Hiçbirşey Bulamadık

Listeleniyor...
×

Bursa’ya gelip de görmeden dönmemeniz gereken yerler

Bursa’ya gelip de görmeden dönmemeniz gereken yerler

Osmanlının ilk başkenti olan, tarihte pek çok olaya tanıklık etmesinin yanı sıra yüzlerce yıllık tarihi eserlerini ve mimari yapılarını hala koruyan yeşil şehir Bursa! Gittiğinizde göreceksiniz ki merkezinden ilçelerine kadar tarihin sayfalarından çıkan bu şehir gerçekten de yeşilin her tonunu barındırıyor.

İlkbaharda Uludağ’da kayak yaparken, şehir merkezinde belki ılık yağmur altında romantik bir yürüyüşten sonra Mudanya’da denize girebileceğiniz bir şehirdir Bursa. Sıcak ve yardımsever insanlarıyla, büyükşehir olmasının yanında İstanbul’a göre daha sakin ve huzur veren atmosferiyle tarihin ayak izlerini takip ederken aslında huzuru da yakalayacaksınız Bursa’da.

Eğer Bursa’ya geldiyseniz kesinlikle ama kesinlikle görmeniz gereken yerler listeniz şöyle olmalı:

• Şehrin merkezinde yer alan ve 600 yıldan fazla tarihiyle pek çok şeye tanıklık eden, mistik atmosferiyle huzur veren Ulucami.
• Yazın yemyeşil ormanları, kışın da bembeyaz örtüsüyle görkemli Uludağ.
• Uludağ yolunda sizi karşılayan ve nerelere kadar uzanan dallarıyla sarıveren, yüzlerce yıl yaşındaki Tarihi İnkaya Çınarı. (Gitmişken mevsim meyveleriyle süslü, güzel meyve tabağından yemeyi unutmayın.)
• Şehir merkezine yarım saatlik uzaklıktaki Mudanya. Sahil kenarında yürüyüş yapıp hava güzelse de denize girdikten sonra taze taze balık ekmek damağınızı şenlendirecek.

Mudanya’yı biraz geçince tarihin sayfalarından fırlayan zeytin diyarı Tirilye karşılayacak sizi. Tam tepedeki Çamlı Kahve’de kırk yıl hatırı sürecek bir Türk kahvesi içmeden dönmek olmaz. Ayrıca manzara sizi büyüleyecek.

• Peki ya UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Cumalıkızık? Daracık sokaklardan ince ince akan deresi, sıcacık insanları ve güzelim mimarisi ile Cumalıkızık dillere destan.

• Evliya Çelebi’nin “Velhasıl Bursa sudan ibarettir!” dediği doğrudur. Su uçtu Şelalesi de bunun en güzel kanıtı.

• Tarihi çarşılarını gezerken Kapalı Çarşı’nın içinden Kozahan’a geçip bir yorgunluk kahvesi içmeyi ihmal etmeyin. Asırlık çınarlar gölgelerinde dinlemenize izin verecektir.

• Dünya tarihine isimlerini yazdıran atalarımızın türbelerini ziyaret etmek isterseniz de Tophane’de yer alan Orhan Gazi ve Osman Gazi türbelerini, Muradiye’deki Murat Hüdavendigar’ı, Yeşil Türbe’yi ve daha pek çok tarihi ismin mezarını görebilirsiniz.

• Göç yolları üzerinde bulunan, Ağlayan Çınarı ile merak uyandıran Gölyazı ve Uluabat Gölü’ne uğramalısınız.

• Merkezden biraz uzaklara gitmek isterseniz de İznik Gölü sizi bekliyor olacak.

• Kentin en büyük ilçesi İnegöl’ü de unutmayalım. İnegöl’deki şifa dağıtan Oylat Kaplıcalarını da ziyaret edebilirsiniz. Oylat Mağarası da farklı bir doğal güzellik. Böylelikle İnegöl köftesini de yerinde yemiş olursunuz.

Bursa Otelleri için tıklayın!