×
TR EN
Istanbul Heybeliada Gezilecek Yerler

Büyükada’dan sonra İstanbul’un en büyük adası olan Heybeliada, Prens Adaları içinde ise en yeşil olanıdır. Adanın eski adı olan Halki ise bir zamanlar adada bakır madeni çıkarıldığından bakır anlamına geldiği için verilmiş.

Heybeliada'da Nereye Gidilir?   

Heybeliada’ya geldiğinizde adanın simgelerinden biri olan Çamlimanı’nı görebilirsiniz. İskeleye ayak bastığınızda hemen sol tarafınızda kalan Deniz Lisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.    

Büyük Rum kilisesi Aya Nikola Kilisesi’ni görebilirsiniz. Aya Yorgi Uçurum Kilisesi’ni, Aya Triada Manastırı’nı ve Aya Spridon Manastırı’nı ziyaret edebilirsiniz.   

Heybeliada denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan Heybeliada Sanatoryumu’nu görebilirsiniz. Türkiye’nin ilk verem hastanesi olan ve Atatürk’ün emri ile açılan yapı, bugün kullanılmamaktadır.    

Ünlü edebiyatçılarımızdan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın müze haline getirilen evini gezebilirsiniz. Yazarın 30 yıl boyunca yaşadığı evi, Kültür Bakanlığı tarafından müzeye çevrilerek halka açılmış. Yazarın kendi el işi olan eşyaları ve kitapları sergileniyor.   

Adanın en güzel eserlerinden biri olan Süslü Mezar’ı görebilirsiniz. Mezar, Aya Yorgi Manastırı yolu üzerinde bulunuyor.    

Uzun yıllar adada yaşayan İsmet İnönü’nün ve ailesinin evini görebilirsiniz. Zaman zaman Atatürk de burada konaklamıştır.    

Adanın en yüksek tepesi olan Değirmen Tepe’ye çıkarak muhteşem bir ada, deniz ve İstanbul manzarasını seyredebilirsiniz. Papaz Tepesi olarak bilinen tepede olan Papaz Okulu’nu görebilirsiniz. Beth Yaakov Sinagogu’nu görebilirsiniz.

×
Fiyat Aralığı
Filtre
Istanbul Heybeliada Otelleri