×
TR EN
Datça Rehberi, Datça Hakkında

Datça: "İklimi, doğal güzellikleri, yiyecekleri ve bozulmamışlığıyla farklı bir tatil yeri - Datça"
    

Datça, Muğla’ya bağlı bir ilçe. Son yıllarda ünü giderek artan bir tatil beldesi aynı zamanda. Klasik tatil beldelerinden kaçanlar, soluğu Datça gibi biraz daha sakin ve doğanın içinde konumlanmış tatil beldelerinde alıyorlar.

Datça’nın el değmemiş ve bozulmamış doğasını, 300 gün güneşli olmasını
, Bozulmamış doğa
sını, Datça’nın bol oksijenli ve sürekli rüzgarlı olması dolayısıyla çok sıcakta bile bunaltmayan havasını, Datça sahilinde sıralanan balıkçıları, Balıkçılardaki meze ve salataların yöreye ait muhteşem bir zeytinyağıyla hazırlanmasını, Oksijen yoğunluğu bakımından dünyadaki 3.yer olarak kabul edilen Datça Yarımadası'nın "Avrupa'nın Sıcak Noktaları" kampanyası çerçevesinde koruma altına alınan dünyanın 100 noktasından biri olmasını, meşhur bal ve bademlerini en önemli özellikleri arasında sayabiliriz.

Datça'da doğa yürüyüşü yapacak güzel parkurların bulunması, mavi bayraklı birçok plajının olması, yılın 300 günü güneşli olması özelliklerinden bazılarıdır. Badem ağaçları ve rengârenk begonvillerine, Datça'nın her tarafında hayranlıkla bakacaksınız. Zeytin ve keçiboynuzu ağaçları ise ayrı bir güzelliktedir. Köylere giderken yol kenarındaki arı kovanları Datça'ya ait kekik balı, çam balı ve keçiboynuzu balı yaparlar.   

Datça Yarımadası’nın tarihi yaklaşık olarak M.Ö. 2000’li yıllara dayanır. Buraya yerleştiği bilinen ilk halk Karyalılardır. Ancak Datça en güzel ve ihtişamlı dönemini Dorlar zamanında yaşamış. Şehir, M.Ö. 4. yüzyılda ekonomik sebeplerle, bugün Knidos Antik Kenti olarak gördüğümüz yere taşınmış. Ada ile kara parçası arasında bağlantı kurularak da iki farklı liman elde etmişler. Bu sayede ticaret, bölgede daha da gelişmiş.    

Persler, Romalılar ve Bizanslardan sonra bölge Türklerin hâkimiyetine girmiş. Dolayısıyla bölgede pek çok farklı kültürün kalıntılarını ve izlerini görebiliriz. Bölgede tarihi aydınlatmak için yapılan ilk kazı çalışmaları ise 1860’lı yıllarda İngilizler tarafından yapılmış.    

Datça doğası, tarihi, denizi ve güzellikleri ile yılın her dönemi pek çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Ancak hala çoğu tatil beldesine göre oldukça sakin ve huzurlu bir yapısı var. Zaten turistlerin beldeyi tercih etme sebeplerinin en başında da sükûnet geliyor. Datça’da hala kalabalıktan uzak kumsallar ve koylar bulabilmeniz mümkün mesela.    

Datça’da gelen turistleri ağırlamak için pek çok konaklama tesisi bulabilirsiniz. Butik ve küçük otellerden apart otellere, pansiyonlara kadar farklı türlerde konaklama tesisleri mevcut Datça’da.    

Datça otelleri genellikle denizin hemen kenarında yer alıyor. Biraz daha gerilerde, yemyeşil doğanın içinde gizlenmiş Datça otelleri de bulabilirsiniz. Dolayısıyla hangi Datça otelinde kalırsanız kalın muhteşem bir doğa ya da deniz manzarasına karşı uyanacaksınız.   

Datça butik otellerinin bazıları yılın her dönemi hizmete açıkken bazıları sadece yaz tatil sezonunda hizmet veriyorlar. Genellikle yaz mevsimi aylarında da oldukça yoğunlar.  Datça butik otellerinin işletmecileri aynı zamanda orada yaşayan ya da tatil yapan halk. Bu sebepledir ki misafir gibi değil de dostları gibi ağırlıyorlar sizi. Oldukça samimi ve sıcak…   

Datça otel fiyatları ise konakladığınız dönemin yanı sıra otelin türüne ve kalitesine göre de farklılık gösterebiliyor. Ancak Datça otel fiyatları genellikle uygun seçenekler sunuyor konuklarına. Biraz daha uygun fiyatlı bir konaklama istiyorsanız Datça butik otellerini tercih etmelisiniz. Hem bütçenize uygun hem de doğanın kucağında, doğayla iç içe bir tatil yapmış olursunuz.   

Datça otellerini, Datça otel fiyatlarını, uygun fiyat seçeneklerini ve rezervasyon olanaklarını öğrenmek için sitemizi inceleyebilirsiniz. İyi tatiller…

Gezlong'dan Notlar:

• Datça’nın özel çevre kurulu tarafından koruma altına alındığını ve %70’inin doğal ve arkeolojik sit alanı kapsamına alındığını, • Datça’da yılın 300 günü masmavi bir gökyüzü olduğunu, • Datça’nın Türkiye’nin en zengin köylülerine sahip olan ilçesi olduğunu, • Datça’nın Türkiye’nin en yüksek eğitim oranına sahip olan ilçesi olduğunu, • Türkiye’de ki en düşük suç oranının Datça’da olduğunu, • Datça'dan 28 km uzaklıkta bulunan Knidos'un bilim, mimarlık ve sanatta oldukça ileri bir kent olduğunu ve antik dünyanın yedi harikasından biri sayılan İskendiye Feneri'nin mimarı Sostratos'un burada yaşadığını, • Datça'ya 1978'e kadar elektrik gelmemiş olduğunu, • Datça için 'Dünyanın en büyük açık hava tımarhanesi' diyen Can Yücel'in Eski Datça'daki müzeye dönüştürülen evinin araştırma dışında sadece şairin ölüm yıldönümü olan 12 Ağustos'ta açıldığını biliyor muydunuz?

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
Filtreler
Datça Otelleri
4.6
Datça (Merkeze 3M)
Ege Denizi'ni ve Akdeniz'i buluşturan, Güzellik Tanrıçası Afrodit'in diyarı Knidos'u baş tacı yapan Datça...
4.4
Datça (Merkeze 100M)
Ege ile Akdeniz’in kesişme noktasında eşsiz, masmavi ve ışıl ışıl bir deniz düşünün, muhteşem gökyüzü ve adeta...
4.4
Fırsat Detayı

Balayı Çiftlerine Özel
Odaya şarap ikramı
Oda süslemesi

Datça
4 stüdyo, 7 süit odası ile, tipik taş evlerde aradığınız huzuru Eski Datça Evleri nde bulacaksınız. Yorgun...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.3
Datça Mesudiye
Birçok yere göre burayı farklı kılan Datça yarımadası’nın muhteşem koyu, fesleğenler içinde kaybolmuş bir...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.5
Datça Ovabükü
Doğayla iç içe Datça Ovabükünde yer alan otel, 2017 sezonunda siz değerli misafirlerimizin hizmetine girdi. Yeni...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.6
Fırsat Detayı

Balayı Çiftlerine Özel
Odaya şarap ikramı
Oda süslemesi
Odaya meyve sepeti ikramı

Datça Palamutbükü
Datça'nın en güzel yeri Palamutbükü'nde denize sıfır, kendisine ait plajı bulunan Otel Mavi Beyaz da  2 kişilik...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.6
Datça Mesudiye
Begonvillerle çevrelenmiş, deniz, dağ ve köy manzaralı, bahçeli şirin bir taş ev. Şömineli geniş bir salon, 2 yatak...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.7
Datça
Koop Suites; Ege Kiyilarinin doğası, koyları ve tarihi zenginlikleriyle en bakir köşelerinden birisi olan Datça...
Şuan Kapalı Rezervasyon
5.0
Datça
YAGHANE OTEL VE ELİA RESTAURANT'IN HİKAYESİ Bizim Hikayemiz...Bir Datça tatiliyle başladı her şey...Kızımız...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.2
Datça Mesudiye
Hayal ettiğiniz bir tatili yaşamak artık hiç te zor değil ! Sadece bunun ayrıcalığından yararlanmak için Datça 'nın...
Şuan Kapalı Rezervasyon
4.4
Fırsat Detayı

8 Haziran tarihine kadar telefon ile yapılacak konaklamalarda %20 indirim uygulanıyor. İndirimlerden yararlanabilmek için son rezervasyon tarihi 15 Şubat. Özel günler dahildir.

Datça (Merkeze 4KM)
Datça Villa Aşina , Simi ve Rodos adalarının manzarasına hakim bir tepede şehir merkezine yakın ama...
Şuan Kapalı Rezervasyon