Edirne Rehberi

Edirne Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Edirne: Türkiye ile Yunanistan arasında sınır olan, Meriç Nehri ile sulanan toprakları ile yüz yıldan fazla bir süre Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış Edirne, Marmara Bölgesi’nin Trakya Bölümü’nde yer alıyor.   

18. yüzyılda Avrupa’nın en büyük yedi- sekiz şehrinden biri olan Edirne, bugün de eskiden kalan camileri, hanları, hamamları, çeşmeleri ve mistik atmosferi ile görülmeye değer bir şehir.   

Meriç ve tunca nehirlerinin birleştiği yerde yer alan Edirne, pek çok farklı imparatorluğun hüküm sürdüğü topraklarında köklü bir kültüre sahip. Havası, tarihi, doğası, tarihi eserleri ve her köşe başında sıcacık ve samimi insanları ile küçük bir şehir.   

Edirne’nin yerleşim olarak tarihi oldukça eskilere dayanır. Bölgeye ilk yerleşen topluluk ise Traklar. Edirne’nin o zamanlarda kullanılan ve bilinen en eski ismi Odrysai'dir. Sonraları kente Uscudama da denmiştir. Kent, milattan önceki yıllarda Romalıların hakimiyetine geçmiştir. Roma Kralı Hadrianus’un emriyle kente Hadrianopolis adı verilmiştir. Uzun yıllar Roma ve sonrasında Bizans İmparatorluğu’nun hakimiyetinde bulunan kent Türkler fethedinceye kadar Bizanslıların elinde kalmıştır. 1361 yılında Osmanlı topraklarına katılan Edirne, 1365 yılında da Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti yapılır. 1453 İstanbul’un fethine kadar da başkent olarak kalır. Lozan Antlaşması ile de bugünkü sınırlarına kavuşmuştur.   

Edirne’nin adı, kentin Latince ve Yunanca ismi olan Hadrianopolis sözcüğünün Türkçede Edrenebol, Edrene ve Edirne olarak değişmesi ile bugünkü şeklini almıştır.   

Edirne, Osmanlı İmparatorluğu’nun kültürel ve tarihi izlerini hala taşıyan bir şehirdir. Osmanlı’nın en ünlü sanatçılarından Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii’nden tutun da 1360’lı yıllardan bu yana yapılan Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile eski zamanların kültürünü günümüzde de yaşatır. Edirne’de bugün hemen her sokakta, her köşe başında tarihi anlatan izler görebilirsiniz.   

Edirne tüm bu sayılan tarihi ve kültürel özellikleri ile yılın her dönemi pek çok turisti ağırlıyor. Gerek yerli gerekse de yabancı pek çok turisti Edirne sokaklarında gezerken görebilirsiniz. Edirne’de gelen misafirlerin konaklaması için pek çok Edirne oteli de bulunuyor.   

Edirne otelleri genellikle şehir merkezinde ya da civar ilçelerde konumlanmışlar. Bulundukları mevkiler merkezi noktalara ve tarihi yerlere oldukça yakın. Zaten Edirne küçük ve düzenli bir kent. Dolayısıyla hangi Edirne otelinde konaklarsanız konaklayın, ulaşım olanakları ve gezi planı oldukça kolay olacaktır.
    Edirne otelleri yılın her dönemi hizmete açıklar. Genel olarak oda kahvaltı ya da yarım pansiyon hizmet veriyorlar. Ancak gün içinde hem Edirne’nin lezzetli yemeklerini hem de hemen yanı başınızdaki Yunan kültüründen lezzetleri bulabilmeniz mümkün.   

Edirne butik otelleri sadece kültürel ve turistik amaçlı ziyaretleriniz için değil; iş toplantılarınız, seminerleriniz ve özel davetleriniz için de uygun imkanlara sahipler. Günümüz modern imkanları Edirne butik otellerinin zevkli dekorasyona sahip odalarında bulabilirsiniz. Bir konaklamadan beklediğiniz her şey Edirne otellerinde var.   

Edirne otel fiyatları ise genel olarak uygun. yılın her dönemi açık olduklarından dönemsel fiyat farklılıkları pek yok. Herkesin bütçense uygun bir Edirne oteli mevcut.   

Sitemizi inceleyerek Edirne otelleri, Edirne otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Tarihle iç içe, iyi tatiller.