Kazdağları Edremit Rehberi

Kazdağları Edremit Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Edremit Balıkesir’e bağlı, Edremit Körfezi’nden yaklaşık on kilometre daha içeride kurulmuş tarihi ve doğal güzellikleri ile ön planda olan turistik bir ilçe. Edremit Körfezi il oksijen açısından oldukça zengin, efsaneleri ile ünlü Kaz Dağları arasında, Edremit Ovası’na kurulmuş.
    Edremit, doğal ve tarihi güzelliklerini koruyarak günümüze karda ulaşabilmiş ender tatil beldelerinden. Dağ, deniz, yemyeşil ormanlar, temiz hava gibi doğanın tüm imkânlarını sunduğu yerlerden olan Edremit, uzun ve temiz plajları ile de tatilcilerin sevdiği mekânlar arasında yer alıyor. 35 kilometre uzunluğunda, altın kumlu tertemiz plajları ve masmavi denizi ile görülmeye değer bir belde. Önünüzde engin mavilikler, arkanızı yasladığınız yer ise yemyeşil, oksijen deposu Kaz Dağları… Daha ne olsun?
    Edremit’in ününü borçlu olduğu bir diğer şey ise zeytin ve zeytinyağı. Edremit’te hemen her bahçede, tarlada zeytin ağaçları var. Sokakları bile zeytin kokuyor diyebiliriz. Aynı zamanda zeytin, zeytinyağı ve zeytinyağı sabunu gibi ürünler halkın geçim kaynağı. Zeytincilik dışında arıcılık, bağcılık ve meyvecilik halkın önemli geçim kaynakları arasında yer alır.
    Edremit’e bağlı dört ünlü tatil beldesi var. Akçay, Altınoluk, Güre ve Zeytinli. Bu tatil beldeleri Marmara ve Ege’nin özellikle kuzey kesiminin en çok tercih ettiği tatil beldeleri arasında. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.
    Edremit’in tarihi ise çok eskilere dayanıyor. Efsaneleri ve köklü geçmişi ile ünlü beldede bugün bile çok sayıda arkeolojik kalıntıya rastlayabilirsiniz.
    Edremit eskiden Adramut, Adramyttion, Edremittin gibi pek çok farklı isimle anılırmış. Kent, eski Lidya kralı Krezüs’ün eline geçtikten sonra, kardeşi Adremis tarafından yeniden inşa ettirilmiş, süslenmiş. Bundan sonra da kente Adremis’in adı verilmiş. Daha sonraları kent Romalılar, Persler, Bizanslılar gibi pek çok köklü medeniyetin hâkimiyeti altına girmiş. Kent, 1335’te Osmanlıların eline geçtikten sonra ise Kaz Dağları’nın eteklerindeki tersanelerde, Osmanlı donanması için gemi yapımına başlanmış. Edremit en son 9 Eylül 1922’de tam olarak bağımsızlığına kavuşmuş.
    Edremit, Ege ve Marmara Bölgesi arasında kaldığı için kentte genellikle Akdeniz ve Ege Bölgesi’nin iklim özellikleri görülür. Ancak kış mevsimi pek ılıman değil, daha çok yağışlı geçer.
    Edremit’te konaklamak için pek çok seçeneğiniz var. Körfez ve dağ arasında konumlanmış ilçede isterseniz deniz kenarında isterseniz de dağın eteklerinde bir otelde kalabilirsiniz.
    Kaz Dağları’nın eteklerinde genellikle dağ evi şeklinde inşa edilmiş Edremit otelleri. Doğanın içinde muhteşem Kaz Dağları ve masmavi Edremit Körfezi manzarası sunuyorlar misafirlerine.
    Edremit butik otellerinin Kaz Dağları eteklerinde bulunanları genellikle tüm yıl açık. Deniz kenarındaki Edremit otelleri ise yaz tatil sezonunun başlaması ile hizmete açılıp ekim ayına kadar çalışıyorlar. Oda kahvaltı veya yarım pansiyon hizmet veriyorlar. Günümüz modern imkânlarının hepsini bulabilirsiniz. Çocuklu aileler için de uygun konaklama koşullarına sahipler.
    Edremit otel fiyatları ise genellikle uygun seçenekler sunuyor misafirlerine. Yaz aylarında otel fiyatlarında biraz daha artış görülürken bahar ve kış aylarında fiyatlar biraz daha düşüyor. Genellikle Edremit butik otelleri daha uygun fiyatlar sunuyor. Yine de hemen her bütçeye uygun bir tatil fırsatı var Edremit’te.
    Siz de bu yıl Kaz Dağları eteklerinden güzel bir Edremit tatili planlıyorsanız sitemizi inceleyerek Edremit otelleri, Edremit otel fiyatları ve uygun fiyat seçenekleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında gidecekseniz rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.