×

Yemyeşil çam ormanları ve zeytin ağaçları ile Ayvalık

Yemyeşil çam ormanları ve zeytin ağaçları, masmavi denizi ve tarihi dokusu ile Ege’nin en güzel beldelerinden biridir Ayvalık. Son yıllarda da en gözde tatil merkezlerinden biri.   

Ayvalık aslında bir zeytin diyarı. Zeytininden daha fazla ise altın sarısı ve lezzetli zeytinyağı ile ünlü. Yaz kış, ne zaman isterseniz gidin, lezzetli zeytinyağlarından bulabilirsiniz.
    Ayvalık merkezi dışında Sarımsaklı, Cunda Adası, Şeytan Sofrası gibi turistik beldeleri ile de pek çok turistin uğrak yeri. Ayvalık civarında 22 tane ada var. Bunlardan sadece Cunda Adası yerleşime açık ve 60’lı yıllarda, ilk boğaz köprüsü olarak bilinen bir köprü ile karaya bağlanmış. Kalan adaların tamamı 1995 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alınmış. Şeytan Sofrası’nda ise özellikle güneş batarken gittiğinizde, belki de Ayvalık’ın en güzel manzaralarını görebilirsiniz. Burada bulunan ayak izinin şeytana ait olduğuna ve Şeytan’ın burada yemek yediğine inanılıyor. Yıl içinde Ayvalık’a gelen çok sayıdaki turist, mutlaka bu manzarası güzel yere de uğruyor.
    Ayvalık tarih olarak da oldukça eski yıllara uzanıyormuş. Eski çağların ünlü tarihçisi Strabon’un kitabında Ayvalık’ın tarihinin MÖ 1500’lü yıllara kadar uzandığı yazmaktadır. İlk Anadolu uygarlıklarından Lelegler ve Karyalılar gibi toplulukların yerleşimi olmuş. Sonraları bu topluluklar Anadolu’ya göç etmiş. Bazı kaynaklara göre ise bölgede ilk yerleşimlere 1400’lü yıllarda rastlanıyor. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde ise bu bölgeyi anlatan ve belirten kısımlarda Ayvalık ile ilgili bir bilgiye rastlanmamaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde ise Yunanistan’dan ve Midilli’den gelen Türkler bu bölgeye yerleşmişlerdir. En son, mübadele ile Yunan adalarından Türkler gelmiş ve bugün hala kültürlerini Ayvalık’ta yaşatmaktadırlar.
    Tarihinin dışında Ayvalık günümüzde zeytinyağı, meşhur Ayvalık tostu, lezzetli yemekleri ve taze balıkları ile ünlüdür. Bunun yanı sıra Ayvalık’ın upuzun sahil şeridine, Sarımsaklı Plajı’na ve Arnavut kaldırımlarına da bayılacaksınız. Özellikle Sarımsaklı Plajı hem oldukça uzun hem de her mevsim tertemiz ve berrak bir denize sahip.
    Ayvalık, Ege Bölgesi’nin en güzel tatil beldelerinden biri olsa da sadece yaz aylarında değil, her mevsim farklı güzelliklere sahip. Sonbahar ve kış aylarında da Ayvalık’a geldiğinizde unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz. Akdeniz iklimi özelliği taşıdığı için oldukça ılıman bir havası ve iklimi var. Dolayısıyla kış aylarında da gezip vakit geçirmenize olanak sağlıyor. Büyükşehirlere yakın konumu ile de özel günlerinizde ve tatillerde ya da hafta sonları güzel bir seçenek olabilir.
    Ayvalık’a kış aylarında geldiğinizde adeta huzurun ve dinginliğin tadına varacak, denizin ve dalgaların sesini dinleyeceksiniz. Hele de sessiz ve sakin Cunda sokaklarında ya da deniz kenarında yürümek, size oldukça keyif verebilir. Sonbahar aylarında gelenler belki denize bile girebilirler.
    Sarımsaklının sakin sokaklarında, Ayvalık’ın Arnavut kaldırımlı caddelerinde ve Şeytan Sofrası’nın muhteşem manzarasında huzurlu ve dingin bir tatil geçirebilirsiniz.
     Ayvalık’ta konaklamak için çok fazla seçeneğiniz var. Otellerin tamamı olmasa da pek çoğu yılın 12 ayı da hizmete açık. Dolayısıyla sonbahar ve kış aylarında Ayvalık’a gittiğinizde konaklama problemi de yaşamayacaksınız. Yaz sıcağının kavurucu etkisinden oldukça uzakta, serin ve sakinletici bir hava hâkim oluyor bu mevsimlerde Ayvalık’a. Dolayısıyla havanın temizliği, denizin berraklığı, otelinizin ve sokakların sakinliği hoşunuza gidecektir.
    Ayvalık’a geldiğinizde hangi mevsim olursa olsun yapmanız gereken pek çok aktivite var. Bunlardan ilki Cennet Tepesi’ne gitmek. Sevgilinizle baş başa bu tepeye çıkabilir ve manzarayı seyredebilirsiniz. İsterseniz Şeytan Sofrası’na da gidebilirsiniz. Çünkü manzaranın en güzel seyredildiği yerlerden biri de burası.
    Bir de Cunda’ya mutlaka ama mutlaka uğramalısınız. Sonbahar ve kış aylarında Cunda bir başka güzel oluyor. Denizi, deniz kenarındaki restoranları ve sokakların sakinliği sizi daha da mutlu edecektir. Cunda’da tarihi pek çok yapı var, buraları da gezebilirsiniz. Cunda sokaklarında gezdikten ve açık olan dükkânlardan alışveriş yaptıktan sonra mutlaka deniz kenarında balık yemelisiniz. “Rakı balık Ayvalık” dendiği karda varmış gerçekten. Cunda’da taze mevsim balıklarını ve en iyi mezeleri tadabilirsiniz.
    Ayvalık’ta ve Cunda’da pek çok farklı etkinlikler planlayabilirsiniz. Tarihi yerleri ve sokakları gezebilir ve bolca fotoğraf çekebilirsiniz. Gezi tekneleri ile geziye çıkabilirsiniz. Gün içinde harika Ayvalık tostlarından tatmak için mola verebilirsiniz. Eskiden Ayvalık tostu sadece peynir ve domatesten yapılırmış, ancak şu anda pek çok farklı çeşidini bulabilirsiniz. Hatta neredeyse orijinalini unutmuşlar diyebilirim. Eğer açık bir yer bulabilirseniz ki mutlaka vardır, lokma tatlısını da tatmadan dönmeyin derim. Altın sarısı zeytinyağından ve çeşit çeşit zeytinlerden de satın almayı ihmal etmeyin.
    Ayvalık’ta konakladığınız tesisler kış aylarında sakin de olsalar ihtiyaçlarınız tümünü karşılayacak kapasitedeler. Hatta misafir sayısı az olduğu için sizinle daha da özel olarak ilgilenebilirler. Güler yüzlü misafirperverliklerine daha da yakından tanık olabilirsiniz.
    Ayvalık’ta güzel bir butik otelde konaklayabilirsiniz. Hem daha şirin ve sakin oluyorlar hem de şömine başında sevgilinizle şarabınızı yudumlama keyfini yaşayabilirsiniz. Ayvalık otellerinin sonbahar ve kış ayları için fiyat seçenekleri de oldukça uygun. Herkesin bütçesine göre bir konaklama bulunabilir. Sezon fiyatlarının oldukça altında.
    Ayvalık oldukça gözde ve yoğun bir tatil merkezi olsa da göreceksiniz ki hala sakin bir köy havasını yaşayacağınız yerleri de kalmış. Dolayısıyla bir gidenin unutamadığı hatta sürekli yaşamak istediği Ayvalık’ı siz de seveceksiniz. Sevgilinizle sakin ve baş başa, huzurlu bir tatilin güzel adresi olabilir. Fotoğraf makinenizi almayı da unutmayın.

Ayvalık Otelleri için: http://www.kucukoteller.com.tr/ayvalik-otelleri.html