Hiçbirşey Bulamadık

Listeleniyor...
×

Çeşme ve Alaçatıda Neler Oluyor?

Yaz geldi mi rüzgar Çeşme’den ruhumuza doğru esmeye başlar ve içimize sinsice işler. Şeytan tüyü dedikleri bu olsa gerek. Denizi, kumu, sokakları, yemekleri, rüzgarı, Alaçatı’sı, Ilıca’sı, gecesi gündüzü ayrı mekanları, insanları… Tatilde Çeşmeci olmak başkadır. Nerede konaklayacağını, nerede yemek yenileceğini, rüzgarın o gün durumuna göre nereden denize gireleceğini yavaş yavaş ezberler Çeşmeciler. Tabi bu kadar popüler olan bir tatil beldesinin her sezon aynı kalması mümkün olmadığından yıldan yıla seçenek olarak mutlaka yeni plajlar, mekanlar, restoranlar, barlar eklenir Çeşme’nin tatil geleneğine. Siz de henüz tatil planınızı yapmadıysanız 2013 yaz sezonunun başından bu yana Çeşme’de neler oluyor bir göz atın. Yemek, mutluluğa giden ince bir yoldur… Çeşme konusunda klasikçiler hiç korkmasın, Kırçiceği her sezonun vazgeçilmezi öglen, akşam, geceyarısı, sabaha karşı her dakika dolu. Veli Usta her zamanki gibi yerli yerinde ve aynı lezzeti ile dondurmada; İmren de tatlılarda 1 numara. 

Kahvaltı için bir sabah Rüzgaraltı’nı tercih edebilirsiniz. Kumrucu Şevki ve Dost Pide özleyenlerine kucak açmış olduğu yerde müdavimlerini ağırlıyor. Ilıca garajinın hemen karşısında Altınkapı’nın sahibinin oğlu Yiğit’in yeri “Y’git” açıldı. Ev yemekleri, pide ve kebabı en çok tercihlenler arasında ve fiyatları da oldukça uygun, bir öğlen yemeği için tercih edebilirsiniz. “Ada Balık Fethi’nin Yeri” gün batımı itibariyle hem çok popüler hem de leziz yemeklere ve ortama sahip. Şifne’deki şubesinin ardından Alaçatı Port’ta açılan Ferdi Baba klasiklerdendir, biraz pahalı olsa da deniz ürünleri oldukça lezzetli. Daha salaş bir ortamda ama yine Ferdi Baba’yı deneyimlemek isterseniz rezervasyonunuzu Şifne’deki yerine de yaptırabilirsiniz. 

Alaçatı Asma Yaprağı’nın lezziz yemeklerinden tadabilirsiniz; yalnız bunun için günler evvelinden rezervasyonunuzu yapmanız gerekiyor, zira öyle gider gitmez yer bulmanız imkansız denebilecek kadar zor olabilir.

Alaçatı’daki son yıllarda popüler olan El Beso da baştan aşağı yenilenmiş ve yemekler oldukça lezzetli. Deniz, ruhunuzun ve bedeninizin en doğal terapisi… Başta Altınkum tarafındaki Fun Beach olmak üzere, Before Sunset ve Babylon, Alaçatı’da Windy Beach Club ve sörfçülerin çok takıldıgı Riders Beach, Aya Yorgi’deki Marrakech, Kafe Pi ve Paparazzi denize girmek için oldukça popüler mekanlar. Kafe Pi’de servis gayet iyi, yemeklerin fiyatları her bütçeye uygun düzenlenmiş, içeçekleri namına yakışır şekilde başarılı ve personel son derece güler yüzlü. Happy hour saatleri haftaiçi durgun olmasına rağmen Perşembe’den itibaren izin alıp kaçanlar ve Cuma’dan muhteşem İzmir halkının da akın akın gelmesiyle eğlence üst düzeye çıkıyor. “Benim için ortam önemli değil, güzel kum, diğer koylardan çok farklı harika bir deniz, rahat insanlar, daha salaş bir ortam istiyorum.” derseniz biraz arabayla gitmeniz gerekse de Çeşme klasiklerinden Ramo Beach tam size göre. En azından tatilinizin bir gününü orayı deneyimlemeye ayırmanıza değer. Gün batımı için ise bir gününüzü Paşalimanı tarafındaki Aqua’ya sıcacık bir havuzun içinde elinizde sevdiğiniz içkinizle güneşi batırmaya ayırın. Diğer mekanlara göre birazcık daha fiyatı yüksek gelse de buna deyeceğini göreceksiniz. Müzik, ruhun gıdasıdır… 

Alaçatı Port’taki Deli Deli ve yeni açılan Öküz müziği ve eğlencesi ile insanları kendine mıknatıs gibi çekiyor, yaş ortalaması genelde 25-45 aralığında. Alaçatı Port mekanları ile Aya Yorgi Koyu’ndaki Paparazzi, Solemare ve diğer mekanların eğlencesini biraz kendine çekmiş görünüyor. Sobe ve Tektekçi Alaçatı oldukça keyifli.

Alaçatı merkezdeki mekanlarda müzik 01:30 itibariyle iyice kısılıyor ve o halde ortalama 02:00-02:30’a kadar sürüyor. Tektekçi Alaçatı bu konuya oldukça yaratıcı ve ilginç bir çözüm getirmiş: Belli bir saatten sonra konuklarına kimlikleri karşılığında kablosuz kulaklık dağıtıyor. Uzaktan baktığınızda herkes dışarda müzik olmadan aynı şarkıyı mırıldanıyor, bağırıyor, çağırıyor ve sağa sola sallanıyor. Bu sevimli deneyimi yaşamanızı öneririz. 

Konaklama konusunda bu güzel tatilin hakkını vermek gerekir. Çeşme’nin dokusuna özel, özenle hazırlanmış birbirinden güzel küçük ve butik oteller Çeşme ve Alaçatı’nın her noktasına dağılmış durumda. Kimi kendinden plajlı, kimisi Alaçatı’nın dar sokaklarında restore edilmiş sevimli ve avlulu eski bir ev, kimisi merkezde güzel bir tesis içerisinde. Sizin için seçmiş olduğumuz küçük otellerden zevkinize ve tercihinize uygun olanı seçip bir an evel rezervasyonuzu yapabilirsiniz.

Alaçatı Otelleri ve Çeşme Otelleri için tıklayınız. 

Hayallerinizdeki tatili yaşamanız dileğimizle…