×

Buz Gibi Sulardan Kutsal Işıklara! 12 Görüntüleme

Yılbaşı, Türkiye’nin kültür mozaiğini oluşturan tüm sesleri ve renkleri seyretmenin en güzel zamanı. İstanbullu Rumların Ta Fota (Işıklar) Bayramı, şehrin en eski yılbaşı geleneklerinden biri.

Osmanlı İmparatorluğu çok dinli, çok dilli, çok kültürlü bir toplumdu. Kozmopolit Osmanlı şehirlerinde bir yıl içinde en az yüz dini ve milli kutlama günü olurdu. Örneğin sadece İzmir’de, Rumların bir yıl içinde 49, Ermenilerin 26, Yahudilerin, Katoliklerin, Protestanların ve Müslümanların 7’şer farklı tatil ve anma günü olduğu biliniyor. Dünyanın en büyük medeniyetlerinin başkenti, dünya tarihinin en önemli tanıklarından biri olan güzel İstanbul, yılbaşını asırlardır çok sesli bir koro gibi kutladı. İstanbul’un sahil semtlerinde asırlardır bir yılbaşı geleneği olarak süren Ta Fota (Işıklar) Bayramı da bunlardan biri. Suların kutsanmasını temsil eden bu bayram belki eski parıltısına kavuşmayı bekliyor ama geçmişi bugüne taşımaya devam ediyor.

Hristiyan Ortodoks inancına göre Hazreti İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişi geleneksel olarak her yıl 6 Ocak tarihinde  'denizden haç çıkarma' adıyla bilinen bir törenle kutlanıyor. Ekümenik Patrikhane’ye sabah saatlerinden itibaren gelmeye başlayan ziyaretçiler, Patrikhane’nin bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi’nde düzenlenen ayinde mumlar yakarak, dualar ediyor.İstanbul’da son yıllarda güvenlik önlemlerinin gölgesinde yapılsa da zamanın değişimlerine rağmen varlığını sürdürmeye devam eden bu tören aynı zamanda bir cesaret gösterisi. Haç çıkarmak için yarışacak olan gençler bir tekneyle denize açılıyor. Teknenin açılmasının ardından dualar başlıyor ve en sonunda haçın denize atılmasıyla beraber gençler Boğaz’ın buz gibi sularına dalıyor. Sonrası heyecan dolu bir bekleyiş. Haçın tekrar en gözüpek ve azimli gencin elinde su yüzüne çıkması ise heyecanın doruk noktası.

Bütün dini anlamlarının ötesinde, yeni bir yılı, kötülükleri inançla kovmayı hatta balıkçıların bereketli bir yıl geçirmesini, belki de bugün en önemlisi birlikte ve özgür bir şekilde var olmayı sembolize eden töreni İzmir, Gökçeada ve Bozcaada’da da izlemek mümkün.

Favorilere Ekle
Favoriler