×

Muhteşem manzarası ve heybetli görünüşüyle Adana

Ülkemizin büyük şehirlerinden Adana, muhteşem manzarası ve heybetli görünüşüyle Toros dağlarının eteklerinde, seyhan nehrinin kıyısında kurulmuş bir şehirdir. Önemli bir tarım ve ticaret şehridir. Ucu bucağı gözükmeyen Toros dağlarının temiz havasına seyhan nehrinin o coşkun sularının karıştığı bu lezzet turizminin önemli şehrine davet ediyoruz sizleri.

Kalabalık bir nüfusu barındıran Adana sinesini herkese açmış ve Çukurova gibi verimli toprakları sayesinde milyonlarca kişiye bereket sunmaktadır her yıl. Bu verimli toraklarda hemen hemen her türlü meyve sebze yetişmektedir orta kuşak şartlarında. İki milyonu aşan nüfusu, yemek kültüründeki önemi, kavurucu sıcaklarıyla Adana ülkemizin önemli yerlerindendir. Günlük yaşamın çok hızlı geliştiği, ticaret hayatının hızlı olmasının yanında kültürel hayatın da canlı olduğu bir yer Adana ve çok ilgi çekmeye de devam ediyor.


Fonksiyon bakımından oldukça yeterli yani çok fonksiyonlu bir şehrimizdir. Özellikle yaz turizmi, doğa turizmi ve kültür turizmi açısından zengin bir o kadar da tarım, sanayi ve ticaret olarak da üst seviyelerde bir yerdir. Şehrin birçok önemli sembolü bulunmaktadır. Bunların başında yemek kültüründen kebap gelir. Sonrasında şalgam suyu, analı kızlı çorbası, bici bici tatlısı diğer besin kaynakları olarak devam eder. Coşkun suları sayesinde seyhan nehri üzerinde kurulmuş Seyhan Barajı ve hidroelektrik santralleri ile Sabancı Merkez Camii ve Taş Köprü gibi yapılar Adananın sembolleri arasında bulunur.

Bu önemli şehir Türkiye ekonomisinde çok etkin bir yer tutmaktadır. Pamuk tarlaları ve turunçgil ekim alanları bitmek tükenmek bilmeyen uçsuz bucaksız diyarlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece bu yönüyle değil, bünyesinden çıkardığı sanatçılarla da büyük katkı yapmıştır Adana şehri ülkemiz için. Yaşar Kemal, Ferdi Tayfur, Haluk Levent, sporculardan Fatih Terim, Hasan Şaş, sonrasında Savaş Ay, Feridun Düzağaç ve sayamadığımız birçok ünlü bu topraklardan çıkmıştır.

Adanaya Nasıl Gidilir ?
Gerek şehre ulaşım ve gerekse şehirden civar yerlere ulaşım açısından oldukça sık bir ulaşım ağına sahiptir Adana. Buraya demiryolu, havayolu ve karayolu ile ulaşım mümkündür. Şehir içinde 15 ilçe mevcuttur. Hem şehir içi hem de şehir dışı taşımacılık gelişmiştir.


Adanada Ne Yenir ?
Ülkemizin en büyük mutfaklarından birine sahip olan Adanada özellikle et, kebap ve et ürünleri meşhurdur. Şalgam suyu, Şıra ve Misis ayranı ise meşhur içecekler arasındadır. Lahmacun olarak da Adananın kendine has bir tarzı vardır. Tatlılardan sarı burma ve bici bici tadılmadan dönülmemelidir buradan. Kedi batmaz ve kırkkat da denenebilir. Tüm bu yerel ve ulusal yemeklerin sıralanışı tabi ki önemlidir ama gerek ülkemizde gerekse dünyada bu şehir kebabıyla meşhurdur ve tabi kebapçılarıyla. Eyvan Kebap, Kebapçı Ufuk'un Yeri, Bol Kepçe, Elem Restoran, Birbiçer Kebap salonu ve daha niceleri adı kebapla efsaneleşen yerlerdir.


Adanada Gezilecek Yerler
Her yönden gezilecek bir yerdir Adana. Gerek tarımsal ve sanayi, endüstri bakımından üretim yerleri gerekse kültür ve turizm açısından görülesi yerleri ile yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekmektedir. Tarihi yerler olarak Taş Köprü, 1500'lü yıllarda yapılan Ulu Cami, Büyük Saat Kulesi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Varda köprüsü görülebiliriz. Ramazanoğulları Camii olarak bilinen cami aslında Ulu camiidir. Osmanlı devletine son katılan Anadolu beyliklerinden biridir Ramazanoğulları ve şehir civarında birçok izi mevcuttur. Modern yapılardan da Sabancı Merkez Camii ülkemizin en büyük kapasiteli camii olarak ünvanını korumaktadır. Fiziki olarak da Toros Dağları ve doğal alanlar, Seyhan nehri, Kapıkaya kanyonu görülesi önemli yerlerdir. Bunların dışında Çukurova Üniversitesi, bilim teknik merkezleri ve barajlarla elektrik santralleri gezilebilecek ve incelenebilecek yerlerdendir.


Adanada Neler Yapılır ?
Şehirde birçok etkinlik ve festival yapılmaktadır. Ama biz sizler için öncelikli olarak bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Ziyaret ve gezi zamanını çok iyi ayarlamanız gerekmektedir çünkü özellikle temmuz ve ağustos aşırı sıcaklar sizi bunaltabilir bunun dışından özellikle baharlar Adana için çok uydundur mart ayından başlayarak ekim sonuna kadar çok rahat bir seyahat yapabilirsiniz, Akdeniz iklimi sayesinde kılın dahi sıcaklık sizi üşümeyecek derecededir. Festivallere gelince Uluslararası Adana Film Festivali, Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, Çukurova kitap Fuarı, Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali gibi birçok festivale katılabilir ve yayla şenliklerinde yayla havasını alabilirsiniz. Bu festivaller esnasında Adanaya ait yemek kültürünü ve diğer önemli hususları yakından görebilirsiniz. Son zamanlarda Gurme festivalleri ve tarım ürünleri bilgilendirme toplantıları sık sık yapılmaktadır şehirde.


Adanadan Ne Alınır ?
Yöresel tatlarıyla meşhur olan şehirde, bundan farklı olarak halı, kilim ve keçe alınabilir. Şehri sembolize eden maket ve hediyelik eşyalar alınabilir. Şalgam suyunun hakikisi ve diğer tavsiye edilen şeyler alınabilir.

Adana'da Nerede Kalnır: Adana Otelleri için tıklayın.