Trekking için istanbula yakın rota önerileri

Doğaseverler, yürüyüş tutkunları, maceracı dostlar!

Bu yazımız öncelikle sizin için. Her mevsim için uygun bir etkinlik olsa da sonbahar denince akla ilk gelen şey trekking. İngilizceden dilimize yerleşen ve sık kullanılan bir kavram olan trekkingi, doğa yürüyüşü diye güzel bir söz öbeği ile karşılamışız.

Kışın ayrı, sonbaharda ayrı güzel olan trekking; güneşin bize uzaklardan göz kırptığı, bahar mevsimine adım attığımız şu günlerde ve yaz aylarında da vazgeçilmez etkinliklerimizden biri. Çoğu zaman rotanızın uzunluğuna ve şartlarına, zorluk derecesine bağlı olarak profesyonel hazırlık gerektirse de doğanın güzelliklerini yaşamak, arkadaşlarınızla olmanın ya da yalnız başınıza kalmanın tadını çıkarmak için değer.

Biz de doğa yürüyüşlerine meraklı olduğumuzdan hem gidip gördüğümüz hem de arkadaşlarımızdan aldığımız süper tavsiyelere güvenerek sizin için İstanbul’a yakın, hafta sonu ya da günübirlik de olsa gidebileceğiniz birkaç trekking rotasını derledik.

Şöyle hemen çok uzaklaşmadan ilk önerimiz Şile Ağva. Her şeyden önce şehre yakın ama gürültüden ve kirli havadan oldukça uzak. Yemyeşil doğası ve içinizi ferahlatan akarsuları ile her yer yürüyüş için uygun. Çam ormanlarının içinde tertemiz havayı ciğerlerine doldurarak güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.


Biraz daha uzaklaşalım ve İzmit’e gidelim. İzmit’te iki güzel trekking rotası var. Birincisi Maşukiye! Kışın da bir başka güzel olan Kartepe’de birçok yürüyüş rotası var. İsterseniz 2-3 saatlik yürüyüşlerle otellerin olduğu yere ulaşabilirsiniz. Eğer hava şartları uygunsa hafta sonu kamp kurmak için de bölgeyi tercih edebilirsiniz. Hem böylece iki gün de sizin olur ve farklı rotalar planlayarak dolu dolu vakit geçirebilirsiniz.

İzmit’in diğer bir muhteşem rotası ise Menekşe Yaylası. Farklı parkurlardan oluşan yürüyüş rotanızın ilk bölümü biraz dik bir yamaç olsa da planlı ve yavaş hareket ederseniz kolaylıkla atlatabileceğiniz ilk bölümün sonunda ormanın içine uzanan yolda ilerleyebilirsiniz. Farklı bitki ve hayvan türleri de size eşlik edecektir.


Fotoğraf: Menekşe Yaylası: www.corbarehberi.com

İsterseniz Sakarya’ya doğru uzanarak Sapanca Gölü çevresinde de güzel yürüyüşler yapabilirsiniz. Hele ki ilkbahar ve sonbahar aylarında başka güzel olan bölge, arkadaş gruplarınızla veya sevgilinizle kamp yapmanız için de uygun olacaktır.


Fotoğraf: Sapanca Gölü

Biraz daha uzaklaşmak isterseniz feribotla bir buçuk saatte ulaşabileceğiniz Bursa’da, Cumalıkızık’ın biraz ilerisinde Atatürk Kent Ormanı, mükemmel bir yürüyüş parkuru. Yürüyüşe başlamadan önce girişteki görevlilere bilgi vermeniz iyi olacaktır. Biraz uzun bir yolculuk olsa da yolun sonundaki şelale görmeye değer. Parkurda kimi zaman ağaç köklerinin size yardım etmek için basamaklar oluşturduğuna ve doğanın da sizin en yakın dostunuz olduğuna tanıklık edebilirsiniz.