Hiçbirşey Bulamadık

Listeleniyor...
×
Şanlıurfa Merkez Hakkında

Şanlıurfa: Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gözde kentlerinden olan ve peygamberler şehri olarak da bilinen Şanlıurfa, Mardin ve Gaziantep gibi turistik açıdan gözde kentlerin de hemen yanında yer alıyor.    

Peygamberler şehri diye bilinen Urfa, Kurtuluş Savaşı’nda Şanlı sıfatını hak ederek almıştır. Şehrin kültür ve tarih kenti olduğu hemen her sokağında bulunan izlerden anlaşılıyor. Kentin sokaklarında gezdiğinizde hanları, çarşıları sizi başka diyarlara götürüyor.   

Tüm bu tarihi ve otantik atmosferinin yanında Şanlıurfa, özellikle son yıllarda, giderek büyüyen ve gelişen bir kent. Bu gelişmede bölgeye yapılan yatırımların ve artan turizm potansiyelinin de etkisi oldukça fazla. Son yıllarda şehre artık sadece yerli turist gelmiyor. Yabancı turistlerin sayısı da oldukça fazla. Bu da kent ekonomisine katkıda bulunuyor.   

Şanlıurfa’nın yerleşim olarak tarihi ise oldukça eskilere uzanıyor. Urfa kent merkezinin altında bugünkü Balıklıgöl'ün kuzeyinde, Urfa kent merkezi tarihinin MÖ. 9500'e, Neolitik Dönem’e kadar uzandığı görülmüştür. Kent köklü tarihinin yanı sıra birçok peygamberin yaşadığı ve doğduğu yer olarak da bilinir. Bu bilinen uzun tarihi süreçte şehir, Akkat, Sümer, Babil, Hitit, Asur, Pers, Makedonya, Roma, Bizans gibi köklü uygarlıkların egemenlikleri altında yaşamış. 1094 yılında Selçuklu topraklarına katılmış. Eyyubi, Memluk, Türkmen aşiretleri, Timur Devleti, Akkoyunlular, Dulkadiroğulları Beyliği ve Safevilerden sonra, 1516'da Osmanlı sınırları içine katılmış. 1919 yılında önce İngilizlerin, daha sonra da Fransızların işgaline uğramış, 11 Nisan 1920'de işgalden kurtarılmıştır. Cumhuriyet sonrasında 1924'de il durumuna getirilmiştir.   

Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde uzun yıllardır yürütülen ve bölgenin kalkınması için büyük önem taşıyan GAP'ın da merkezinde yer almaktadır. Bu çalışmalar da kentin ekonomisine ve gelişimine büyük katkı sağlamıştır. Bugün GAP ile ekonomik, sosyal, kültürel alanda hızlı bir değişim ve kalkınma sürecinde olan kentin yüksek bir kültür ve turizm potansiyeli vardır.   

Mezopotamya'nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Urfa akarsulara yakın olması, ticaret yollarının kesiştiği noktada yer almasından ötürü tarihi boyunca stratejik bir öneme sahip olmuş. Kentin bilinen en eski ismi ise Edessa. Urfa isminin Vurhai, Orhai, Ruhua gibi isimlerden geldiği söylense de bunlardan hiçbiri kesinlik kazanmamış. Kentin adı, Kurtuluş Savaşı’nda halkın göstermiş olduğu kahramanlık dolayısıyla, 1984 yılında çıkarılan bir yasa ile Şanlı unvanını almış ve Şanlıurfa olarak değiştirilmiştir.   

Kent, köklü bir kültür mirasına sahiptir. Üzerinde, ilk İslam üniversitesinin kurulduğu Harran, Urfa’nın bir ilçesi olup Dünya Kültür Mirası'na dâhil edilmesi düşünülmektedir. Evleri, sokakları, çarşıları, hanları, hamamları, çeşmeleri, köprüleri, camileri, kale ve surları ile Şanlıurfa 'Müze Kent' görünümündedir. Hz. İbrahim, Hz. Eyüp, Hz. İlyas ve Hz. Yakup gibi peygamberlerin yaşadığı, kent 'Peygamberler Şehri' olarak anılmaktadır.   

Kente egemen olan toplulukların birçoğunun tarih boyunca bırakmış oldukları derin izler, bugün eski kent dokusunda ve müzedeki eserlerde, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi veya bir başka yerde görülebilir.    

Şanlıurfa tüm bu tarihi ve kültürel özellikleri ile yılın her dönemi hem ülkemizden hem de yurt dışından çok sayıda turisti ağırlamakta. Gelen misafirlerin konaklaması içinse çok sayıda otel ve konukevi mevcut şehirde.   

Şanlıurfa otelleri genellikle şehir oteli, butik otel ve konuk evi olarak hizmet veriyorlar. Yılın her dönemi hizmete açıklar. Konum olarak da şehir merkezinde ve Urfa Kalesi’ne oldukça yakın yerlerde konumlanmışlar.
Şanlıurfa otelleri arasında bölgenin tarihi ve kültürel dokusuna uygun olarak inşa edilen oteller de var, tarihi özellikteki Şanlıurfa butik otelleri de ya da günümüz modern mimarisine uygun şehir otelleri de. Şanlıurfa butik otelleri genel olarak bölgenin tarihi ve kültürel havasını yansıtacak şekilde dekore edilmişler. Otelinizin duvarlarında bölgenin otantik havasını yakalayabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra tesisler günümüz modern imkânlarına da sahipler. Odanızın duvarlarında tarihin havasını koklarken banyonuzun modern dekorasyonu size bugüne çekiveriyor.   

Şanlıurfa otel fiyatları ise genellikle uygun seçenekler sunuyor. Her misafirin bütçesi düşünülerek planlanmış Şanlıurfa otel fiyatları, dönemsel olarak farklılık göstermiyor.
    Eğer ülkemizin güneydoğusuna hiç gitmediyseniz seyahatinize Şanlıurfa ile başlamak oldukça güzel bir fikir olacaktır. Sitemizi inceleyerek Şanlıurfa otelleri, Şanlıurfa otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. İyi tatiller.
 

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Filtreler
{ $class.adwords->Write(1) }
 
Fiyatları Gör
{{hotel.zone}} Merkez: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
{{hotel.text}}
{{hotel.avarage}}
Fırsat Detayı
{{hotel.specialoffers}}
{{hotel.fiyat_min.discount}}%
indirim
Oteli incele
{{hotel.fiyat_min.total}} TRY
{{hotel.fiyat_min.price}} TRY
Şuan Kapalı

Oteller Listeleniyor