×

Turizme Yatırım Yapmak İsteyenlerin Gözdesi Butik Otel 553 kişi tarafından bu hafta okundu


Yeni yatırım denildiğinde, girişimciler tarafından ilk akla gelen sektörlerden biride Turizm sektörüdür. Özellikle ülkemizin konumu göze alındığında Turizm sektörü göz ardı edilemez bir gelir kaynağıdır. Turizm sektörünün en çok rağbet gören alanı ise bu aralar butik otel yatırımı.....

Turizmin niş alanlarından biri olan butik oteller, dünyada yaygın olan bir konsept. Gerek şehirlerde gerekse sahil bölgelerinde ya da kış turizmine yönelek alanlarda, üst düzey turisti çekebilen, gelenleri evlerinde hissettirerek alışkanlık yaratan, çok özel hizmetler verebilen küçük, şık ve konforlu otellerin turizm sektöründe önemi giderek artıyor.Dünya turizminden her yıl daha fazla pay almaya başlayan Türkiye, deniz, kum, güneş turizminin dışına çıkarak kültür, sağlık gibi farklı konseptlere yöneliyor. Bu da otel yatırımlarında farklılaşmayı başlatıyor.

 Nitelikli turistlere hitap eden butik otellerdeki kârlılığı ve bu alandaki potansiyeli gören büyük gruplar ve işadamlarının sadece son iki yıl içinde 33 yeni butik otel projesi geliştirdiği görülüyor. Bu projelerin yatırım bedelleri 5 milyon dolar ile 30 milyon dolar arasında değişiyor. 

Zincirleşenler var. 

Bu yatırımlar içinde basına yansıyanlar olduğu kadar yansımayanlar da bulunuyor. Örneğin Ali Ağaoğlu Çamlıca’; da, Ahmet Nazif Zorlu Bebek’; te, Dilek Sabancı Alaçatı’; da, Koç Grubu Ankara’da, Erdal Acar Taksim, Beykoz, Gayrettepe, Bakırköy’; de Vural Öger Seferihisar Ayvalık arası ile İstanbul’; da butik otel açma planları yapıyor. Bunlar çeşitli aralıklarla basında yer alan yatırımlar. 

Bunların yanında The Sofa, The House gibi butik otel zinciri olma yolunda ilerleyen markalar da bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı da Türkiye’; nin turizm gelirlerini artırmak üzere turizmi çeşitlendiren ve nitelikli turistleri çeken butik otel yatırımlarını desteklemeye başladı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Cumhur Güven Taşbaşı, turizm alanında sayısından çok, gelen kişilere daha çok para harcatmayı ve turizm gelirlerini artırmayı hedeflediklerini söylüyor. 

Daha pahalı

 ! Butik oteller kitle turizminin aksine nitelikli, para harcayan turistlere hitap etmesi ve daha çok kazandırması bakımından turizm gelirini artırmada büyük rol oynuyor.

 Sunduğu hizmet ile beş yıldızlı otellere göre yüzde 50 ve üzerinde daha pahalı olan butik oteller de oda fiyatları 200 Euro ile 3 bin Euro arasında değişiyor.

 Butik otelde günlük 300 Euro’; ya kalan bir turistin, günlük harcama kapasitesi en az 150-200 Euro’; yu bulabiliyor. Bu turist profili alışveriş yapıp, müze geziyor ve gittiği ülkeye daha çok gelir sağlıyor.

 Butik otel yatırımları ile nitelikli turist çekilmesi halinde Türkiye`nin turizm gelirlerinde ciddi artışlar olacağına işaret eden Taşbaşı, butik otellere gelen turistlerin dışarıda yemek yiyeceğini, alışveriş yapacağını ve Türkiye’nin turizm gelirini artıracaklarını söylüyor.

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler