×

Amasya'da Gezilecek Yerler


Şehzade kenti olan Amasya'da çok sayıda medrese, konak ve cami bulunuyor. Tarihin izlerini bugün bile olduğu gibi yansıtan kentte gezip görmeniz gereken pek çok yer var. Doğal güzellikleri ile de göz dolduran kentte öncelikle şehrin tek gölü olan Borabay Gölü kenarında bir gezintiye çıkmalı ya da bisiklet turu yapmalısınız. Büyüleyici manzarası ile sizi tüm yorgunluğunuzdan arındıracak. Yeşilırmak kenarında bulunan Yalıboyu Evleri olarak bilinen, günümüzde restore edilerek bazısı hizmete de açılan evleri ziyaret edebilirsiniz.
Bu konakların arasında en güzellerinden biri olan Hazeranlar Konağı'nı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Bu güzel mimarileri ziyaret ettikten sonra nehrin üzerindeki heybetli köprüden geçerek karşı tarafta yer alan Amasya Kalesi'ni de görmelisiniz. Amasya Kalesi'nin eteklerinde kayalara oyularak yapılmış beş adet kral kaya mezarı da bulunuyor. Ancak vadi olarak adlandırabileceğimiz bölgede farklı boyutlarda pek çok kaya mezar mevcut. Fotoğraf makinenizi almayı unutmayın! Bu mezarların dışında çevre yolu üzerinde bulunan ve Aynalı Mağara olarak bilinen bir kral kaya mezarı daha var ki gerçekten görülmeye değer.
Saydığımız bu yerlerin dışında Terziköy Kaplıcalarında şifa bulabilir ve Yedi Kuğular Kuş Cenneti'nde farklı kuş türlerini gözlemleyebilirsiniz. Doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi eserler de oldukça canlı bu kentte.
Çok sayıda cami ve medresenin bulunduğu kentte en çok göz önünde olanlar Çelebi Mehmet Medresesi, Kapı Ağa Medresesi, Gök Medrese ve Haliliye Medresesi'dir. Burmalı Minare Camii, Gök Medrese Camii, Halifet Gazi Kümbeti, Yörgüç Paşa Camii, Abide Hatun Camii (ahşap cami) ise gezip görmeniz gereken camilerden yalnızca birkaçı.
Eğer müze ziyaretlerini sevenlerdenseniz kente geldiğinizde mutlaka Minyatür Amasya Müzesi, Amasya Müzesi, Alpaslan Müzesi ve Hazeranlar Konağı Müze Evi gezmenizi öneririz. İsterseniz kentin yüzyıllar öncesinden kalma hamamlarını da gezebilirsiniz. Arkut Bey Hamamı, Yıldız Hamamı, Kumacık Hamamı, Mustafa Bey Hamamı bunlardan sadece birkaçı. Şehrin merkezinde yer alan bedesten ve kapalı çarşı gibi yerleri de gezip görerek alışveriş yapabilirsiniz.

Not: Amasya Gezi Rehberi için blogumuza göz atın!

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Filtreler{ $class.adwords->Write(1) }
 
Fiyatları Gör
{{hotel.zone}} Merkez: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
Nasıl Bir Yer {{ hotel.nasilbiryer }}
Yorum Puanı
{{hotel.avarage}}
Program Ortağı
Özel Teklif
{{hotel.specialoffers}}
Fırsatlar için tıklayın
{{hotel.fiyat_min.discount}}% indirim
{{hotel.fiyat_min.total}} {{hotel.fiyat_min.price}} TRY
Şu an Kapalı

Oteller Listeleniyor

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler