Gökova Rehberi

Gökova Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Gökova

Gökova: Yemyeşil ormanlarla masmavi denizlerin birleştiği yerde yer alan Gökova, Muğla’nın Ula ilçesine bağlı bir tatil beldesi. Gökova Körfezi, Marmaris’in yaklaşık 30 kilometre doğusunda yer alıyor. Bölgenin yüksekliği daha gelmeden yol boyunca ziyaretçilerine harika bir deniz manzarası sunuyor.
    Gökova’nın tarihi oldukça eskilere dayanır. Pek çok kaynakta da buradan ve güzelliklerinden bahsedilmiştir. Ayrıca Gökova üzerindne pek çok tarihi antik yollar geçmiştir. Bugün bile kalıntılarını görebileceğimiz bazı tarihi yollar Gökova Körfezi üzerinden geçmektedir. Bu antik yolların Roma Dönemi’nde yapıldığı kabul edilmektedir.
    Piri Reis’in ünlü “Kitab-ı Bahriye”sinde de Gökova’dan ve burada bulunan antik yollardan, doğal su kaynaklarından bahsedilmiştir.
    Gökova isminin ise Erken Bizans Dönemi’nde yaşayan bir azizden geldiği söylenmektedir. Bu dönemlerde yapılan ve bugün bölgenin doğusunda bulunan bir kilisenin de bu azizle aynı ismi taşıdığı söylenmektedir.
    Gökova Körfezi tarihi, doğası ve eşsiz güzellikteki koyları ile de pek çok mavi tur tutkununun da uğrak yerlerinden biridir. Ünlü Sedir Adası ve Kleopatra Plajı da burada yer alır.
    Muğla-Marmaris yolunun 15. km’sinde başlayan Sakar Geçidi’nden ovaya doğru kıvrılarak inen 7 km’lik yolu ya giderken ya da dönerken günışığında geçmelisiniz. Ovanın ve Gökova Körfezi’nin manzarası gerçekten baş döndürücüdür. Yol kenarında manzara seyretmek için park yerleri vardır. Aracınızı kenara çekin ve düşlere dalın. Körfez çoğu zaman sisler içindedir ve daha da düşsel bir manzara sunar.
    Bu virajlı yol ovaya inerken Akyaka’ya ayrılıyor. Sağa dönüp çamlar arasından Akyaka’ya giriyorsunuz. Bu sapağı geçerseniz, Marmaris-Muğla kavşağından sola dönün. (Marmaris tarafına değil)  Bu yolun bitiminde sola dönüp Azmak denilen pırıl pırıl dereyi izleyin. Akyaka’nın özel mimarisi hemen dikkatinizi çekecektir.  Azmak Deresi ve Gökova’nın denizi, adeta akvaryum gibi berrak ve temiz. Sağınızda solunuzda ahşap yapıların en güzelleri sıralanıyor. Özenmemek, imrenmemek zor.
    Gökova’nın otelleri, pansiyonlarının çoğu bu güzelim mimarinin yapısıdır. Çağıl çağıl akan ve içinde ördeklerin, kazların oynaştığı dere kimi otellerin, evlerin bahçelerinin içine girip çıkar. Denize ulaşınca başka bir maceraya başlar.
    Eğer Gökova’ya değil de Akyaka şehir merkezi içine girip orman alanına doğru ilerlerken sola dönerseniz plaja çıkarsınız. Deniz sığ ve dalgalı olduğu için biraz bulanıktır. Azmak deresinin denizle buluştuğu noktadır burası. Dilerseniz tekneyle Azmak’a girebilir ve berrak suda kocaman tatlı su balıklarını ya da su yılanlarını dans ederken seyredebilirsiniz.
    Şehir merkezinin hemen yanı başında başlar yemyeşil çam ormanı. Ayrıca konaklamak için de bungalovlar bulunuyor. Denize ormanın gizlediği küçük kumsallı koylardan girmek için daha ötelere gitmek gerekiyor. Akyaka’dan tekne kiralayarak ya da yürüyerek bu koylara ulaşabilirsiniz.
    Gökova her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti misafir ediyor. Gökova Körfezi ve çevresinde çok sayıda otel, butik otel ve pansiyon bulunur. Gökova otellerinin bazıları denize yakın konumdayken genellikle Gökova butik otelleri denizden biraz daha geride ve doğanın kucağında konumlanmışlar.
    Gökova otellerinde konakladığınızda sabah kuş cıvıltıları eşliğinde başlıyorsunuz güne. Odanızın penceresinden ise harika bir doğa ve körfez manzarası selamlıyor sizi. Mis kokulu çiçeklerin bezediği bahçede ise harika bir sabah kahvaltısı ile güne başlıyorsunuz.
    Gökova otellerinin çoğunda kendilerine ait yüzme havuzu bulunuyor. Çocuklu aileler için de uygun tatil olanaklarına sahipler. Yaz tatil sezonunun başladığı nisan mayıs aylarında hizmete açılıp genellikle kasım ayına kadar da hizmet veriyorlar. Bazı Gökova otelleri ise yılın her dönemi hizmete açıklar.
    Gökova otellerinin mimarileri de oldukça estetik ve doğayla uyum içinde. Tesisler günümüz modern imkânlarına da sahipler. Çalışanlar ve işletmeciler oldukça güler yüzlü ve ilgili. Neredeyse sorunsuz bir tatil sizi bekliyor diyebiliriz Gökova otellerinde.
    Gökova otel fiyatları ise konakladığınız döneme ve otelinizin kalitesine, sunduğu hizmete göre farklılık gösterebiliyor. Özellikle yaz aylarında otel fiyatlarında artış görülse de Gökova otel fiyatları genellikle uygun seçenekler sunuyorlar.
    Eğer tüm bu güzelliklere yakından tanık olmak ve bu yaz tatilinizi Gökova’da geçirmek isterseniz sitemizi incelemeniz faydalı olacaktır. Uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon imkânları ile zevkinize ve bütçenize uygun pek çok Gökova otellerini ve Gökova otel fiyatlarını sitemizden öğrenebilirsiniz.