×

Turkuazın Keşfedildiği Yer Fethiye 844 kişi tarafından bu hafta okundu

TURKUVAZIN KEŞFEDİLDİĞİ YER – FETHİYE

Mavinin en güzel tonu gelip Fethiye’de Ölüdeniz’e konmuş, adı da turkuvaz olmuş. Tarifi kelimelere sığmayacak doğal bir güzelliğe sahip olan Fethiye tarih, kültür, plaj, su sporları, Türkiye’nin en iyi yamaç paraşütü alanı, en iyi koyları ile bir tatil için her şey mevcut olduğundan birkaç günde dolaşmak pek mümkün olmayabilir. Gezmeye gölgeli daracık sokakları ile çarşısı içinden başlayabilir, ardından Antik çağa dayanan tarihe kalıntıları gezerek tanıklık edebilirsiniz. Çevredeki güzellikleri görmek, bulunduğunuz bölgedeki plajla kendinizi sınırlamak istemiyorsanız dolaşabileceğiniz epeyce yer bulacaksınız. En çok tanınan plajlar Çalış ve Karagözler plajlarına gidebilir, Fethiye Körfezi’nin batı ve kuzey batı yönünde sıralanmış adalarına ve büyülü Ölüdeniz’e tekne gezisi alabilirsiniz.


Biraz daha değişik bir tatil tercih ederseniz, Dünya’nın sayılı güzel manzaralarından birine sahip Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu’na gidebilirsiniz. Tarihi Likya Yolu üzerinde bulunan Kelebekler Vadisi’nin hemen yanındaki Kabak Koyu çam, ardıç, salkım ağaçlarıyla kaplı derin bir vadi. Vadinin mavi ile yeşili buluşturan muhteşem özelliği ile her köşesinden farklı bir cenneti keşfediyorsunuz. Biraz zahmetli bir tırmanıştan sonra da ağaçlarını milyarlarca kelebeğin örttüğü eşsiz bir manzarayla karşılaşıyorsunuz ki burası da Kelebekler Vadisi ve vadiyi genelde doğa tutkunları ya da kent kaçkınları ziyaret ediyor.


Biraz adrenalin arayanlar ve Fethiye’ye tepeden bakmak isteyenler Babadağ’dan yamaç paraşütü ile atlayabilir, tatillerine büyüleyici bir anı bırakabilirler.

Fethiye’nin sıcağından bunaldığınızda ve ufak bir değişiklik yapmak istediğinizde güneş ışınlarının giremediği kadar dar ve yüksek bir kanyon olan Saklıkent’e gidip buz gibi sularda yürüyün.


Saklıkent
Fethiye'ye dönüş yolunda ise Türk köy yaşamı ve misafirperverliğini size yaşatacak köylülerin yaptığı ev yapımı gözlemelerden ve ev yapımı buz gibi ayranı tatmak için mutlaka durup mola vermelisiniz.Fethiye-Antalya karayolundan Kemer sapağından 13 km sonra Tlos’a, sonrasında da 21 km gidilerek ulaşılan Saklıkent, Kayadibi köyünü geçtikten sonra girişi karşınıza çıkan 14 kilometre içeriye giden, güneş ışınlarının giremeyeceği kadar derin ve yüksek devasa bir vadi ve kanyon. Saklıkent 15 yıl önce bir çoban tarafından bulunmuş ve 49 yıllığına hükümetten kiralanmış. Şimdi bu çoban Saklıkent'teki cafe-restoranı işletiyor. Kanyonun girişinde ücret alınıyor ve arabanızı bırakıyorsunuz, yürüyüşe başlıyorsunuz. Buz gibi soğuk ve içebileceğiniz doğal kaynak sularının içinden yürüyerek Eşen çayının diğer tarafına geçmek zorundasınız. Su o kadar soğuk ki, ayağınızı suya sokmak bir karar sürecini gerektiriyor. Akıntıya karşı yürümeniz kolay olmadığı için çayın üzerine kanyon duvarlarında tahtadan yapılmış iskeleler kurulu. Bu iskelelerden tek sıra ilerleyebiliyor ve çayın patladığı noktaya geliyorsunuz. Saklıkent yolu üzerinde çok sayıda kır gazinosu göreceksiniz. Müthiş bir çağıltıyla dökülen suları bu noktadaki cafe-restorana oturup gözleme-ayran veya alabalık eşliğinde izleyebilirsiniz. Dilerseniz karşı kıyıya geçerek kanyonun derinliklerine doğru ilerleyebilirsiniz. Girişinden itibaren bazen daralan, engebeli hale gelen kanyon 18 km. uzunluğunda ve sonuna kadar gitmek de kolay değil, rutubetten dolayı hevesinizi alana kadar yürüyüp dönmek en güzeli. Suyun dibi çakıllı taşlı olduğundan gözden çıkardığınız bir lastik ayakkabıyı yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Yoksa da, hiç problem değil; kanyonun girişinden girişimci ekonominin güzel bir örneği olan mağazadan plastik ayakkabı edinebiliyorsunuz. Bir diğer yol ise tabi ki suyun akıntısına bırakarak, yüzerek kanyondan çıkmak olabilir ama üşümeyi de göze almanız gerekecektir.Kayaköy
Fethiye bölgesini yöneten uygarlıkların bir kısmı, Likyalılar ve Romalılardı. Fethiye'nin her yerinde muhteşem kalıntılar bırakmışlar. Sonrasında 1. dünya Savaşı'ndan önce, Kaya ya da Kayaköy (Karmylassos) olarak bilinen yer Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyetinde ve burada Yunanlılar huzur içerisinde yaşamışlar. Yunanlılar zamanı adı Levissi imiş. Yüzlerce binasıyla, doktoru eczacısı, kilise ve bir de okul varmış burada. Evlerini çevredeki taşlık ve kayalık arazilere kurmuşlar, ekili dikili alanları güzelce ekmiş biçmişler. 1923’teki mübadele nüfuz anlaşması sonrası burada yaşayan Yunanlılar Yunanistan'a, Yunanistan'da yaşamakta olan Türkler de Türkiye'ye gönderilmiş. Fakat Türkler hemen yerleşmemiş bir sure daha Yunanistan’da kalmış ve bu yüzden onlar için ayrılmış olan evler çok uzun süre boş beklemiş. Ardından buraya gelen mübadiller burayı pek sevememiş, çoğu başka yerlere göç etmiş.  Özellikle 1957'deki deprem buradaki evlere gerçekten zarar vermiş bu nedenle bu eski şehirin şu an ki  hayalet bir kasaba gibi görünmesine zemin hazırlamış. Bugün ilginç tarzda Türkler yaşamaya başlamış, hatta bir sanat kampı bile kurulmuş. Kahvesi, meydanı da çok güzel. Köyün kilisesi, hâlâ ziyaret edilir durumda ve Fethiye’ye sadece 8 km. uzaklıkta.

Fethiye ve Ölüdeniz’de Kahvaltı Nerede Yapalım?
Fethiye'de iyi bir kahvaltıyı Casa Margot Hotel'in muhteşem manzaralı terasında edebilirsiniz, Yanıklar tarafında Lykia Farm'da tavsiye edilir. Göcek'te West Cafe çok güzel ve nezih. Kayaköy'de yapabileceğiniz en güzel kahvaltılardan biri, sicacik bir ortam ve muazzam lezzetler ile Senit Ekmek çok başarılı. Fethiye'de Kahve Diyarı da denenebilir kahvaltı için.
Akşam yemeği; Fethiye merkezde Balık Pazarı Hilmi Restaurant, Et restoranı derseniz Çarıklı Restorant ve Kayaköy'deki Cin-Bal kendin pişir-kendin ye bizim favorilerden. Fiyatlar makul..Girida ( Fethiye ), Paşa Kebap ve Bella Mamas ( Çalış ). Mancero Kitchen & Bar'da, Fethiye sahil bandında keyifli zamanlar gecirebileceginiz bir restaurant ve bar.
Ölüdeniz'de Restorant olarak öğlen Olive Garden ( Faralya ), Akşam yemeği için Ölüdeniz Jade ve Buzz Restoran Ölüdeniz merkez.

En İyi Beachler: Ölüdeniz'de Help Beach, Sugar Beach, Suncity Beach
Akşam eğlencesi için Ölüdeniz'den bir öneri: Şey Lounge.
Yapılacak Aktiviteler; Yamaç paraşütü, Lykia yolu yürüyüş, Likya antik kentleri ziyaret, #Babadağ zirve safari, Paragliding, Kayaköy gezisi, özel tekne ile Gemile koyu, cennet koyu ve biraz daha uzaklara kalabantia korsan koyu görülmesi gereken yerler.Fethiye'de Önerdiğimiz Konaklama Seçenekleri:
Tüm Fethiye ve Ölüdeniz Konaklama Önerilerimizi
www.kucukoteller.com.tr Fethiye ve Ölüdeniz sayfalarında bulabilirsiniz.

Etiketler: fethiye gezi rehberi, fethiye gezilecek yerler, fethiye otelleri, fethiye de ne yapmalı, fethiye görülecek yerler, fethiye çalış hakkında, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kayaköy

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler