Side Rehberi

Side Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Side, Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı, gözde turistik semtlerimizden biri. Bölgede bir kilometre uzunluğunda bir yarımada üzerinde kurulu olan Side, tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan beldelerimizden.
    Side’nin adı Eski Yunanca’da “nar” anlamına geliyormuş. Bölge, yerleşim olarak da oldukça eski bir tarihe sahip. Eski çağ Coğrafyacılarından Strabon, Side kentinin Kymeliler tarafından kurulduğunu belirtmiştir.
     Side kenti, Anadolu’daki ilk yerleşimlerden biri. Tarihi milattan önceki yüzyıllara kadar uzanır. Şehir, M.Ö. VI. yüzyılda Lydia’nin, M.Ö.546’da Perslerin, M.Ö.334’te de İskender’in eline geçmiş. Sonrasında da pek çok farklı ve köklü medeniyete ev sahipliği yapmış olan Side, pek çok defa da saldırıya uğramış. Ve şehrin ortasına, bu saldırılardan korunmak amacıyla, şehri ikiye bölen surlardan yapılmış.
    Side, 5. ve 6. Yüzyıllarda ise piskoposluk merkezi haline gelmiş. Daha sonraları ise saldırılardan ve istilalardan kaçan halk, bugünkü Antalya’nın merkezine yerleşmişler ve şehir buradan büyümeye başlamış. Ne zamanki 1890’lı yıllarda Girit’ten gelen türk göçmenler, yarımadanın ucuna yerleştirilmiş, o zamandan sonra Side kenti büyümeye ve gelişmeye başlamış.
    Bugün, eski zamanlardan günümüze kadar ulaşmayı başarmış pek çok kalıntıya rastlayabilirsiniz Side’de. Hatta hemen girişte Antik Kent’e ait pek çok karşınıza çıkıyor. Günümüzde hala devam eden Side Antik Kenti’nin kazıları ve restorasyon çalışmaları ile daha da yeni eserler ve kalıntılar gün yüzüne çıkarılıyor.
    Side’ye geldiğinizde ana yoldan ayrıldıktan sonra hemen karşınıza çıkıveriyor, tarihin izleri. Surların ana kapısını görüyorsunuz. Ana kapıdan girince hemen Side Antik Tiyatrosu karşılıyor sizi. Ana kapının hemen karşısında ise anıtsal bir çeşme var. Zamanında buraya Manavgat Çayı’nın kaynağından su taşınıyormuş. Kapıdan içeriye girdikçe pek çok faklı eser ve kalıntıyla da karşılaşıyorsunuz. Buraya bugün, Eski Side deniyor. Ana yolu takip ederseniz antik tiyatroyu, Roma Hamamı’nı, Agorayı ve bugün müze olarak kullanılan binayı da görebilirsiniz. Burada kazılardan çıkan Hermes, Herakles ve Nike gibi oldukça sağlam şekilde ele geçen Roma Çağı’na ait heykeller, büstler ve lahitler sergilenmektedir. Aynı zamanda burada Bizans Bazilikasını ve kiliselerini de görebilirsiniz. Bugün alışveriş merkezi halini almış olan ana caddenin sonundaki limanın batısında yer alan iki tapınak ise şehrin anıtsal Roma dönemi yapılarıdır. Tapınaklarından biri Athena, diğeri ise Apollon’a ait. Tapınak alanı gerisinde yer alan kemerli ve devşirme malzemeli kalıntılar ise Bizans dönemi bazilikasına aittir.
    Bugün Side tüm bu tarihi kalıntılarını neredeyse olduğu gibi gözler önüne seriyor. Masmavi denizin ve yemyeşil doğasının yanında tarihi ile de misafirlerini büyülüyor. Side’nin ünü artık ülkemiz sınırlarını da aşmış. Özellikle Almanların ve İngilizlerin sıkça geldiği Side, yılın her dönemi pek çok farklı milletten ve ülkeden misafiri ağırlıyor. Hatta side’ye bir kez gelen bir daha kopamıyor buradan.
    Side’deki ev sahiplerinin büyük çoğunluğunu Alman ve İngiliz turistler oluşturuyor. Âşık olmuşlar Side’ye, güneş yüzünü gösterdiği gibi de hemen geliyorlar; Side’nin muhteşem denizinin ve tarihinin kucağına.
    Bugün pek çok turisti ağırlayan Side’de, önemli bir turizm merkezi olması dolayısıyla da pek çok tesis bulunuyor. Büyük tatil otelinden butik bir Side oteline, pansiyondan apart otele kadar pek çok farklı seçenek mevcut. Side otelleri genellikle Side merkezde ve merkeze yakın yerler bulunuyor. Side butik otelleri ise genellikle merkezde konumlanmışlar. Denize oldukça yakınlar. Böylece hem denize hem de merkezdeki pek çok noktaya yürüyerek ulaşabilirsiniz.   

Side otelleri genellikle yılın her dönemi hizmete açıklar ve oda kahvaltı ya da yarım pansiyon olarak hizmet veriyorlar. Bir tatilden beklediğiniz her türlü modern olanağa sahipler. Side otellerinin işletmecileri ve çalışanları oldukça güler yüzlü ve ilgili.   

Side otel fiyatları ise genellikle uygun. Çünkü Side’de otel seçeneğiniz çok fazla. Bu da fiyatların her bütçeye uygun olmasını sağlamış. Yazın dönemsel fiyat artışları yaşansa da yine pek çok turizm bölgesine nazaran oldukça cazip fiyat seçenekleri var.   

Sitemizi inceleyerek bu tarih kokan, muhteşem beldeye gitmek için bir tatil planı yapabilirsiniz. Side otelleri, Side otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.