilk Citta Slow ünvanına layık görülen şehir. Yerel yemek yapan lokantalar, ilçeye özgü ürünlerin satılabildiği pazarlar, güneş enerjili aydınlatmanın kullanıldığı peyzaj projeleri, bedelsiz bisiklet kiralanabilen garaj ve bisiklet yolları, pazarda naylon yerine file torba uygulamalarını hayata geçirmiş Seferihisar. Şehir halkı Türkiye’deki çevreye ve geri dönüşüme en duyarlı halk. ‘Yarımada Tohum Takas Şenliğine’ de ev sahipliği yapan Seferihisar, tek kalkınma yolunun betonlaşma ve ticarileşme olmadığını, kentlerin ve yörelerin doğasına, köklerine ve geleneklerine sahip çıkarak da kalkınabileceklerini gösterdi.