Alaçatı Ne Yenilir Ne İçilir?

Alaçatı Ne Yenir İçilir? Birbirinden lezzetli yerel restoran ve mutfakları Alaçatı kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır.

Alaçatı

Alaçatı'da Ne Yenir, Ne İçilir?

Alaçatı’da yemek yemek, Alaçatı kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Yörenin otlarını, deniz ürünlerini tadabileceğiniz, yerel mutfağın örneklerini keyifle tüketeceğiniz restoranlardan, dünya mutfaklarına kadar çok alternatifiniz var Alaçatı’da...

    

Bu yemek seremonisine Ege’nin ve yakın çevrenin içkileri eşlik ettiğinde bir kez daha doğru yerde olduğunuzu anlarsınız. Her sokağında sürpriz bir restoran çıkıverir karşınıza. Her biri özenli, her biri dostça sizi karşılar. Her şey geçmiş kokar. Kim bilir neler yaşandı bu evlerde, diye dar sokaklarda dolaşırken, bir binanın içinde ya da bahçesinde yemek yerken bulursunuz kendinizi. Bir de Alaçatı restoranlarında yemekten sonra, yörenin toprağında yetişen ve size ikram edilen sert kavundan mutlaka tadın.

    

Bu işin bir de köy kahvaltısı kısmı var ki... Zaten güne tüm dünyalılardan daha avantajlı başlarsınız. Dünyada yalnızca bu yörede yetişen ve dalında olgunlaşan hurma zeytini de tatmak gerek. Ev yapımı çeşit çeşit reçeli ise denemeden geçmeyin.

    

Ev yapımı limonatalar, sakız muhallebisi, sakız tatlısı, sakız kurabiyesi, adaçayı Alaçatı sofralarının vazgeçilmezleri. Yemek sonrası Alaçatı’nın dar sokaklarında yapılan küçük bir gezinti sizi deliksiz bir uykuya hazırlayacaktır.   

Çeşme'de balıklardan; kırmızı barbun ve deniz levreği onlara alternatif çipura, levrek, ahtapot ve midyeyi deneyebilirsiniz. Çeşme'ye özel incir reçeliyle sunulan "şeker işi", kuru sıkma, kaz budu, bademli süt ve ızgara sandviç "kumru"yu tatmalısınız. Bunun yanında yöre kavunları ve enginarları da deneyin. Son olarak Çeşme sakız likörü ve reçelini hem tadın hem de giderken yanınızda götürün.

PORT NİYAZİ BALIKÇISI VE ALAÇATI MARİNA ...

Alaçatı Marina Çeşme yarımadasının Güney Ege’ye açılan yüzü oldu. Ev sahipliği yaptığı yelkenliler ve tekneler burayı üs alarak Seferihisar, Samos, Furni, İkarya, Patmos, Arki, Lipsi, Leros rotasını gerçekleştirebiliyor. Ayrıca civardaki ıssız koylarada günübirlik deniz keyfi yapabilmeyi de mümkün kılıyor Alaçatı Marina.

Bizim için bu marinayı çok özel yapan bir faktör daha var, o da Port Balık Niyazi’nin tazecik günlük lezzetleri. Şimdiye kadar yediğimiz en lezzetli mezeler, salatalar, balıklar burada. Bizim favorilerimiz köz patlıcan, deniz börülcesi, terleten, fava, ızgara kalamar, ahtapot güveç, lağos ve levrek şiş, kazandibi ve irmikli parmak tatlısı. En önemlisi diğer balıkçıların üstüste kalabalığı ve gürültüsü yerine burada sakin ve nezih bir atmosfer yakalıyorsunuz. Yaz kış açık Port balıkçısı, Alaçatı tutkunlarının vazgeçilmez durağı.

Marina’da bir başka lezzet durağı da iki yakanın (Türkiye ve Yunanistan) lezzet ustalığını harmanlayan deniz mahsülleri restoranı Kydonya. Port’un yeni sürprizi ise Club 29. 2014 yazına hızlı bir giriş yapan Club 29, Alaçatı gecelerinin vazgeçilmez eğlence mekanı olmaya şimdiden aday.

Yazı: Yolculuk Terapisi www.yolculukterapisi.com