Alaçatı Rehberi

Alaçatı: Yunan evlerini andıracak tarzda takdir edilesi yerlerden biri Alaçatı. Şu sıralar Alaçatı şirin mi şirin Alaçatı butik otel ve Alaçatı otelleri ile adından bahsettiriyor. Sizin için de zevkinize ve bütçenize uygun bir Alaçatı oteli, sitemizde mutlaka var. Bizler de sizlere Alaçatı otelleri hakkında güzel mi güzel bir rehber çıkardık.    

Çeşme, Ege’nin son yıllarda yükselen turizm yıldızıdır. Yarımadanın iki yanında yer alan deniz ve farklı imkânlar bir de son yapılan TEM otoyolu bölgeye ciddi hareketlilik getirmiştir. Alaçatı keşfedilen bir köyden, şu anda küçük otellerin, çeşme butik otellerin ve restoranların olduğu alternatif mekân halini almıştır. Ilıca, Çeşme’ye girerken solda, sıcak denizi ve bahçeli evlerin yoğun olduğu bir beldedir. Karaburun ise yarımadanın en kuzey bölümüdür, uzak ama kendi içinde doğa alternatifi ve sakinliği olan bir yöredir.
Çeşme'de Görülmesi gereken yerler? 
   

Çeşme Kalesi ve Ildırı görülmesi gereken yerlerdir. Alaçatı evleri ve sokakları da keşfedilmesi zevk verecek bir görüntüde ve ahenktedir. Ilıca’nın termal su kaplıcalarını da ziyaret etmenizi öneririz.

İzmir - Alaçatı, 1850’lere kadar limanda kurulu bir kasaba iken o yıllarda etraf yağışlarla iyice bataklık haline gelir ve halk sıtmadan kırılmaya başlar. Bunun üzerine bataklığı kurutmak için Ege adalarından Rum işçiler getirtilir. Gelenler, denizden 1000 metre içeride, civardaki yumuşak beyaz taşı işleyerek bugün hayranlıkla koruduğumuz evleri inşa ederek yeni Alaçatı'yı kurarlar. Toprak bağcılık, zeytincilik, badem, dut ve sakız tarımı için çok elverişlidir. Limandaki şarap fabrikasından dünyanın her yerine Alaçatı şarapları gönderilir. 
   

1914’te patlayan Balkan Savaşı’na kadar olan 60 yıl, Alaçatı'nın en parlak dönemidir. Savaş, göçü de beraberinde getirir, 1924'te mübadele ile Alaçatı artık Kosova, Bosna ve Selanik göçmenlerinin yerleştirildiği bir kasabadır.
    Alaçatı’da mübadeleden 1980'lere kadar tütüncülüğe dayalı, çok da parlak olmayan bir ekonomi vardır. Kasabanın kaderi 1990’lardan sonra wind surf meraklılarının gelmesiyle değişmeye başlar; bu arada taş evler de keşfedilir, onarımlar başlar. 
   

Bugün Alaçatı dünyadaki en popüler windsurf merkezlerinden biri ve bakir, bembeyaz kumsallarıyla, korunmuş mimari dokusuyla, güler yüzlü ve ilerici halkıyla, pek çoğunu kadınların işlettiği özenli otel, restoran, cafe ve butikleriyle, tekrar canlanmaya başlayan bağcılık, zeytin ve lavanta tarımıyla, haklı olarak, Türkiye’nin en güzel kasabalarından biri haline gelmiştir.
   

Alaçatı'yı, Türkiye'nin son yıllardaki en gözde tatil beldesi haline getiren unsurlardan birisi de, dünyaca ünlü windsurf alanı ve kumsallarıdır.ALAÇATI WINDSURF PARADISE

   

Merkeze 4 km. uzaklıkta, Alaçatı yat limanının yanında, enlemesine 500 m. ve boylamasına 330 m. sığ alan bulunmaktadır. Dolayısıyla hiç yüzme bilmeyenler için dahi, bu kadar büyük alan, windsurf öğrenmek için ilk aşamada yeterlidir. Rüzgâr sörfü kulüplerinin yer aldığı Yumru Koy'un kıyıdan kıyıya uzaklığı 1900 m’dir. Doğu kıyısının dağ olması, açık deniz korkusunu ortadan kaldırmaktadır. Alanın üç bir tarafı kara ile çevrilidir, sadece güney kısmı açıktır, bu nedenle oldukça güvenlidir. Bu koyda rüzgâr sörfünün yanı sıra, kite sörf de yapılmaktadır.

RÜZGÂR DEĞİRMENLERİ

   

Çeşme Alaçatı'ya girer girmez, beldemizin en yüksek tepesinde eski yel değirmenleri gözünüze takılır. Bu taş değirmenler 1850-1900 yılları arasında un öğütmek amacıyla inşa edilmiştir.
   

Yıllar sonra gelişen teknoloji ve artan enerji açığı bütün ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de enerji kaynakları üzerinde daha fazla düşünülmesi ve hızlı bir şekilde alternatiflerin üretilmesini gerekli hale getirmiştir. 1998’de Türkiye’nin ilk rüzgâr enerji santrali Alaçatı’da kurulmuştur. Alaçatı Rüzgâr Enerjisi Santrali (ARES) 12 adet rüzgârgülü ve 44 türbinden oluşmaktadır. Toplam elektrik üretimi 7.2 MegaWatt’tır.

Rüzgarın hızı saniyede 25 metreye erişip, kanatların dönüş hızı dakikada 29 tur olunca, elektrik üretilmeye başlanır. Rüzgardan maksimum verimi almak için, türbinler sürekli olarak rüzgara doğru dönerler. Her bir kanadın uzunluğu 22 metre olduğundan toplam rotorun çapı 44 metredir. Yükseklikleri ise 45-50 metredir.
Bu arada, beldemizde Karaköy sırtlarında yeni kurulan rüzgar enerji çiftliğinde 49 türbin ile 80 MW elektrik üretilmektedir. Daha birçok firma bölgemizde fizibilite veya sözleşme aşamasında beklemektedir. Alaçatı tüm yurtta rüzgar enerjisi konusunda bir örnek oluşturmuştur ve Çanakkale, Balıkesir, Akhisar, Datça ve Bodrum gibi yörelerimizde de bu tür yatırımlar başlamıştır. Türkiyenin karasal alandaki rüzgar potansiyeli 55.000 MW tır.

Alaçatı, 1850 lere kadar limanda kurulu bir kasaba iken o yıllarda etraf yağışlarla iyice bataklık haline gelir ve halk sıtmadan kırılmaya başlar. Bunun üzerine bataklığı kurutmak için Ege adalarından Rum işçiler getirtilir. Gelenler denizden 1000 metre içeride, civardaki yumuşak beyaz taşı işleyerek bugün hayranlıkla koruduğumuz evleri inşa ederek yeni Alaçatı’yı kurarlar. Toprak bağcılık, zeytincilik, badem, dut ve sakız tarımı için çok elverişlidir. Limandaki şarap fabrikasından dünyanın her yerine Alaçatı şarapları gönderilir.
1914’te patlayan Balkan Savaşına kadar olan 60 yıl Alaçatı’nın en parlak dönemidir. Savaş göçü de beraberinde getirir, 1924’te mübadele ile Alaçatı artık Kosova, Bosna ve Selanik göçmenlerinin yerleştirildiği bir kasabadır.
Alaçatı’da mübadeleden 1980’lere kadar tütüncülüğe dayalı, çok da parlak olmayan bir ekonomi vardır. Kasabanın kaderi 1990 lardan sonra wind surf meraklılarının gelmesiyle değişmeye başlar; bu arada taş evler de keşfedilir, onarımlar başlar; 2001 yılında TaşOtel’in de açılmasıyla “korumacı turizm” başlar...

Mimari
Alaçatı'nın dar sokaklarında yer alan iki katlı, arka avlulu taş evlerin çoğu 100-150 yaşında. Sokaklar güneşi az, rüzgarı çok alacak şekilde düzenlenmiş. 2001 yılında Taş Otel'in açılmasından sonra yüzlerce ev konut, otel veya restoran olarak restore edildi ve Alaçatı 2005 yılında "kentsel sit" ilan edildi.

Rüzgar sörfü
Rüzgar sörfü meraklıları Alaçatı'nın Yumru Koyunu 1990 larda keşfettiler. Bugün sayısı 10 civarında olan  rüzgar sörfü okulu ile Alaçatı dünyanın en önemli sörf merkezlerinden biri. Konumu ideal: Sürekli karadan esen rüzgar var, dalga yok, plaj sığ ve kumluk, yeni başlayanlar için çok uygun; koyun ortası ise derin ve daha fazla rüzgar aldığı için ileri düzeydeki sörfçüler için de ideal.
 
Plajlar
Alaçatı Çeşme yarımadasının "ince belinde" yer aldığından 3-15 km arasındaki measfelerde onlarca plaj var. Gençler için müziği ve eğlencesi bol olan "beach club"lardan sukunet arayanlar için bakir plajlara kadar bir çok seçenek var. Alaçatı'nın kuzeyinde Ilıca Plajı, güneyinde Çark plajı, batısında da Pırlanta ve Altınkum sahilleri yer alıyor.


Yeme, içme  
Alaçatı belki de Türkiye'nin en iyi restoranlarına sahip beldesi. Hem Türk, hem de dünya mutfaklarını sunan restoranlar ve cafeleradeta birbirleriyle yarışıyor. Açık havada, sokakta veya bahçelerde güzel yemekler ve dostlarla sohbet için Marina'da Ferdi Baba, Alaçatı merkezde Asma Yaprağı, Lavanta, Roka, Antioche gibi restoranlar sizi bekliyor.

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
13.07.2024
Çıkış
14.07.2024
Misafirler
2 misafir

Cumbalı Konak Hotel, +12

4.4 · Harika · 7 yorum
Cumbalı Konak Alaçatı, jakuzili ve şömineli odalar.
En iyi fiyat alınıyor

Alaçatı Casa Bella

4.4 · Harika · 7 yorum
Alaçatı Casa Bella, Alaçatı İzmir
Lüks Otel
En iyi fiyat alınıyor

Alaçatı Kapari Otel

4.4 · Harika · 8 yorum
Alaçatı Kapari Otel, Alaçatı
En iyi fiyat alınıyor

Antmare Hotel, +12

4.7 · Harika · 9 yorum
Antmare Hotel, +12, Alaçatı İzmir
Lüks Otel, Spa Yetişkin Oteli
En iyi fiyat alınıyor
4.5 · Harika · 6 yorum
BeyEvi Hotel, Alaçatı İzmir
Lüks Otel Alaçatı
En iyi fiyat alınıyor
4.3 · Harika · 12 yorum
Cadde 75 Otel - Alaçatı Çeşme
Ev ortamı sıcaklığı ile 5 yıldızlı otel imkanlarını birleştiren samimi bir adres.
En iyi fiyat alınıyor

Deniz Kabuğu Hotel

4.6 · Harika · 13 yorum
Deniz Kabuğu Hotel, Alaçatı İzmir
Alaçatı’da huzurlu ve romantik bir küçük otel
En iyi fiyat alınıyor

Fehmibey Hotel, +12

4.3 · Harika · 3 yorum
Fehmibey Hotel, +12, Alaçatı İzmir
En iyi fiyat alınıyor
4.6 · Harika · 7 yorum
İncirliev Hotel | Alaçatı Izmir
Sakin köşede, huzurlu bahçe, şömineli odalar
En iyi fiyat alınıyor
Katre Otel, Alaçatı İzmir
En iyi fiyat alınıyor

Köşe Konak, +12

4.4 · Harika · 7 yorum
Köşe Konak, +12, Alaçatı İzmir
Lüks Otel
En iyi fiyat alınıyor

Köstem Hotel, +12

4.5 · Harika · 16 yorum
Köstem Hotel, +12, Alaçatı İzmir
En iyi fiyat alınıyor

Marina Palace Hotel

4.5 · Harika · 12 yorum
Marina Palace Hotel, Alaçatı Izmir
Sörf cennetinde yeriniz hazır...
En iyi fiyat alınıyor

Monreve Alaçatı Hotel

Monreve Alaçatı Hotel, Alaçatı İzmir
En iyi fiyat alınıyor

Panjur Hotel, Alaçatı

5.0 · Harika · 1 yorum
Panjur Hotel, Alaçatı İzmir
En iyi fiyat alınıyor

Port Ladera Hotel

5.0 · Harika · 1 yorum
Port Ladera Hotel, Alaçatı İzmir
En iyi fiyat alınıyor
5.0 · Harika · 3 yorum
Port Vista Hotel, Alaçatı İzmir
En iyi fiyat alınıyor
Rupa Experience Hotel, Alaçatı
En iyi fiyat alınıyor
4.3 · Harika · 6 yorum
Sedirli Ev Hotel, Alaçatı Izmir
Apart Otel, Lüks ve konforlu
En iyi fiyat alınıyor

Soliport Hotel & Spa

4.7 · Harika · 3 yorum
Soliport Hotel & Spa, Alaçatı İzmir
En iyi fiyat alınıyor

The Local House, +15

The Local House, +15, Alaçatı İzmir
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Alaçatı'da hangi oteller çiftler için en uygun?
İncirli Ev, DenizKabuğu Otel ve Cumbalı Konak çiftler için müthiş bir çekiciliğe sahip!
Alaçatı'da hangi oteller sıra dışı güzel manzaraya sahip?
Antmare Hotel manzarası ile gizli ve güçlü bir heyecan uyandırıyor.
Alaçatı'da hangi işletmeler aileler için en uygun?
İncirliEv, Suess Otel, Deniz Kabuğu Otel, Beyevi Otel, Provence Mansion, ailelerin rahatlıkla konaklayabileceği konforu sunuyor.
Alaçatı'da kalmak için en iyi oteller hangileridir?
Sayfamızda refere ettiğimiz otellerimizin hepsi, biçimleri ve yapılışları ile deneyimlenmeye değer tarafları olan özgün ruhlu oteller.
Alaçatı'da hangi oteller güzel kahvaltı servisine sahip?
Bu konuda karar vermek maalesef çok zor. Çünkü; hepsinin birbirinden lezzetli kahvaltıları var!
Alaçatı'da evcil hayvan dostu oteller hangileridir?
Suess Otel, Sultan Konak, Bence Ev ve Alaçatı Marina Palace evcil hayvan dostu otellerimizden.
Alaçatı'da en iyi lüks oteller hangileridir?
Sayfamızda refere ettiğimiz otellerimizin hepsi, biçimleri ve yapılışları ile deneyimlenmeye değer tarafları olan özgün ruhlu oteller.
Alaçatı'da havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Alaçatı bölgesindeki önerdiğimiz otellerimiz; İzmir Adnan Menderes havaalanına 85 km mesafede bulunuyor.
Alaçatı merkeze yakın oteller hangileri?
Sayfamızda refere ettiğimiz otellerimizin hepsi Alaçatı'nın merkezinde bulunuyor.
Alaçatı'da denize sıfır en iyi oteller hangileri?
Antmare Hotel; insanın yüreğini okşayan dinginlik ve sükunet ile denizi buluşturan bir yer.
Alaçatı'nın şömineli otelleri hangileri?
İncirliev, Cumbalı Konak ve Sultan Konak Otel'de şöminenin keyfini çıkarın!
Alaçatı'nın en romantik otelleri hangileri?
Casa Bella Hotel ve Cumbalı Konak romantik odalara sahip.
Alaçatı'da yetişkin oteller hangileri?
Casa Bella ve Antmare Hotel yetişkinlere yönelik hem görüntüsel hem işitsel bir ahenk sunuyor.