Edirne Küçük ve Butik Otelleri
Haritada Göster
Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
27.05.2024
Çıkış
28.05.2024
Misafirler
2 misafir
5.0 · Harika · 3 yorum
Katre Taşodalar, Edirne
En iyi fiyat alınıyor

Edirne Küçük ve Butik Otelleri

Yıllar boyu Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış Edirne, bugün de Bulgaristan ve Yunanistan ile sınırımızı oluşturan tarihi ve turistik öğelerle örülü bir şehirdir. Tarihteki rollerinden bugüne kadar getirdiği pek çok cami, tarihi eser, köprü bulunmaktadır. Ünlü sanatkâr Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dediği meşhur Selimiye Camii, Edirne’de görülmeye değer sayısız eserden sadece biridir. Meriç Nehri, Ainos Antik Kenti görülmeye değer diğer yerler arasındadır. Yılın her döneminde turistik, kültürel, tarihi ve iş gibi pek çok farklı amaçlı turisti ağırlayan Edirne’de gerek şehir merkezinde gerekse merkezin gerisinde konumlanmış, büyüklü küçüklü pek çok otel bulabilirsiniz. Her ne amaçla konaklarsanız konaklayın Edirne otellerinde en kaliteli hizmeti alacaksınız ve Edirne Mutfağı’nın lezzetlerinden tatma imkânı bulacaksınız. Osmanlı’ya başkentlik yapmış Edirne’yi yılın her döneminde ziyaret edebileceğiniz gibi her dönemde uygun fiyat seçeneklerini de bulabilirsiniz.

Edirne'ye Tatile Ne Zaman Gidilir?

Edirne'ye tatil için en uygun zamanlar genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Ancak, tercihlerinize ve aktivitelerinize bağlı olarak farklı mevsimlerde de keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Edirne'ye Nasıl Gidilir?

Bugün hemen her şehirden, özellikle de Marmara Bölgesi’nden Edirne'ye ulaşım oldukça kolay. Otobüsle gelmek isteyenler için pek çok büyükşehirden Edirne’ye her gün otobüs seferleri mevcut.

Kendi aracıyla gelmek isteyenler içinse bazı yol bilgilerimiz şöyle:
•    Tekirdağ - Edirne arası yaklaşık 142 kilometre ve 1 saat 45 dakika sürmektedir.
•    İstanbul - Edirne arası yaklaşık 240 kilometre ve 2 buçuk saat sürmektedir.
•    Ankara - Edirne arası yaklaşık 690 kilometre ve 6 saat 40 dakika sürmektedir.
•    Bursa – Edirne arası yaklaşık 470 kilometre ve 5 saat sürmektedir.
•    İzmir – Edirne arası yaklaşık 800 kilometre ve 8 saat 50 dakika sürmektedir.

Edirne'de Mutlaka Gezilmesi Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Senelerce Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış, zamanında Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan Edirne’de görmeniz gezmeniz gereken pek çok yer var.
Her şeyden önce Edirne sokaklarında ve tarihi çarşısında gezmelisiniz. Her yeri tarih kokan Edirne’nin sokaklarının mistik havası sizi de büyüleyecektir.
Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” diye bahsettiği Selimiye Camisi’ne gitmelisiniz. Caminin avlusundan tutun da içerisindeki çinilere kadar, atmosferi ve yapısı oldukça büyüleyici. Caminin mimarisinde oldukça farklı mesajlar da gizlidir. Tek kubbeli olan cami de bu Allah’ın birliğini simgelerken, pencerelerin 5 kademeli oluşu İslam’ın beş şartını, dört olan vaaz kürsüleri de İslam’da yer alan dört farklı mezhebi simgeler.
Selimiye dışında Edirne’de çok sayıda cami bulunur. Üç Şerefeli Camii, Muradiye Camii, Eski Camii, II. Beyazıt Camisi ve külliyesi, Sokullu Camii ve Fatih Camii gibi camileri gezebilirsiniz.
Sweti George Kilisesi ve Yahudi Havrası’nı ziyaret edebilirsiniz. Edirne’nin tarihi kervansaraylarını, köprülerini ve çarşılarını gezebilirsiniz.
Edirne’de koruma altına alınan Gala Gölü Tabiat Parkı’nı gezebilirsiniz. Ege Denizi kenarında yer alan Edirne plajlarına gidebilirsiniz.
I. Murat tarafından yaptırılan Edirne Sarayı’nı ziyaret edebilirsiniz. Enez (Ainos) Antik Kenti’ni ve Lalapaşa ilçesinde bulunan Dolmenler’i görebilirsiniz. Edirne Müzesi, Türk İslam Eserleri Müzesi ve Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Edirne’nin merkezinde, hemen her sokağında görebileceğiniz ahşap ve tarihi Edirne Evleri’ni gezebilirsiniz. Balkanlar’ın en büyük akarsularından biri olan Meriç Nehri’ni görebilirsiniz.

Edirne Alışveriş Önerileri

Baharat Alışverişi

Edirne, zengin baharat çeşitleriyle ünlüdür. Şehirdeki baharat dükkanlarını ziyaret ederek taze ve kaliteli baharatlar satın alabilirsiniz. Özellikle Meriç Nehri kıyısındaki baharat satıcıları, yöresel ve egzotik baharatları bulabileceğiniz yerlerdir.

El Sanatları

Edirne'de geleneksel el sanatlarına yönelik ürünler bulabileceğiniz birçok dükkan bulunmaktadır. El yapımı seramikler, dokuma ürünler, bakır işlemeleri ve ahşap oymacılığı gibi ürünleri satan mağazaları ziyaret ederek özgün ve benzersiz hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Yöresel Lezzetler

Edirne'nin yöresel lezzetleri, tatilinizden hatıra olarak alabileceğiniz harika hediyelikler olabilir. Edirne peyniri, Edirne köftesi, Edirne ciğeri ve diğer yöresel lezzetleri satan mağazalardan alışveriş yaparak şehrin gastronomik mirasını evinize taşıyabilirsiniz.

Edirne'de Eğlence Önerileri

Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Edirne'nin en ünlü etkinliklerinden biri olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri, her yıl Temmuz ayında düzenlenir. Bu festival, geleneksel Türk güreşi olan yağlı güreşleri izlemek için mükemmel bir fırsattır ve renkli bir atmosfer sunuyor.

Edirne Tarihçesi

 Edirne'nin antik dönemdeki adı "Orestias" veya "Orestiada" olarak bilinir. Bu dönemde şehir, Trak kabilelerinden Odrisler'in hakimiyeti altındaydı. Orestias, antik Yunan döneminde de önemli bir şehirdi ve Makedonya Krallığı ile sık sık mücadele etmiştir.  MÖ 46'da Roma İmparatorluğu'nun egemenliği altına giren Edirne, bu dönemde önemli bir ticaret merkezi haline geldi. Roma döneminde şehirde birçok yapı inşa edildi ve zenginleştirildi.  395 yılında Roma İmparatorluğu'nun ikiye bölünmesiyle Edirne, Bizans İmparatorluğu'nun egemenliği altına girdi. Bu dönemde şehir, Bizans İmparatorluğu'nun Trakya eyaletinin önemli bir merkezi haline geldi. Edirne, Osmanlı İmparatorluğu'nun fethiyle 1361 yılında Osmanlı hakimiyetine girdi. Osmanlılar döneminde şehir, başkent İstanbul'a yakın konumuyla stratejik bir öneme sahipti. Osmanlılar döneminde Edirne, önemli bir kültürel ve ticaret merkezi haline geldi. Osmanlı İmparatorluğu'nun 1365-1453 yılları arasında başkenti olarak hizmet verdi. Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra Edirne, 20. yüzyılın başlarında Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki savaşlarda önemli bir rol oynadı. 20. yüzyıl boyunca Türkiye'nin bir parçası olarak Edirne, modern bir şehir haline geldi ve bugün önemli bir turistik ve kültürel merkezdir.

Edirne Neyi ile Ünlü?

Osmanlı İmparatorluğu'nun Başkenti

Edirne, Osmanlı İmparatorluğu'nun 1365-1453 yılları arasında başkenti olmuştur. Bu nedenle şehir, birçok tarihi ve mimari esere ev sahipliği yapar. Osmanlı döneminden kalan camiler, köprüler, hamamlar, saraylar ve çarşılar Edirne'nin tarihini ve kültürünü yansıtıyor.

Selimiye Camii

Edirne'nin en önemli simgelerinden biri olan Selimiye Camii, Osmanlı dönemi mimarisinin en önemli eserlerinden biridir. Mimar Sinan tarafından yapılmış olan cami, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor.

Tarihi ve Kültürel Miras

Edirne, birçok tarihi ve kültürel mirasa ev sahipliği yapar. Bunlar arasında Edirne Sarayı, Eski Camii, Üç Şerefeli Camii, Saatli Köprü, Tunca Nehri kıyısındaki çeşmeler ve Osmanlı dönemi çarşıları bulunuyor.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Edirne, dünyanın en eski ve en önemli yağlı güreş festivali olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne ev sahipliği yapar. Her yıl Temmuz ayında düzenlenen bu festival, Türk kültürünün önemli bir parçasıdır.

Edirne Mutfağı

Edirne, lezzetli ve çeşitli yemekleriyle de ünlüdür. Ciğer, köfte, Edirne peyniri, yaprak ciğeri, ve tava ciğeri gibi yerel lezzetler Edirne mutfağının önemli tatları arasındadır.

Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler

Edirne, çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapar. Kakava Festivali, Karnaval, Uluslararası Balkan Şehirleri Müzik Festivali gibi etkinlikler şehrin sosyal ve kültürel yaşamını zenginleştirir.

Edirne'de Nerede Denize Girilir?

Edirne, iç kesimlerde bulunan bir şehir olduğu için deniz yoktur.

Edirne'de Yapılacak En İyi Şeyler

Tarih kokan bu şehre geldiğinizde Edirne sokaklarında, tarihi çarşısında yürüyüş yapmalısınız. Edirne’de pek çok yer görebileceğiniz köprüleri, çeşmeleri ve küçük çarşıları gezebilirsiniz. Bolca fotoğraf çekebilirsiniz.
Tarihi ve ahşap Edirne Evleri’ni gezebilirsiniz. Edirne’nin ünlü ve tarihi Ali Paşa Kapalı Çarşısı’nda alışveriş yapabilirsiniz.
Mimar Sinan’ın ünlü eseri Selimiye Camisi’ni ve şehirde bulunan Osmanlı döneminden kalma pek çok camiyi ziyaret edebilirsiniz. Kilise ve havraları gezebilirsiniz. Edirne merkezde yer alan müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Enez Antik Kenti’ni, Dolmenler’i görebilirsiniz. koruma altına alınan Gala Gölü Tabiat Parkı’na gidebilirsiniz.
Meriç Nehri ya da deniz kenarında yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. 2010 yılında UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Kabul edilen ve her yıl haziran ayının son haftasında yapılan, dünyaca ünlü Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni izleyebilirsiniz.
Mayıs ayında düzenlenen Kakava Şenlikleri’ne katılabilirsiniz. Hıdırellez, Trakya’da bu şenliklerle kutlanır.  Meriç Deltası’nda kuş gözlemciliği yapabilirsiniz. Edirne ormanlarında kamp kurabilirsiniz.

Edirne'de Yeme – İçme Önerileri

Edirne tarihten bugüne taşıdığı köklü kültürünü mutfaktaki lezzetlere de yansıtmış. Günümüzde gerek Osmanlı’dan gerekse de yakınlarındaki Yunanistan ve Bulgaristan’dan pek çok farklı kültürle harmanlanmış, oldukça lezzetli bir Edirne mutfağı var.
Edirne mutfağının en ünlü lezzetli ciğer tava, Edirne yaprak ciğeri olarak da bilinir. Abartısız ülkemizdeki en lezzetli ciğer tavayı Edirne’de yiyebilirsiniz. Mutlaka tatmanız gereken bir diğer lezzet ise elbasan tava. Bu iki harika lezzetin dışında Edirne’nin yöresel lezzetlerinden bazıları tarhana, badem ezmesi, ciğer sarma, akıtma, hardaliye, satır kebabı, etli marul sarması, katmerli pazı böreği, nohutlu ekmek, etli kandil mantısı, Rumeli beğendisi, Rumeli paçası, mamzana, gaziler helvası, belmuş, peynir tatlısı, nişasta helvası ve bulgurlu kol böreği gibi oldukça lezzetli ve değişik yemeklerdir. Fırsat bulursanız birçoğunu denemenizi öneririz.
Yöresel lezzetlerin dışında Edirne’de tatlı su ve deniz balıklarını da bulabilirsiniz. isterseniz güzel bir balık lokantasında mevsim balıklarının tadına bakabilirsiniz.
Edirne merkezde fast food restoranları, kafeler, ızgara et ürünleri, pide, kebap, lahmacun gibi yiyecekleri de bulabilirsiniz.

Edirne'de Çocuk Dostu Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Edirne'de çocuk dostu küçük ve butik otel seçenekleri için küçük oteller sitesine göz atabilirsiniz.

Edirne'de Denize Sıfır Konumda Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Edirne, iç kesimlerde bulunan bir şehir olduğu için denize sıfır konumda otellere sahip değildir.

Edirne'de Tekerlekli Sandalyeye Uygun Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Edirne'de tekerlekli sandalyeye uygun küçük ve butik otel seçenekleri için küçük oteller sitesine göz atabilirsiniz. 

Edirne İleri Yaş Dostu Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Edirne'de ileri yaş dostu küçük ve butik otel seçenekleri için küçük oteller sitesine göz atabilirsiniz.

Edirne Hayvan Dostu Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Edirne'de hayvan dostu küçük ve butik otel seçenekleri için küçük oteller sitesine göz atabilirsiniz.

Edirne Havuzlu Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Edirne'de havuzlu, küçük ve butik tarzda oteller bulmak biraz daha zor olabilir.

Edirne Her Şey Dahil Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Edirne'de her şey dahil küçük ve butik otel seçenekleri için küçük oteller sitesine göz atabilirsiniz.

Edirne Otellerinde Erken Rezervasyon Fırsatları

Edirne'de otellerde erken rezervasyon fırsatları genellikle otellerin web sitelerinde veya çevrimiçi rezervasyon platformlarında sunulmaktadır. Bu fırsatlardan yararlanarak tatiliniz için uygun fiyatlarla konaklama sağlayabilirsiniz. İşte 

Otellerin Resmi Web Siteleri

Edirne'deki otellerin resmi web sitelerini ziyaret ederek erken rezervasyon fırsatlarından haberdar olabilirsiniz. Genellikle oteller, erken rezervasyon indirimleri veya özel teklifler hakkında bilgi vermek için web sitelerini kullanırlar.

Çevrimiçi Rezervasyon Platformları

Booking.com, Hotels.com, Expedia gibi çevrimiçi rezervasyon platformları, Edirne'deki otellerde erken rezervasyon fırsatları sunabilir. Bu platformlarda arama yaparak, erken rezervasyon indirimlerinden ve özel tekliflerden yararlanabilirsiniz.

Sosyal Medya

Edirne'deki otellerin sosyal medya hesaplarını takip ederek, güncel kampanya ve indirimlerden haberdar olabilirsiniz. Oteller genellikle sosyal medya üzerinden özel teklifler ve promosyonlar paylaşırlar.

E-mail Abonelikleri

Birçok otel, e-mail bültenlerine abone olan müşterilere özel indirimler ve fırsatlar sunar. Edirne'deki otellerin e-mail bültenlerine abone olarak, erken rezervasyon fırsatlarından haberdar olabilirsiniz.

Etiketler: Edirne, Edirne Küçük ve Butik Otelleri, Edirne Çocuklu Oteller, Edirne Tarihi, Edirne Yemekleri, Edirne Gezilecek Yerler, Edirne'de Görülmesi Gereken Yerler

Edirne Gezi Rehberi için blog sayfamızı ziyaret edin.

Sıkça Sorulan Sorular

Edirne bölgesinde manzarası ile dikkat çeken oteller hangileridir?
Vakti zamanında Rüstem Paşa'nın kervansarayı olan Taşodalar Hotel, şimdilerde kişiliği olan tarihi bir yapı olarak konuklarını ruhundan ve zarafetinden ödün vermeden, konforlu ve otantik odalarında ağırlıyor. Hava karardıktan sonra Selimiye'nin görüntüsü büyülü bir sahne gibi parlıyor...
Edirne bölgesinde aileler için en uygun oteller hangileridir?
Hotel Edirne Osmanlı Evleri, hakiki bir eski zaman evi. Konukseverlik içten.
Edirne bölgesinde olan otellerin ortalama fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Edirne bölgesindeki hangi oteller güzel kahvaltı servisine sahip?
Mihran Hanım Konağı Anadolu usulü, çeşidi bol serpme kahvaltı sunuyor.
Edirne bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Keşan Havaalanı Edirne'ye 122 km uzaklıkta. Sayfamızdaki tavsiyelerimizi inceleyebilirsiniz.
Edirne bölgesinde merkeze yakın oteller hangileri?
Mihran Hanım Konağı Edirne gibi harikulade güzel bir tarihi kentin göbeğinde.
Edirne bölgesinde bulunan yetişkin otelleri hangileridir?
Hotel Edirne Osmanlı Evleri, meydana 1 km uzaklıkta eski usul bir konak. Yöreye ve tarihe saygılı kişiler tarafından işletiliyor. Restoranlarındaki lezzetleri de muhakkak tatmalısınız.
Edirne bölgesinde Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi yakınlarındaki oteller hangileridir?
Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi meydana yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunuyor. Tavsiye ettiğimiz otelleri sitemizden inceleyebilirsiniz.
Edirne bölgesinde Mecidiye Köprüsü yakınlarındaki oteller hangileridir?
Mecidiye Köprüsü 19.yüzyılda Meriç Nehri üzerine yapılmış. Etrafında oturabileceğiniz keyifli kafeler bulunuyor. Tavsiye ettiğimiz otelleri sitemizden inceleyebilirsiniz.
Edirne bölgesinde Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi yakınlarındaki oteller hangileridir?
Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi 16. yüzyılda, Mimar Sinan tarafından, müthiş bir estetik ve teknik kusursuzluk ile yapılmış. İnce ve zarif dört minaresi olan cami, dünya mimarlık tarihinin literatüründe de şaheser olarak nitelendiriliyor. 2011 yılından beri de UNESCO Dünya Mirası Listesinde. Tavsiye ettiğimiz otelleri sitemizden inceleyebilirsiniz.